Z wizytą u niemieckich kolegów

Bez kategorii

Z wizytą u niemieckich kolegów

Współpracę zapoczątkował w 1998 r. i przez wiele lat prowadził Marian Janusz, nauczyciel języka niemieckiego w "Staszicu", prekursor i kreator wymian międzynarodowych nie tylko w II Liceum, ale także w innych szkołach powiatu starachowickiego.

W zaprzyjaźnionej szkole Gymnasium Antonianum w Vechcie gościło ostatnio 20 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach. Od 7 - 16 marca br., z anglistką Dominiką Gorzkowską oraz nauczycielką języka hiszpańskiego - Luizą Wójcik poznawali tamtejsze realia edukacji i zwiedzali nie tylko okolice..

- Przyjaźnie, jakie nawiązaliśmy, zostaną z nami do końca życia. Każdy dzień był inny, spędzaliśmy czas kreatywnie, szlifując język, który w przyszłości może nam pomóc i być cenną umiejętnością we współczesnym świecie - relacjonuje uradowana młodzież.

Pierwsze 5 dni programu wymiany uczniowskiej spędzili w nowoczesnej i świetnie wyposażonej szkole Gymansium Antonianum. Uczestniczyli w lekcjach matematyki, biologii czy plastyki.

- Zostaliśmy bardzo uroczyście powitani przez dyrektorkę Inge Wenzel, która gościła u nas w szkole podczas pierwszej części wymiany. Wolne wieczory spędzaliśmy w rodzinach i na spotkaniach towarzyskich oraz wycieczkach rowerowych. Nie zabrakło również wycieczek po okolicy czy wspólnej pracy projektowej. Szczególnie podobała nam się jednodniowa wycieczka do miasta studenckiego Groningen w Holandii. Miasto rowerów, pogodnych i otwartych ludzi, a także sobotni targ, na którym można było kupić regionalne sery czy słodkie przysmaki - wspominają licealiści.

Kolejne pięć dni spędzili w Berlinie. Czas wypełniony był zwiedzaniem miejsc pamięci, poznawaniem miasta oraz jego historii.

- Wizyta w Bundestagu oraz widok z kopuły na szczycie budynku, to możliwość zobaczenia stolicy naszych sąsiadów z góry. Nocny spacer dał nam możliwość podziwiania pięknie oświetlonego miasta jak i Bramy Brandenburskiej – symbolu Berlina. Każdy dzień dawał nam możliwość poznawania siebie, obcowania z językiem obcym w codziennych sytuacjach oraz odwiedzania nowych miejsc - opowiadają uczniowie II LO.

Atrakcyjnie spędzili czas w Niemczech, dzięki pomocy finansowej organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ