Tydzień Kultury Języka

Gimnazjum nr 1

 

Obchody XXVI Tygodnia Kultury Języka, pod hasłem "Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie", podsumowano w Gimnazjum nr 1 pod koniec marca br. 

Sztuka pięknego mówienia i pisania jest bardzo potrzebna, dlatego niezwykle ważne jest rozwijanie kompetencji oratorskich wśród młodzieży. Często o tym zapominamy i nie przywiązujemy wagi do tego, jakimi słowami się posługujemy. To błąd, ponieważ sposób wypowiadania myśli i uczuć zaświadcza, jakimi jesteśmy ludźmi. Umiejętności oratorskie są zatem niezbędne do kreowania siebie jako osoby obytej i kulturalnej.

Gimnazjaliści wraz z nauczycielami włączyli się w działania, które miały na celu propagowanie poprawnej polszczyzny, pięknej mowy oraz czytelnictwa. Z tej okazji odbyły się konkursy, które wyłoniły mistrzów słowa, ortografii i poprawnej polszczyzny.

Tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Katarzyna Żurowska z klasy II b, w konkursie „Z polszczyzną za pan brat” zwyciężyła Natalia Gębura z klasy III b, II miejsce zajęła Katarzyna Żurowska z klasy II b, zaś III Weronika Bąk, również z klasy II b.

Wielkie poruszenie wywołała konkurencja, w której uczestnicy popisywali się swoimi umiejętnościami oratorskimi. Jury nagrodziło: Marka Samsonowskiego, Katarzynę Żurowską, Agatę Tarnopolską z klasy II b oraz Natalię Gęburę z klasy III b. Wyróżnienia dostali Mariusz Mączka z klasy II c oraz Gabrysia Rybicka z klasy III a.

Spotkanie zakończył występ Natalii Gębury, Natalii Szlachowskiej, Nikoliny Błach, Mateusza Kozdęby i Gabrysi Rybickiej, którzy przedstawili uwspółcześnioną historię Balladyny, jako przedsiębiorczej bizneswoman. Punkt widzenia sfrustrowanego ucznia przedstawiła w monogramie Agata Tarnopolska. Nad przebiegiem i podsumowaniem tegorocznych obchodów Tygodnia Kultury Języka czuwały polonistki: Grażyna Rojek i Monika Niwicka.

(P. S.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ