Misja edukacyjna dla uczniów i cenne nagrody

Ministerstwo Finansów

 

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach zaprasza uczniów i nauczycieli szkół podstawowych (7 klasy), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu starachowickiego do udziału w IV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów pod nazwą: "Misja : Budżet. Ogarniamy wydatki". 

Założeniem tegorocznej edycji programu jest uświadomienie młodzieży, jak duże znaczenie ma budżet – od rodzinnego po budżet państwa – oraz w jaki sposób możemy decydować o wydatkach w naszej okolicy. Dzięki materiałom dydaktycznym opracowanym przez specjalistów uczniowie zdobędą podstawową wiedzę o zarządzaniu finansami oraz poznają związek między płaceniem podatków (które stanowią najważniejszą część dochodów państwa), a jakością usług, z których wszyscy na co dzień korzystamy np. szkolnictwo, opieka zdrowotna, infrastruktura drogowa, bezpieczeństwo. Poznają też bliżej budżet partycypacyjny. Dowiedzą się jak powstaje oraz w jaki sposób mogą wpływać na inwestycje w sąsiedztwie.

Uczniowie mogą także wziąć udział w konkursie wzorowanym na procesie przygotowania przez obywateli wniosków do budżetu partycypacyjnego. Ich zadaniem będzie przygotowanie projektu inwestycji o wartości maksymalnie 100 tys. zł oraz jego wypromowanie w szkole np. przez wydanie gazetki, audycję w radiowęźle czy stworzenie grupy poparcia w mediach społecznościowych. Zwycięży aż 10 zespołów, które przygotują najciekawsze pomysły. Nagrodą dla nich jest dwudniowa wycieczka do Warszawy oraz nowoczesne drony, zaś nauczyciele – ich opiekunowie – otrzymają e-booki.

Jak wziąć udział w programie?

Program rozpoczął się 26 lutego. Mogą się do niego zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (7 klasy), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.finansoaktywni.pl

Na adres szkoły w ciągu kilku dni zostanie dostarczony pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez specjalistów Ministerstwa Finansów we współpracy z metodykiem. Zestaw zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, teczkę na materiały, 1 plakat edukacyjny, 4 zestawy 20 kart do gry edukacyjnej, długopisy z logo programu oraz płytę CD z prezentacją PowerPoint i animowanym filmem edukacyjnym.

Zwycięzcy spotkają się w Warszawie, gdzie 14 czerwca odbędzie się uroczysty finał, podczas którego zaprezentują swoje prace oraz otrzymają nagrody rzeczowe, a także spotkają się z Youtuberem Kamilem "Kaluchem" Kalińskim. W programie wycieczki jest też zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP.

Więcej o projekcie i materiały edukacyjne na stronie www.finansoaktywni.pl

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ