reklama

Jubileusz i Benefis, czyli wielkie świętowanie Gazety Starachowickiej

Na okładce

Jubileusz i Benefis, czyli wielkie świętowanie Gazety Starachowickiej

To były trzy piękne i wzruszające godziny. Pełne wspomnień i rodzinnej atmosfery. W miniony czwartek Gazeta Starachowicka obchodziła jubileusz ponad 25 lat działalności, a wieloletnia redaktor naczelna, Wiesława Żyła, obchodziła 50 - lecie pracy w dziennikarstwie. Benefis, który odbył się w Starachowickim Centrum Kultury, był podsumowaniem minionych lat.

 

Czas radości,

czas świętowania

Był czerwiec 1992 roku, wtedy na lokalnym rynku medialnym pojawiła się pierwsza komercyjna gazeta w Starachowicach. Jej współtwórcą była Wiesława Żyła, która początkowo pełniła funkcję sekretarza redakcji, by w połowie lat 90-tych zostać redaktor naczelną „Zielonej”.

Jubileusz, uroczyście obchodzony 26 kwietnia br., był okazją do wspomnień. Wśród zaproszonych gości byli posłowie, nasi samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele placówek miejskich i powiatowych, gościli byli dziennikarze Gazety Starachowickiej i przyjaciele „Zielonej”. Nie mogło zabraknąć naszych czytelników, którzy zaproszenia wygrali w konkursach internetowych.

Przygotowania do jubileuszu i benefisu trwały kilkanaście tygodni, a ostatnie dwa, to intensywna praca organizatorów. Oczywistym było, że chcemy uczcić tę chwilę godnie. Swoim honorowym patronatem wydarzenie objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek oraz prezydent miasta Marek Materek.

- Ćwierć wieku temu na dziennikarskiej mapie regionu pojawiła się „Gazeta Starachowicka” i od razu zajęła wiodącą pozycję na informacyjnym rynku regionu. Wniosła nową jakość do lokalnego dziennikarstwa: styl przekazu informacji, język, odmienny i ciągle doskonalony sposób składania gazety - napisał Adam Jarubas, w piśmie przesłanym na ręce Wiesławy Żyły.

Obejmując patronat, pani wojewoda skreśliła od siebie, że jubileusz „to wielkie święto.

To również okazja do wspomnień, w których staramy się ocalić od zapomnienia cząstkę historii, ale przede wszystkim ludzi tworzących tę historię. Prezydent Starachowic, Marek Materek podkreślił natomiast, że jubileusz będzie niezwykłą chwilą w życiu wszystkich osób związanych z redakcją, a świętowanie 25 - lecia ukazywania się gazety okazją do podsumowania dotychczasowej działalności.

W czwartkowy wieczór w sali widowiskowej Starachowickiego Centrum Kultury zgromadzili się znamienici goście. Jubileusz razem z dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi, świętowali: posłanka na Sejm RP Marzena Okła - Drewnowicz, poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, Andrzej Pruś – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek, starosta Danuta Krępa, wicestarosta Marek Pawłowski, Małgorzata Pruś - członek Zarządu Powiatu, przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Margula, prezydent miasta Marek Materek, wójt gminy Brody Marzena Bernat oraz w imieniu wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna - Marta Ziomek.

Jubileusz z właściwym sobie wdziękiem, profesjonalnie poprowadzili: dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Agnieszka Lasek - Piwarska oraz Łukasz Gołda ze Starachowickiego Centrum Kultury.

W dal nieznaną pociągi

już biegną, a marzenia

i droga to jedno

Jubileusz rozpoczął się niespodzianką przygotowaną dla redaktor Wiesławy Żyły. Patrycja Suwara, która na co dzień jest dziennikarką „Zielonej”, zaśpiewała utwór „Pora w drogę”. Piosenkę tą w 1966 roku, na festiwalu w Zielonej Górze, dzisiejsza redaktor naczelna Gazety Starachowickiej wyśpiewała miejsce w „złotej dziesiątce”. W miniony czwartek, widzowie zgromadzeni w sali widowiskowej SCK, zobaczyli wspólny występ obu pań. Patrycja wystąpiła „na żywo”, natomiast występ pani redaktor został odtworzony z płyty Polskich Nagrań „Muza”.

Gości przywitali Agnieszka i Łukasz, którzy w mowie powitalnej podkreślali, jak ważne są te dwie daty: 25 i 50 lat w historii Gazety i redaktor Wiesławy Żyły. Dla zgromadzonej publiczności dziennikarze przygotowali krótki film, w którym zaprezentowała się obecna kadra redakcyjna, w codziennej pracy. Nie zabrakło akcentów humorystycznych oraz archiwalnych wydań Gazety.

Czas wspomnień zainaugurowała laudacja na cześć redaktor Wiesławy Żyły, wygłoszona przez Annę Ząbecką, dziennikarkę Gazety Starachowickiej. Przedstawiła w niej sylwetkę Szefowej, jej działalność zawodową oraz cechy charakteru. I jako dziennikarz podkreśliła to, co ściśle związane jest z funkcjonowaniem redakcji.

- Wiesława Żyła, jest matką chrzestną wielu dziennikarzy, którzy swoje kariery rozpoczynali w Gazecie Starachowickiej. Wykształciła i ukształtowała dziesiątki młodych ludzi, którzy trafiali pod jej skrzydła. Była i jest nauczycielem zawodu - dodała. - Obgadujemy każdy temat, zawsze doradzi, podpowie pytanie. Mniej doświadczonym dziennikarzom podpowie konstrukcję materiału. I mimo ogromu pracy, zawsze znajduje dla nas czas.

Pojawieniu się na scenie wieloletniej redaktor naczelnej towarzyszyły oklaski zgromadzonych gości. Podczas benefisu wspominaliśmy czasy, gdy Wiesława Żyła śpiewała, rozmawialiśmy o początkach kariery zawodowej oraz początkach Gazety Starachowickiej. Jak sama przyznała, Gazeta odgrywa w jej życiu bardzo ważną rolę i każdy dzień spędzony w redakcji sprawia jej przyjemność. Oczywistym było, że we wspomnieniach pojawiły się nazwiska byłych dziennikarzy, publicystów, byłych pracowników i współpracowników redakcji.

Benefis charakteryzuje się wspomnieniami, podzielili się nimi byli dziennikarze „Zielonej”: Anna Ciesielska oraz Michał Karkusiewicz. Obok historii związanych z pracą w redakcji na Konstytucji, podkreślali, że dla nich redaktor Wiesława Żyła to nauczyciel, to osoba, bez której Gazeta Starachowicka nie istniałaby na lokalnym rynku medialnym. Na scenie pojawiła się oczywiście obecna załoga Gazety Starachowickiej, dziennikarze: Marcin Pokrzywka i Patrycja Suwara, grafik Grzegorz Jasztal, pracująca w sekretariacie Monika Niewiadomska oraz pracująca w wydawnictwie Agnieszka Sikora. Rozpoczęła się część, w której dziękowano redaktor Wiesławie Żyle za serce i pomoc okazywaną nam każdego dnia. W drugiej kolejności podziękowania złożyli byli dziennikarze Gazety. A następnie zgromadzeni goście.

Życzenia i gratulacje składali posłowie, prezydent miasta, wojewoda, Zarząd Powiatu, dyrekcja Muzeum oraz przyjaciele.

- Prasa lokalna to jedno z ważniejszych spoiw, które z pojedynczych mieszkańców czyni społeczność, które zabiega o ich wspólny interes na forum publicznym. „Gazeta Starachowicka” jest jedną z najpopularniejszych i najdłużej funkcjonującą gazetą lokalną na naszym terenie - podkreślała starosta Danuta Krępa. - Jest zwierciadłem rzeczywistości, ale też w znaczącym stopniu ją kształtuje, pełniąc ważną rolę społeczną i opiniotwórczą.

Poseł Krzysztof Lipiec zaintonował łacińską pieśń „Plurimos annos”, która jest niczym innym, jak polskim „Sto lat”, a jubileuszowy tort, słodkości oraz szampan czekały na gości we foyer Starachowickiego Centrum Kultury. Tam po odśpiewaniu „Sto lat”, redaktor naczelna Wiesława Żyła wraz z prezydentem miasta Markiem Materkiem pokroiła tort.

Benefis uświetnił koncert gwiazdy, którą była Magdalena Tul, reprezentantka Polski na Festiwalu Eurowizji.

Przez cały tydzień do redakcji Gazety Starachowickiej spływały życzenia i gratulacje, m.in. z placówek oświatowych.

- Interesują Was nie tylko spektakularne wielkie wydarzenia, uroczystości, ale i zwykły szary człowiek - jego sukcesy, pragnienia, potrzeby... Zawsze byliście obok nas, ale przede wszystkim dla nas. - napisała w imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi, dyrektor Renata Samela.

Jubileusz 25 - lecia Gazety Starachowickiej i Benefis wieloletniej redaktor naczelnej Wiesławy Żyły za nami. Dziękujemy Czytelnikom, kolporterom, instytucjom, firmom i Przyjaciołom Gazety za dobre słowa i wspólne lata.



Główni sponsorzy Jubileuszu: Odlewnie Polskie S.A., Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”, Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach. Jubileusz wsparli: Cukiernia HEKA, Starachowickie Centrum Kultury, Urząd Miejski, Studio Magoria, Hotel Senator, Gmina Brody, Zielony Polska Waluta Lokalna. Serdecznie wszystkim dziękujemy! Także społeczności Przedszkola Miejskiego nr 7 w Starachowicach. A wszystkich, którzy wybrali się na naszą imprezę dopiero w piątek i w sobotę, pozdrawiamy.

Anna Ząbecka

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ