reklama

Nasi gimnazjaliści w Sejmie

Starają się o mandaty

W numerze

Nasi gimnazjaliści w Sejmie

Starają się o mandaty

 

Sejm Dzieci i Młodzieży od lat obraduje 1 czerwca. W tym roku temat obrad to: Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej. Starachowiccy gimnazjaliści: Igor Kaczorowski i Szymon Tuz ubiegają się o poselskie mandaty i przygotowali wystawę poświęconą Władysławowi Kiernikowi - politykowi, posłowi i ministrowi w II RP. Wernisaż odbył się w MBP 5 kwietnia. 

Kancelaria Sejmu, Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz Instytutem Pamięci Narodowej - organizatorzy posiedzenia młodzieżowego parlamentu, zaprosili do udziału dwuosobowe zespoły uczniów w wieku 13-17 lat, stawiając przed nimi wyzwanie polegające m.in. na zaplanowaniu kampanii wyborczej posła bądź posłanki do Sejmu Ustawodawczego lub Sejmu I kadencji z uwzględnieniem środków przekazu dostępnych w latach 1919-1922. Rekrutacja do udziału w tegorocznej sesji SDiM trwa do 9 kwietnia br., a nagrodą dla autorów najwyżej ocenionych prac będzie udział w obradach w Sali Posiedzeń Sejmu 1 czerwca br.

Starający się o mandaty młodzi starachowiczanie: Igor Kaczorowski i Szymon Tuz, są uczniami trzeciej klasy Społecznego Gimnazjum w Starachowicach. Igor jest młodzieżowym radnym i przewodniczącym samorządu szkolnego, a Szymek uczestnikiem i laureatem wielu konkursów międzyszkolnych i kuratoryjnych. Za bohatera projektu "Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej" wybrali Władysława Kiernika.

- Wybraliśmy osobę zasłużoną dla XX-wiecznej Polski, jednego z liderów partii PSL "Piast" oraz trzykrotnego ministra – mówią Igor Kaczorowski i Szymon Tuz. - Sejm Dzieci i Młodzieży to duża inicjatywa, która niewątpliwe pomoże nam realizować swoje zainteresowania i uczestniczyć aktywnie w życiu społecznym.

Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adolfa Dygasińskiego jest jednym z elementów projektu młodych ludzi. W kilku miejscach w mieście nasi gimnazjaliści rozwiesili plakaty "wyborcze" Władysława Kiernika, prowadzą też stronę na Facebooku, na której publikują informacje o parlamentarzyście. Natomiast w swojej szkole zorganizowali lekcję, podczas której przybliżyli kolegom postać polityka. Przeprowadzili również ankiety, mające na celu zbadanie wiedzy mieszkańców Starachowic na temat Władysława Kiernika przed rozpoczęciem kampanii informacyjnej i po jej zakończeniu.

Wystawę "Władysław Kiernik – poseł i polityk II RP", przygotowaną przez naszych młodych kandydatów, można oglądać do 13 kwietnia br. w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach. Zapraszamy!

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ