Znamy mistrzów!

"Ortograficzny tor przeszkód"

W numerze

Znamy mistrzów!

"Ortograficzny tor przeszkód"

"Ortograficzny tor przeszkód" zorganizowano w Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza, w ramach XXVI Tygodnia Kultury Języka i wyłoniono mistrzów.

 

Pomysłodawczynią ortograficznych zmagań jest Anna Gęborek, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 3, a konkurs w tym roku odbywał się już po raz 19. O zwycięstwo w dwóch kategoriach (gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) walczyło łącznie 25 uczniów. W skupieniu słuchali i pisali tekst, a wyniki oceniło jury pod przewodnictwem Jolanty Pomorskiej, nauczycielki języka polskiego Gimnazjum nr 3.

W czasie komisji oceniającej wykład wygłosił dr Janusz Wróblewski, językoznawca i wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- Już po raz 19. jestem w Starachowicach na tym konkursie. Mogę powiedzieć, że przez te lata poziom wiedzy młodzieży się nie zmiana, ale zmienia się nastawienie uczniów do tego co robią, to jak należy posługiwać się językiem. Kiedy dyskutuję z nimi, rozmawiam na różne tematy, okazuje się, że są zdolni, ale nie mają pasji, a moim zdaniem pasja jest rzeczą najważniejszą. Kiedy człowiek kocha to co robi, to wiedza lgnie do niego jak do gąbki. Człowiek najchętniej opowiada o tym co uwielbia, a jak nie ma pasji, to rozmawia tylko na proste tematy - powiedział GAZECIe dr Janusz Wróblewski.

Prelegenta "Ortograficznego toru przeszkód" zapytaliśmy również o styl porozumiewania się dzisiejszej młodzieży i wszechobecne emotikony, które są teraz bardzo popularne.

- One na pewno wzbogacają porozumiewanie się, ale ważne jest, żeby w tym się nie zagubić i nie zapomnieć o tych elementach komunikacji, które są najważniejsze, czyli o języku. To, czego nie umie się powiedzieć, tego się nie wie. Język jest wspaniałym elementem porozumiewania się - dodaje dr Wróblewski.

Komisja konkursowa przyznała dwa tytuły Mistrza Ortografii. W kategorii młodszej zwyciężyła uczennica Gimnazjum nr 1 w Starachowicach Alicja Różalska, którą do zmagań przygotowywała Grażyna Rojek, natomiast w starszej grupie najlepsza okazała się Ewelina Graba z I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, której opiekunem była Beata Berlewicz. Przyznano też wyróżnienia. W kategorii gimnazjów otrzymali je Szymon Tuz i Wiktoria Grosicka, (oboje Gimnazjum Społeczne STO, opiekun Teresa Rybka), natomiast wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych wyróżnieni zostali Jakub Lipiec (ZSZ nr 2, opiekun Grażyna Kmiotek) i Małgorzata Kwapisz (I LO, opiekun Anita Utnik-Wawszczak).

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ