Milionowe dofinansowanie na e-usługi

W numerze

Milionowe dofinansowanie na e-usługi

Gmina Starachowice otrzymała blisko 12 mln zł dofinansowania na rozwój e-usług dla mieszkańców miasta. Wartość projektu, to ponad 15 mln złotych, a realizowany będzie do końca 2021 roku.

Zarząd Województwa przekaże prawie 86 mln złotych na projekty związane z rozwojem e-administracji: na rozwój elektronicznych usług publicznych z zakresu e-administracji, e-kultury, systemów informacji przestrzennej oraz na aktualizację i rozwój zasobów danych przestrzennych. Gmina Starachowice otrzymała prawie 12 mln na realizację projektu "Zwiększenie e-usług dla miasta Starachowice". Pozyskane środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Projekt zakłada zwiększenie dostępu mieszkańców i instytucji z terenu Starachowic do cyfrowych usług publicznych. O tym fakcie prezydent Marek Materek poinformował na zwołanej konferencji prasowej w obecności marszałka województwa świętokrzyskiego, Adama Jarubasa.

- Elementem nowo budowanych e-usług będzie system Telefonii VOIP. która jest istotnym kanałem komunikacyjnym, w szczególności dla osób niepełnosprawnych, niewidzących i słabowidzących. Pozwala na przystosowanie znacznie większej ilości usług, wykraczających poza typowe funkcjonalności głosowe i telefoniczne - informuje Urząd Miejski.

- Projekt zakłada montaż systemu telefonicznego VOIP, który będzie obsługiwany we wszystkich jednostkach prowadzonych przez Gminę Starachowice, także pełną informatyzację urzędu i wszystkich jednostek podległych. Serdecznie dziękuję panu marszałkowi za to, że Gmina Starachowice została bardzo dobrze oceniona w konkursie i wspólnie z kilkoma innymi samorządami znalazła się na pierwszym miejscu - mówił prezydent Marek Materek.

Na platformie e-usług znajdą się między innymi licencje na bazę danych, modernizacja Elektronicznego Zarządzania Dokumentami (EZD), moduł wsparcia rady gminy w ramach EZD wraz z tabletami i kamerą, szyna danych EZD, Systemy Finansowo - Księgowe, portal komunikacji dla mieszkańców i firm (e-Urzad, e-Formularze i karty usług).

- Realizacja projektu wpłynie na wzrost wykorzystanie technik informacyjnych w Starachowicach, w komunikacji między samorządem a mieszkańcami i przedsiębiorcami. Wsparcie projektu z zakresu TIK spowoduje zwiększenie ich dostępności oraz znacząco wpłynie na możliwość swobodnego poruszania się w realiach cyfrowej rzeczywistości samorządu, m.in. przez osoby starsze i osoby niepełnosprawne. Rozwój elektronicznej administracji w Starachowicach wzmocni jej potencjał oraz zwiększy dostęp elektroniczny usług dla obywateli - dodał prezydent Materek.

- To jest przeskok w nowoczesność i wykorzystywanie nowoczesnych technologii w edukacji i administracji. Gratuluję panu prezydentowi - powiedział marszałek Adam Jarubas.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ