Pisali do powstańców warszawskich...

Iłża

Pisali do powstańców warszawskich...

Młodzi czytelnicy z Oddziału dla Dzieci Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży wzięli udział w projekcie Ogólnopolskiej akcji Kartka do Powstańca – "Bohater- ON"- włącz historię! Teraz biblioteka otrzymała podziękowanie od organizatorów akcji.

Początki akcji upamiętniającej osoby walczące w Powstaniu Warszawskim sięgają 2014 roku, kiedy to przeprowadzono akcję "Kartka do Powstańca", w ramach której dzieci z 30 szpitali w Polsce wykonały kartki, które trafiły do powstańców za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego. W kolejnych latach zorganizowano akcję pod hasłem "Mali i wielcy bohaterowie" i tak zrodził się pomysł akcji "Bohater-ON", a funkcje koordynującą przejęła Fundacja Sensoria. Formuła akcji została tak opracowana, by każdy indywidualnie mógł oddać hołd osobom walczącym w Powstaniu Warszawskim.

Projekt "Bohater-ON" znakomicie wpisuje się w edukację czytelniczą dzieci. Ma również edukować zawłaszcza młode pokolenie, umożliwia im poszerzenie wiedzy o Powstaniu Warszawskim jako jednym z ważniejszych wydarzeń historycznych kształtujących polską tożsamość. Przypomina o naocznych świadkach tamtych wydarzeń, którzy pełnią ogromną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Ich opowieści przedstawiane dzieciom, podtrzymują wieź międzyludzką.

Z iłżeckiej biblioteki zostało wysłanych ponad 60 kartek własnoręcznie wykonanych, pisane były też życzenia na kartkach przygotowanych przez organizatorów akcji. Dzieci przygotowywały kartki na zajęciach bibliotecznych w bibliotece oraz podczas zajęć z "głośnym czytaniem" w Samorządowym Przedszkolu w Iłży w grupie "Leśne Duszki". Miały możliwość dedykować kartki konkretnej osobie, jak również wysłać kilka ciepłych słów nieznanej z imienia i nazwiska osobie, która przeżyła Powstanie Warszawskie. Przedszkolaki pod okiem bibliotekarki – Małgorzaty Kosel i wychowawcy Danuty Dryjańskiej wykonywały ozdobne laurki.

Podczas zajęć bibliotecznych dzieci poznały też książki tematycznie związane z Powstaniem Warszawskim, były to: "Zośkowiec" – Jarosława Wróblewskiego, "Zaklęcie na W" – Michała Rusinka, "Dziennik harcerza Powstańca", "Mały Powstaniec" - Szymona Sławińskiego, "Asiunia" -Joanny Papuzińskiej.

- Jako biblioteka bardzo cieszymy się z podziękowania i oczywiście planujemy udział w kolejnych edycjach projektu BohaterON- włącz historię! - mówią panie z Oddziału dla Dzieci Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ