reklama

"Partyzanci- żołnierze niezłomni"

Projekt edukacyjny w Szkole Podstawowej nr 9

W numerze

"Partyzanci- żołnierze niezłomni"

Projekt edukacyjny w Szkole Podstawowej nr 9

Projekt pod tytułowym hasłem nawiązuje do patrona szkoły, którym są Partyzanci Ziemi Kieleckiej. W Szkole Podstawowej nr 9, która przykłada dużą wagę do kształtowania właściwych postaw patriotycznych u dzieci i młodzieży, realizowany był w marcu br. Miał na celu pogłębienie refleksji dotyczącej istoty patriotyzmu, jego typów, źródeł, świadectw, a koordynatorem przedsięwzięcia była Małgorzata Skorek. Nad przebiegiem projektu czuwali natomiast: dyrektor Ewa Kadylak oraz Małgorzata Podsiadło i Krzysztof Wójcik.

Uczniowie zapoznali się z sylwetkami dziesięciu partyzantów z terenu województwa świętokrzyskiego, wyeksponowanymi na tablicy szkolnej, obejrzeli wystawę prac plastycznych poświęconą tematyce walk partyzanckich oraz makiety przestrzenne przedstawiające "Partyzancki dom", wykonane przez uczniów kl. III.

Starsi wychowankowie szkoły - kl. IV - VI, zobaczyli umundurowanie i wyposażenie współczesnego żołnierza NATO, co przygotował dla nich Paweł Wiśniewski z Fundacji Aktywizacji Społecznej "Kanon" przy wsparciu Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Rezerwy działającego na rzecz obronności państwa "REZERWA" w Starachowicach. Obejrzeli też film "gen. Antoni Heda-Szary", a ich młodsi koledzy z klas III projekcję pt. "Ostatni żołnierze Ponurego".

Szóstoklasiści z nauczycielami odwiedzili Izbę Pamięci w Gimnazjum nr 1 w Starachowicach, po której oprowadził ich Krzysztof Kasprzyk - nauczyciel historii w tej szkole. Zapoznali się bliżej z sylwetką gen. A. Hedy-Szarego i zobaczyli zgromadzone pamiątki z okresu okupacji i czasów powojennych.

Pod hasłem " Dzień z piosenką partyzancką" upłynęły uczniom kolejne dni. Do występów wokalnych uczniów przygotowała Justyna Magnowska-Janicka. Klasa IV zaśpiewała "Serce w plecaku", piątoklasiści popisali się w utworze "Deszcz jesienny deszcz", klasa VI zaprezentowała "Rozszumiały się wierzby płaczące", a najstarsi, klasa VII "Modlitwę obozową AK". Pierwsze miejsca przyznano zespołom z kl. IV a, V a, VI a oraz dwóm klasom siódmym - b i c.

Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny, w którym I miejsce zdobyła uczennica kl. VIIa - Hanna Adamus, II przyznano Urszuli Wolskiej, również z kl. VII a, a miejsce III zdobyła uczennica klasy IV a Amelia Świrta. Zwycięzcy obu konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczył dyrektor szkoły, Sławomir Jama.

Okazję zaprezentowania się w piosenkach partyzanckich mieli również uczniowie klas młodszych. W wykonaniu klas 0-III publiczność usłyszała "Idą, idą leśni", "Kujawiaka partyzanckiego", "Więc szumcie nam jodły piosenkę" i "Deszcz jesienny deszcz".

Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów, którzy chętnie i z zaangażowaniem brali udział we wszystkich konkursach i prezentacjach.

Małgorzata Skorek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ