Matematykę opanowali śpiewająco

Adamów

Brody

Matematykę opanowali śpiewająco

Adamów

 

Jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Dzień Liczby Pi, którą w Stanach Zjednoczonych zapisuje się jako 3.14, obchodzimy 14 marca. 

Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, czyli Święto Matematyki,było w Szkole Podstawowej w Adamowie dobrą okazja, by uświadomić dzieciom, że "Królowa Nauk", wcale nie jest tak trudną dziedziną wiedzy i można się nią wspaniale bawić.

Uczniowie klas V – VII przystąpili do matematycznych pojedynków, a wszystko oceniało jury w składzie: dyrektor szkoły, Teresa Szymczak oraz Edyta Chodzyńska i przedstawiciele klasy IV z wychowawczynią, Katarzyną Wlazłowską.

Zaczęło się od prezentacji na temat historii liczby Pi przygotowanej przez organizatorkę imprezy, nauczycielkę matematyki, Katarzynę Pocheć. Uczestnicy musieli uważnie słuchać zawartych w prezentacji informacji, ponieważ były one potrzebne w kolejnym punkcie programu, czyli międzyklasowym quizie matematyczno – przyrodniczym, przygotowanym przez Annę Wacińską, nauczycielkę chemii. Rozwiązywali też matematyczne rebusy i rywalizowali na "skojarzenia", gdzie trzeba było wykazać się bogatym słownictwem, ponieważ należało wypisać rzeczowniki zaczynające się na literki "Pi". Konkurencje dotyczyły nie tylko ściśle matematycznych dziedzin. Okazało się, że liczbę Pi można także znaleźć w literaturze. Przedstawiciele klas recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki związane z bohaterką matematycznego święta. Jury po naradzie ogłosiło, iż po bardzo wyrównanych zmaganiach zwycięstwo przypadło klasie VII, na drugim miejscu znalazła się klasa VI, a na trzecim klasa V. Uczestnicy otrzymali dyplomy dla klas oraz upominki dla przedstawicieli biorących udział w rozgrywkach.

Jednak największe emocje wywołały zmagania dotyczące recytacji rozwinięcia liczby Pi. Na największe uznanie i podziw szkolnej publiczności zasłużyła uczennica klasy VII, Anita Mirgos, która zapamiętała 72 liczby z rozwinięcia Pi.

Finałem rozgrywek były przygotowane przez każdą klasę torty, obowiązkowo ozdobione matematycznym symbolem dnia.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ