Podróż "W świat z niemieckim"!

II LO

Bez kategorii

Podróż "W świat z niemieckim"!

II LO

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica odbył się 3 marca br. Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów ph. "W świat z niemieckim". Już po raz trzynasty. Patronat nad konkursem objęła pani starosta powiatu starachowickiego, zaś patronat honorowy sprawował Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Pomysłodawczynią i organizatorem tego przedsięwzięcia jest nauczycielka j. niemieckiego w "Staszicu", Katarzyna Gutowska - Lipiec, a jego celem propagowanie języka niemieckiego w powiecie starachowickim, a tym samym motywowanie uczniów do jego nauki, podnoszenie ich umiejętności językowych, a także uświadomienie im roli języków obcych we współczesnym świecie.

XIII edycja konkursu przebiegała dwuetapowo. Do konkursu zgłosiło się 9 szkół gimnazjalnych z powiatu starachowickiego. W etapie szkolnym, który odbył się 23 listopada 2017 r., wzięło udział aż 66 uczniów z 7 gimnazjów powiatu starachowickiego, co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu młodzieży językiem niemieckim. Uczniowie Gimnazjum Społecznego, gimnazjów nr 1, 2, 4 w Starachowicach, a także gimnazjów w Chybicach, Mircu i Szerzawach pisali w swoich placówkach test gramatyczno-leksykalny, który wyłonił 25 uczestników etapu na szczeblu powiatowym.

O finałowe miejsca rywalizowano w II LO 3 marca br. Przybyłych gimnazjalistów i ich opiekunów powitali organizatorzy oraz tegoroczni maturzyści II LO z klasy III A i III C: Julka, Natalia, Maciek i Hubert, którzy z ochotą i zaangażowaniem zadbali o miłą atmosferę w tym ekscytującym dla gimnazjalistów dniu. Uczestnicy konkursu pod opieką wicedyrektora szkoły Norberta Kutyły zwiedzili też szkołę oraz rozegrali mecz w piłkę siatkową.

II etap konkursu składał się z 2 części: pisemnej i ustnej. Test pisemny sprawdzał rozumienie tekstu słuchanego, pisanego, poziom wiedzy z gramatyki, wiedzę dotyczącą krajów niemieckiego obszaru językowego oraz umiejętności pisania w języki niemieckim. Do części ustnej komisja konkursowa zakwalifikowała 12 uczniów. Każdy z nich miał do wykonania 3 zadania: opis obrazka, 2 reakcje językowe oraz wypowiedź na podany w zestawie temat.

Jury w składzie: Katarzyna Gutowska-Lipiec (II LO), Aneta Grudzień (Gimnazjum nr 1), Ewa Telec (Gimnazjum nr 2), Beata Kozłowska (Gimnazjum nr 4), Adam Stanik (Gimnazjum Społeczne), Bernadeta Ryś (Gimnazjum w Szerzawach) i Aneta Cieśla-Pedryc (Gimnazjum w Mircu) wyłoniło laureatów konkursu. Zwycięzcą XIII edycji konkursu "W świat z niemieckim" została Marta Ziewiec z Gimnazjum nr 1 w Starachowicach (nauczyciel - Aneta Grudzień), II miejsce zajął Stanisław Sokołowski z Gimnazjum Społecznego w Starachowicach (nauczyciel - Adam Stanik), a III przyznano Agacie Niewczas ze szkoły w Mircu (nauczyciel - Aneta Cieśla-Pedryc). Kolejne - IV miejsce wywalczyła Marta Wojteczek ze szkoły w Szerzawach (nauczyciel - Bernadeta Ryś), na V miejscu uplasowała się Julia Cebula z Gimnazjum Społecznego w Starachowicach (nauczyciel - Adam Stanik), a stawkę laureatów uzupełnili: Zuzanna Biesiadecka z Mirca, Karolina Żłobecka i Wiktor Rymarczyk z Gimnazjum nr 4, Justyna Izak z Gimnazjum nr 2, Antoni Ronduda z Gimnazjum Społecznego oraz Jakub Rudzki i Natalia Ślażyńska z Gimnazjum nr 2.

Gimnazjaliści, biorąc udział w konkursie odebrali z rąk przedstawiciela Starostwa Powiatu Starachowickiego Moniki Nowak oraz dyrektora II LO Tadeusza Szczepańskiego nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Nagrodzeni zostali także nauczyciele j. niemieckiego, którzy przygotowywali swoich podopiecznych do ww. konkursu.

Nagrody dla laureatów konkursu ufundowali: starosta Danuta Krępa oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, zaś dla wszystkich uczestników konkursu wydawnictwa Nowa Era, Macmillan oraz Instytut Goethego w Krakowie. Inicjatorzy językowej rywalizacji zapewnili natomiast uczestnikom i gościom słodki poczęstunek.

Organizatorzy już teraz zapraszają wszystkich miłośników języka niemieckiego do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku. Naprawdę warto, bo ...Deutsch ist trendy!

(ol)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ