Śpiewali i recytowali o Polsce

W numerze

Śpiewali i recytowali o Polsce

Powiatowy Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę" organizowany jest nieprzerwanie od 2001 r. przez Akcję Katolicką działającą przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach. W tym roku miał wyjątkowy charakter z uwagi na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Konkurs ma wzbudzać i pogłębiać wśród młodych miłość do Ojczyzny, a także świadomość i tożsamość narodową. Rokrocznie biorą w nim udział przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu starachowickiego. Przesłuchaniom na koncercie w SCK przysłuchiwała się starosta Danuta Krępa, która była pod dużym wrażeniem ogromnego zaangażowania oraz talentu uczniów.

- Wierzymy, że takie konkursy spowodują zasiew polskości w ich duszach i umysłach, a w przyszłości zaowocują wzrostem miłości do Ojczyzny, poczucia dumy z bycia Polakiem, pogłębieniem świadomości i tożsamości narodowej. Jest to budowanie duchowych fundamentów dla lepszej przyszłości naszej Ojczyzny – mówił Marek Pastuszka, szef Akcji Katolickiej przy parafii NSJ w Starachowicach, który poprowadził konkurs w Starachowickim Centrum Kultury.

Ksiądz Artur Lech, proboszcz parafii NSJ w Starachowicach, zwrócił natomiast uwagę na szczególny charakter tegorocznej edycji konkursu, związanej z obchodami 100 –lecia odzyskania niepodległości.

- Uświadamia nam to, że Ojczyzna jest darem, który został wysłużony przez wiele pokoleń Polaków, nie tylko orężem, ale też pieśnią oraz poezją, które podtrzymywały ducha narodu, przekazywały miłość do Ojczyzny – mówił ksiądz A. Lech.

Wykonawców oceniały komisje, w składzie których zasiadali: Mirosław Gęborek, Krystyna Kowalczyk, Anna Skibińska, Monika Kowalczyk - Kogut i Agnieszka Franczyk.

W kategorii poezji patriotycznej, wśród przedszkolaków, zwyciężył Wiktor Orczyk z PSP w Pawłowie, drugie miejsce zajęła Nina Płusa z PM nr 14 w Starachowicach, a trzecie Filip Franecki z PP w Mircu. W grupie uczniów szkół podstawowych (klasy I-IV) pierwsze miejsce zajęła Elżbieta Bujnowska z SP nr 6 w Starachowicach, tuż za nią była Milena Kończak z PSP w Pawłowie, a trzecie miejsce przyznano Mateuszowi Wójcikowi z SP w Małyszynie. W gronie uczniów klas V-VII w pierwszej trójce są w kolejności: Izabela Gąsior - SP nr 9 w Starachowicach, Piotr Franczyk - SP w Małyszynie i Paulina Śpiewak - SP w Małyszynie. W najstarszej wiekiem grupie - uczniowie szkół ponadpodstawowych - główna nagroda przypadła Monice Duś - SP w Mircu, Julia Dziubińska z I LO w Starachowicach zdobyła II miejsce, a III było udziałem Kingi Kelner z ZSZ nr 1 w Starachowicach.

Wśród solistów prezentujących pieśni patriotyczne laureatami zostali: Laura Gleba z SP w Pawłowie, Pola Szcześnik - PM nr 10 w Starachowicach i Wiktoria Bartos - SP nr 9 w Starachowicach (kategoria przedszkolaków), Roksana Jopek - SP nr 9 w Starachowicach, Wiktoria Lefek - PSP w Rzepinie oraz Magdalena Głowacka - PSP w Chybicach(klasy I - IV)oraz Szczepan Grzesik - PSP w Radkowicach, Wiktoria Nowak - PSP w Pawłowie i Marcelina Sikora - PSP w Radkowicach (kl. V-VII). Rywalizację w kategorii uczestników ze szkół ponadpodstawowych wygrała natomiast Weronika Styk - PSP w Rzepinie, a kolejne miejsca zajęły: Marta Miller - ZSP w Krynkach i Karolina Cioroch - PSP w Rzepinie.

Pieśnie patriotyczne zaprezentowały także zespoły wokalne i chóry. W czołówce nagrodzonych są: zespół wokalny z PSP w Pawłowie, chór "Kolorowe nutki" z PM nr 13 w Starachowicach, trio wokalne "Smyki" z PSP w Rzepinie, "Cantabile" z PSP w Pawłowie, "Kropeczki" z Młodzieżowego Domu Kultury, "Mali wojacy" z ZPO w Stykowie, zespół wokalny z SP nr 1 w Starachowicach, duet: Zuzanna Wrona i Jagoda Orczykorazchór "Violino" z PSP w Rzepinie, zespół wokalny z II LO w Starachowicach a także duet: Karolina Cioroch i Weronika Styk z PSP w Rzepinie. Laureaci wystąpią na finałowych przesłuchaniach diecezjalnych, jakie odbędą się wkrótce Radomiu.

Imprezą towarzyszącą konkursowi była ekspozycja broni żołnierzy polskich z różnych pól bitewnych XIX i XX wieku przygotowana przez Muzeum Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej, dzięki uprzejmości dyrektorki placówki: Moniki Kowalczyk – Kogut, która ufundowała również nagrodę specjalną dla najlepszego zespołu wokalnego. Nagrody i gadżety ufundowali również: Akcja Katolicka – Parafia NSJ w Starachowicach, wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Senatu RP, Referat do spraw proobronnych MON, Kancelaria Sejmu RP i Cukiernia "Heka" w Starachowicach.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ