Imieniny Ludolfiny "na Maja"

W numerze

Imieniny Ludolfiny "na Maja"

W połowie marca swoje imieniny obchodziła nietypowa solenizantka - Ludolfina, przez wszystkich znana jako liczba Pi. Uczniowie ZSZ nr 2 w Starachowicach świętowali je przez tydzień.

Obchody rozpoczęto konkursem "Matematyka od kuchni", którego organizatorem i inicjatorem jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, zaś patronat honorowy sprawuje minister edukacji narodowej. Trzyosobowe drużyny z klas pierwszych i drugich zmierzyły się z zadaniami, których treść pokazuje, że matematyka rządzi także w przybytku gospodyń. W przeliczaniu ile jest kawy w kawie z mlekiem, kalorii w marchewce i tłuszczu w burakach najlepszymi okazali się uczniowie: I kl. w zawodach – technik informatyk, technik mechatronik, technik budownictwa i technik organizacji reklamy.

Młodzi technicy z I klas w zawodzie technik logistyk i technik mechatronik, wraz z nauczycielkami: Alicją Gołosz i Elżbietą Piórkowską, uczestniczyli w X Jubileuszowych Obchodach Święta Liczby Pi, które zorganizował Instytut Matematyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Studenckie Koło Naukowe "Rozmaitości". W klimat kieleckiej Alma Mater wczuwali się podczas wykładów nt.: "Okrąg dopisany" oraz "Żołnierze Conwaya, czyli rzecz o piątej kolumnie". Zaproszeni także zostali do zabawy w PI-LIONERÓW.

Statystycznie co dziesiąty tegoroczny maturzysta poszedł w szranki konkursowe ze ... statystyki, a najlepszym okazał się Karol Maciejczak z kl. IV – technik informatyk, wyprzedzając Sebastiana Dąbrowskiego z kl. IV (technik pojazdów samochodowych) i Bartosza Borka z kl. IV o kierunku technik mechatronik.

Tegorocznym obchodom towarzyszyły konkursy: fotograficzny ph. "Matematyka w przyrodzie", plastyczny nt. "Geometryczna sztuka współczesna" oraz na rymowankę o liczbie Pi. Królową nauk najpiękniej w obiektywie utrwaliła Dagmara Łyżwińska z kl. I w zawodzie technik organizacji reklamy. Równie ciekawe zdjęcia zaprezentowali: Mateusz Nowak z kl. I technik mechatronik i Kamil Łodej z kl. III pmt. Sylwia Jarosz, Krystian Szast, Kacper Koszarski z klas III Technikum, to zwycięzcy konkursu plastycznego, zaś solenizantkę najlepiej opisali w rymowance: Patryk Wróblewski, Kacper Nowak i Bartosz Szydłowski z klasy II w zawodzie technik informatyk.

Na podsumowaniu tygodniowych zmagań, dyrektor ZSZ nr 2, Grażyna Małecka pogratulowała wszystkim, którzy podjęli rękawicę w matematycznych potyczkach i uhonorowała wszystkich symbolicznymi nagrodami. Podziękowała również kadrze: Alicji Gołosz, Elżbiecie Piórkowskiej, Marzenie Koriat i Małgorzacie Rękawik za przygotowanie i przeprowadzenie kilkudniowej imprezy.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ