Sukcesy Chóru "Portamento"

W numerze

Sukcesy Chóru "Portamento"

Jubileuszowa, 40. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" odbyła się w Kaliszu pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wzięły w niej udział jedyne reprezentantki województwa świętokrzyskiego, chórzystki "Portamento" z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach.

Główna nagroda Festiwalu to Grand Prix, a w kategoriach I-V Złote, Srebrne i Brązowe harfy Eola oraz Bursztynowa Harfa w kategorii VI. Rywalizowało o nie 26 zespołów z różnych zakątków Polski. Od 25 lat nasze województwo reprezentuje na festiwalu w Kaliszu tylko jeden zespół - Chór Kameralny "Portamento" Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach pracujący pod kierunkiem Bożeny Magdaleny Mrózek. W tym roku do Kalisza pojechało z panią dyrygent 15 dziewcząt: Paulina Herman, Zuzanna Jasztal, Kinga Klepacz, Klaudia Wdowiarz, Alicja Surdy, Paulina Stańczak, Klaudia Tatarek, Karina Tatarek, Justyna Blicharz, Maja Peryt, Wiktoria Fudalej, Patrycja Juszczyk, Natalia Sowula, Amelia Sępioło i Zuzanna Bednarczyk.

W jury Festiwalu zasiadali specjaliści w dziedzinie interpretacji muzyki dawnej: Agata Sapiecha (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), Tomasz Dobrzański (Wrocławscy Kameraliści - Zespół "Ars Cantus"), Marcin Bornus-Szczyciński (Festiwal "Pieśni Naszych Korzeni" w Jarosławiu), Jacek Urbaniak (Polskie Towarzystwo Muzyki Dawnej Oddział w Warszawie), Cezary Szyfman (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie), Dariusz Dyczewski (Rektor Akademii Sztuki w Szczecinie), Krystyna Stańczak-Pałyga (wiceprezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr), Roman Agnel (Akademia Muzyczna w Krakowie). Bardzo dobry pod względem intonacyjnym występ naszych śpiewaczek komisja nagrodziła Srebrną Harfę Eola (Złotej Harfy w tej kategorii nie przyznano).

- Jestem bardzo zadowolona z prezentacji konkursowej dziewcząt i zdobytej Harfy - jak na młody zespół, to bardzo wysoka ocena, stawiająca chór w gronie bardzo dobrych zespołów muzyki dawnej. A przecież trzeba pamiętać, że chór "Portamento" nie zajmuje się tylko i wyłącznie muzyką dawną. Śpiewamy różne rodzaje i gatunki muzyczne. Staram się tak układać repertuar chóru, żeby dziewczęta poznały jak najwięcej różnorodności stylistycznej w muzyce wokalnej - od renesansu poprzez wczesny barok, romantyzm, neoromantyzm do współczesności, z uwzględnieniem również muzyki rozrywkowej - powiedziała GAZECIE Bożena Magdalena Mrózek.

Jednym z najważniejszych koncertów towarzyszących był Benefis Tadeusza Krokosa, prezesa Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży. To dzięki jego zaangażowaniu Festiwal "Schola Cantorum" odbywa się w Kaliszu od 1978 r., a ponad trzydzieści lat jest jego dyrektorem. Wzruszająca piosenka o Scholi i roli Tadeusza Krokosa była wspólnym dziełem Małgorzaty Szymańskiej (instruktora z Dobroszyc) oraz Anny Paluch (instruktora Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach). Ukoronowaniem Festiwalu był Koncert Galowy w reprezentacyjnej Auli im. prof. Jerzego Runińskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu. Wśród zespołów zaproszonych przez reżysera Mariana Wiśniewskiego (Bydgoszcz) był również Chór Kameralny "Portamento".

- Żeby zrozumieć fenomen atmosfery Scholi Cantorum, trzeba przyjechać do Kalisza chociaż raz. Chór "Portamento" pierwszy raz był w 1993 r. i chęć "bycia" na Scholi trwa, mimo zmieniających się chórzystek. Właściwie to dziewczętom bardzo zależy na kolejnym udziale w Festiwalu, nie muszę specjalnie ich zachęcać. Bardzo mnie to cieszy, gdyż muzyka dawna znajduję się również w centrum moich zainteresowań - powiedziała B. M. Mrózek.

Od 23 lat Festiwalowi towarzyszy Ogólnopolski Konkurs "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną". W ubiegłym roku wychowankowie Olgi Garbacz-Kosior, instruktora pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach, znaleźli się w gronie laureatów konkursu, a w tym roku praca plastyczna Alicji Różalskiej z MDK została zakwalifikowana do wystawy pokonkursowej w Galerii Sztuki im. Profesora Andrzeja Niekrasza UAM w Kaliszu.

Chór może poszczycić się kolejną nagrodą, tym razem z V Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Świętym Krzyżu W kategorii chóry bezkonkurencyjne okazało się nasze "Portamento", zajmując I miejsce, a drugie zdobył Chóru Mieszanego "Kamerton", który również działa przy MDK w Starachowicach. Ważną nagrodą było też wyróżnienie dla najlepszego dyrygenta V edycji Przeglądu, który otrzymała dr Bożena Magdalena Mrózek.

(P. S.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ