reklama

"Ja też kocham, myślę i czuję"

Jubileusz Stowarzyszenia "Otwórzmy Świat"

W numerze

"Ja też kocham, myślę i czuję"

Jubileusz Stowarzyszenia "Otwórzmy Świat"

Stowarzyszenie na rzecz osób z autyzmem i zaburzeniami Pokrewnymi "Otwórzmy świat" obchodzi dziesięciolecie działalności. Jubileuszowe spotkanie połączono z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

 

Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach było miejscem uroczystego spotkania przedstawicieli Stowarzyszenia "Otwórzmy Świat", rodziców i podopiecznych 6 kwietnia br. Obecny był prezydent Marek Materek, Agata Gałka - Bernacka, która reprezentowała wojewodę Agatę Wojtyszek, przedstawicielka starosty Danuty Krępy - Katarzyna Szyderska, radna Bożena Wrona, księża Aleksander Sikora, Andrzej Rdzanek, i Artur Lach, przedstawiciele PCPR, PCK i lokalnych instytucji kulturalnych, m.in. Małgorzata Dziamka, Jolanta Sopińska oraz dyrektorzy MPiT, Paweł Kołodziejski i Wioletta Sobieraj, którzy od lat wspierają Stowarzyszenie w organizacji uroczystości. Była okazja do przypomnienia historii Stowarzyszenia i podziękowań skierowanych do przyjaciół osób dotkniętych autyzmem.

Założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia "Otwórzmy Świat", Andrzej Kominek przypomniał, że organizacja od 10 lat wspiera, inicjuje i organizuje działania na rzecz szeroko pojętej pomocy dla osób z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi i ich rodzinom. Zwrócił również uwagę na fakt, że coroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu określają sens jego ustanowienia: niedopuszczalną dyskryminację i izolację, jakiej doświadczają ludzie dotknięci autyzmem oraz ich najbliżsi. Podziękował wszystkim, którzy od 10 lat pomagają i wspierają stowarzyszenie. Statuetkę za zasługi na rzecz osób z autyzmem otrzymało Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, za przychylność i pomoc, która pozwala realizować warsztaty i spotkania edukacyjne.

Zaproszeni goście gratulowali jubileuszu, życzyli wytrwałości w realizacji działań, które mają na celu przypominanie społeczeństwu, że osoby z autyzmem są jego częścią. Mówili, że postawa założycieli stowarzyszenia i rodziców dzieci autystycznych powinna być wzorem dla każdego.

Katarzyna Kowalska, obecna prezes, przypomniała, że gdy stowarzyszenie rozpoczynało działalność, miało pod swoją opieką 11 dzieci, a obecnie jest już 34 podopiecznych.

Wzruszający występ przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach. Przedstawienie słowno - muzyczne wypełnione było treściami mówiącymi o tym, że chory czy niepełnosprawny nie znaczy inny, a przyjaźń z nimi jest wartościowym przeżyciem.

Zanim pokrojono tort dla wszystkich uczestników jubileuszowego spotkania przygotowano niespodziankę. Wraz z podopiecznymi Stowarzyszenia "Otwórzmy Świat" w niebo puszczono niebieskie balony. Niebieskie, bo właśnie ten kolor symbolizuje Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ