VI Kiermasz Wielkanocny w Łącznej

Imprezę zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich "Łącznianie", a honorowy patronat sprawowali: wójt gminy Łączna oraz Skarżyski Powiat z Widokiem nie tylko na góry.

Koło Gospodyń Wiejskich w Ratajach już po raz trzeci brało udział w kiermaszu z okazji Wielkiej Nocy. W 2013 roku do konkursu zgłoszono mazurek bakaliowy, do którego dekoracji użyto marchwi kandyzowanej i migdałów. W 2016 roku, w rywalizacji udział brał "mazurek babci Ziutki" dekorowany kandyzowaną skórką pomarańczową i migdałami, natomiast w bieżącym roku, do konkursu należało zgłosić potrawę wielkanocną. Ciasta i sosy na konkursy przygotowała Wiesława Adamczyk.

Zgłoszono sosy do jaj i wędlin takie jak: sos zielony, sos pomidorowo - chrzanowy, jabłkowo - chrzanowy, cebulowy na winie oraz sos z łososiem, za które Koło Gospodyń Wiejskich w Ratajach otrzymało wyróżnienie.

W tegorocznym konkursie wzięło udział również Stowarzyszenie "Przyjazna wieś Rataje". Anna Fiślak upiekła schab z żurawiną, podany z sosem chrzanowym. Jak stwierdziło jury, była to przepyszna potrawa, więc otrzymane wyróżnienie i nagroda nie były niespodzianką.

Wzrok przykuwały kolorowe stoły z pięknymi stroikami wielkanocnymi. Trzeba przyznać, że pomysłowość pań w ich przygotowaniu nie znała granic.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ