Uczcili pamięć pomordowanych w Katyniu

W numerze

Uczcili pamięć pomordowanych w Katyniu

Ta okrutna zbrodnia wydarzyła się 78 lat lat. Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR, rozstrzelano co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Pamięć zamordowanych starachowiczan uczczono w południe 13 kwietnia, podczas uroczystości na Skwerze Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uchwalono w 2007 roku, od tamtej pory co roku obchodzone jest w całej Polsce. Kombatanci, uczniowie, przedstawiciele władz i instytucji oraz mieszkańcy naszego miasta spotkali się, by wspomnieć ofiary okrutnej zbrodni. Obecni byli przedstawiciele Rodzin Katyńskich, wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek, starosta Danuta Krępa, zastępcy prezydenta miasta - Ewa Skiba oraz Jerzy Miśkiewicz. Wzruszający i refleksyjny występ edukacyjno - artystyczny pt. "I powstaną niesłyszane wieści" przygotowała społeczność Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów w Starachowicach.

- Tylko zrządzenie losu sprawiło, że prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow musiał po latach publicznie wyznać winę swojego narodu za dokonanie masakry w Lesie Katyńskim. Złożył to oświadczenie 13 kwietnia 1990 roku - mówiła Maria Magdalena Łodej, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich. - 47 lat wcześniej, 13 kwietnia, Niemcy obwieścili światu odkrycie zwłok tysięcy polskich oficerów rozstrzelanych i pogrzebanych na malowniczej polanie nieopodal Smoleńska. Sam los przyczynił się do tego, że ich ciała zostały odnalezione.

Głos zabrali również przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, wspominali tę okrutną zbrodnię na polskich obywatelach.

- W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Ale tej niepodległości nie odzyskaliśmy raz i na zawsze. Zbrodnia katyńska jest przykładem tego, że nasi rodacy musieli jeszcze wiele lat walczyć o to, abyśmy dziś mogli powiedzieć, że żyjemy faktycznie w wolnym, niepodległym kraju. Dziś oddajemy cześć tym, którzy byli elitą naszego narodu. Oni kochali Ojczyznę, kochali rodziny, którym nie dano się z nimi pożegnać, nie pozwolono przeżyć żałoby - mówiła wojewoda Agata Wojtyszek.

Przy pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze pamięci.

* * *

Kilka dni wcześniej, 10 kwietnia obchodziliśmy ósmą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, z prezydentem Rzeczypospolitej, Lechem Kaczyńskim na czele. W kościele p.w. Wszystkich Świętych odbyła się uroczysta msza w intencji tragicznie zmarłych przedstawicieli narodu polskiego.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ