reklama

Obrońcy żab na trasie

W numerze

Obrońcy żab na trasie

Na początku 1980 roku weszła w życie ustawa określająca zasady ochrony i racjonalnego kształtowania środowiska... ale kto się do niej stosuje?

W zbiorze przepisów jest też ochrona gatunkowa zwierząt, a wśród nich płazów, które muszą być chronione na takich samych zasadach, jak ptaki, ssaki etc. W ubiegłym tygodniu Fundacja Ekologiczna "Żaba" rozpoczęła akcję ratowania płazów na monitorowanych wcześniej odcinkach drogi Starachowice – Wąchock. Gdy sprzyja pogoda, płazy wychodzą bowiem ze swoich miejsc zimowania na lądzie i wiedzione instynktem kierują się w stronę wody. Wszystko miałoby swój szczęśliwy finał, gdyby nie ruchliwa droga. A ponieważ jej projektanci nie przewidzieli budowy pod jezdnią tuneli, jedynym ratunkiem dla płazów są zapory rozstawiane wzdłuż ruchliwej trasy.

Kolejny już raz, w akcji pomagają Fundacji uczniowie (mechatronicy) z ZSZ nr 2. Opiekunka 10-osobowej grupy, Beata Grad chwali sobie zajęcia z chłopcami, szanuje ich konkretne podejście do każdego zagadnienia oraz kulturę osobistą.

Prezes FE "Żaba" Andrzej Wiśniewski dziękuje wolontariuszom za udział w akcji, specjalne podziękowanie kieruje do dyrektor szkoły, Grażyny Małeckiej, życząc sukcesów i słuchania "żabich chórów" podczas wieczornych spacerów.

Marek Oziomek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ