Wydłużą się kolejki na rehabilitację?

Krążą niepokojące informacje o tym, że część placówek szpitalnych świadczących leczenie rehabilitacyjne dostała mniejsze kontrakty. Czy pacjenci naszego powiatu będą mieli utrudniony dostęp do świadczeń?

Miesięczna wartość kontraktu naszego PZOZ z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej, ustalona na okres od 1 kwietnia do 31 grudnia br., stanowi 59% dotychczasowej miesięcznej wartości. Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach twierdzi, że szpital nie planuje ograniczenia świadczeń w zakresie rehabilitacji.

- Pacjenci na niezmiennych zasadach mogą korzystać z usług Ośrodka Rehabilitacji Dziennej, Ośrodka Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci, Zakładu Rehabilitacji Leczniczej, Ośrodka Dziennego Rehabilitacji Kardiologicznej oraz Oddziału Rehabilitacyjnego i Rehabilitacji Neurologicznej a także Poradni Rehabilitacyjnej - czytamy w piśmie.

- Średniomiesięczna wartość świadczeń wykonanych w zakresie fizjoterapii w 2017 roku oraz w I kwartale 2018 roku stanowi ponad dwukrotnie wyższą wartość niż aktualnie obowiązujący miesięczny kontrakt z NFZ. Utrzymanie miesięcznej liczby zabiegów tych na dotychczasowym poziomie doprowadzi więc w krótkiej perspektywie do powstania dużych nadwykonań. W przypadku odmowy zwiększenia kontraktu będziemy zmuszeni rozważyć możliwość zmniejszenia miesięcznej liczby wykonywanych zabiegów, co z pewnością wpłynie na wydłużenie czasu oczekiwania pacjentów na zbiegi fizjoterapii w naszej placówce. Zakres wykonywanych zabiegów pozostanie jednak niezmieniony - odpowiada Małgorzata Kałuża, specjalista ds. komunikacji i rozwoju PZOZ.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ