Akademia i bezpieczeństwo seniorów

Iłża

Iłża

Akademia i bezpieczeństwo seniorów

Iłża

 

Inauguracja działalności iłżeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyła się w sali widowiskowo - kinowej Domu Kultury z udziałem wielu gości.

Uczestnicy poznali program edukacyjny UTW, kadrą naukową,zaprezentowane przez dyrektora Domu Kultury Krzysztofa Kozerę, a przewodnicząca Rady Słuchaczy, Bożena Wójtowicz z zastępczynią - Marią Kaca i sekretarzem Henryką Kawałek podziękowały władzom samorządowym Iłży za utworzenie UTW oraz zapewnienie w budżecie gminy środków na jego działalność. Rada Programowa UTW wybrała na pierwszym posiedzeniu przewodniczącego, którym został prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej, historyk Janusz Szmit.

Radość z tak licznego uczestnictwa w zajęciach UTW seniorów z gminy Iłża oraz gościnnie korzystających z zajęć mieszkańców sąsiednich gmin wyraził burmistrz Iłży Andrzej Moskwa. Stwierdził, że zamiar utworzenia UTW powstał już w latach ubiegłych, ale realizację przedsięwzięcia umożliwiła jednak nowa sala widowiskowo - kinowa. Ponad 200 słuchaczy UTW odebrało legitymacje studenckie, a okolicznościowy wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Roch Sulima wykładowca Uniwersytetu Humanistycznego Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie. Uczestnicy poznali "Postawy ludności wiejskiej wobec odzyskania niepodległości w 1918 roku".

Inaugurację działalności UTW artystycznie oprawili znani artyści. Koncert muzyki kameralnej zaprezentowali Marta Sowińska Winiarska – sopran, solistka orkiestry PR i TV w Krakowie oraz Robert Grudzień, solista Filharmonii Lubelskiej, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Gościem słuchaczy Iłżeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku był w minionym tygodniu aktor Robert Moskwa, znany szerokiej widowni z telewizyjnego serialu "M jak Miłość". Seniorzy tym razem mieli okazję poznać artystę z innej strony. Robert Moskwa wygłosił bowiem wykład i poprowadził zajęcia z zakresu bezpieczeństwa. Jest międzynarodowym instruktorem sztuk walki i trenerem karate i carate combat, aktualnym złotym medalistą pucharu Europy Karate Shotokan NSFK oraz wykładowcą Uniwersytetu Łódzkiego.

Zajęcia prowadzone przez Roberta Moskwę adresowane były głównie do pań, choć na sali nie zabrakło też i mężczyzn. Omawiane były psychologiczne aspekty zachowania w sytuacjach zagrożenia w oparciu o techniki wpływu, perswazji i negocjacji, z podstawowymi aspektami działań praktycznych. W swobodnej atmosferze bezpośredniej dyskusji z liczną grupą seniorów, Robert Moskwa radził, jak unikać zagrożenia, jak diagnozować profil napastnika i jak od tej diagnozy uzależnić swoje postępowanie. Mówił też i radził, gdzie szukać pomocy i jak jej wzywać. Omówił też podstawowe techniki uwolnień z uchwytów oraz prawne aspekty samoobrony. Udzielał również porad, a potem długo i cierpliwie pozował do rodzinnych fotografii.

K. K.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ