reklama

Ceny za śmieci pójdą w górę?!

Wszystko na to wskazuje

Na okładce

Ceny za śmieci pójdą w górę?!

Wszystko na to wskazuje

 

W ostatnich 11 latach cena za wywóz śmieci w Starachowicach o 308 %, a nawet o 500. Wszystko wskazuje na to, że niebawem znów wzrośnie. Mówił o tym na ostatniej sesji Rady Miejskiej prezydent Marek Materek. 

Temat bezpośrednio dotyczy każdego mieszkańca i ma znaczący wpływ na domowy budżet. Sytuacji z opłatami nie da się przedstawić w jednoznaczny i prosty sposób, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat znacząco zmieniały się zasady gospodarowania odpadami.

Od 2013 roku obowiązują dwie stawki, za odpady segregowane i niesegregowane. Obecnie (od 2016 roku) opłata wynosi 8 złotych za śmieci segregowane i 13 złotych za niesegregowane. W latach 2013-2015 stawki wynosiły odpowiednio 7 i 10 złotych. Jeszcze niższe opłaty były przed wprowadzeniem nowych zasad. W latach 2011-2013 każdy mieszkaniec płacił 6,42 zł, w latach 2010-2011 było to 6,02 zł, w 2009 roku 5,90 zł, w latach 2007-2008 - 3,20 zł, a w latach 2003-2007 2,60 zł.

Dyskusja o "gospodarce śmieciowej" rozgorzała na piątkowej sesji, po informacji prezydenta, że gmina niebawem chce ogłosić nowy przetarg na odbiór śmieci. Radni pytali, dlaczego o tak poważnym przedsięwzięciu nikt ich nie poinformował, a prezydent przyznał, że trudno jest informować radnych o każdym przeprowadzanym przetargu, tym bardziej że służyć ma on temu, aby zgłosiło się więcej oferentów i można było wybrać najkorzystniejszą ofertę. Obecna umowa w firmą Tonsmeier kończy się 31 grudnia tego roku.

- Przetarg na odbiór odpadów komunalnych chcemy ogłosić w ciągu najbliższych dwóch tygodni, aby wszyscy przyszli oferenci mieli czas na przygotowanie oferty spełniającej wszystkie wymogi. W poprzednim przetargu mieliśmy tylko jednego oferenta, a teraz chcemy, żeby było inaczej. Chcemy dać czas firmom na złożenie konkurencyjnych ofert. Nie chcemy, żeby ceny wzrosły, jednak w tej chwili jest wstępnie mowa o tym, że cena za odbiór odpadów może jednak wzrosnąć - poinformował prezydent Marek Materek.

Na dzisiaj (poniedziałek) zaplanowane jest spotkanie radnych z prezydentem w tej sprawie.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ