Czy radni powiatu "biją pianę"?

Klub "Razem dla mieszkańców" chce publicznych debat

Na okładce

Czy radni powiatu "biją pianę"?

Klub "Razem dla mieszkańców" chce publicznych debat

Klub "Razem dla Mieszkańców" w Radzie Powiatu już rozpoczął kampanię wyborczą. Zaczęli od apelu do przewodniczącego Rady Powiatu Tomasza Marguli o zwołanie wspólnej sesji z radnymi miasta i sytuacji w starachowickiej służbie zdrowia.

Współpracę samorządów gminy i powiatu zainicjował też prezydent miasta i zaproponował członkom obu rad spotkanie bez udziału mediów.

- W ostatnich miesiącach, w obiegu medialnym pojawiły się informacje, które mówiły o rzekomo złej współpracy pomiędzy naszymi samorządami. Kieruję do państwa serdeczną prośbę o przesłanie drogą elektroniczną propozycji tematów, które staną się przedmiotem dyskusji na spotkaniu - napisał do radnych prezydent Marek Materek.

Radni powiatowi klubu „Razem dla mieszkańców” propozycję prezydenta oceniają, jako złą, mającą na celu „ukrycie przed opinią publiczną problemów, które muszą być rozwiązane dla dobra mieszkańców”. Uważają, że za „zamkniętymi drzwiami spotykać mogą się koledzy” i apelują o zwołanie wspólnej sesji, otwartej dla wszystkich mieszkańców

- Jestem zainteresowany tym, by wypracować najlepsze możliwe rozwiązania i chcę, by to spotkanie odbywało się bez udziału mediów i obserwatorów zewnętrznych (...). Nie jestem zainteresowany przysłowiowym „biciem piany”, jestem zainteresowany rozwiązywaniem problemów mieszkańców Starachowic i powiatu starachowickiego - odpowiedział na zwołanej konferencji prezydent i dodał, że jest mu przykro, bowiem radni powiatowi zamiast kontaktować się bezpośrednio z nim, kierują wnioski na konferencjach prasowych.

- Tworzy to wizerunek miasta i powiatu, które nie potrafią dojść do porozumienia - stwierdził prezydent.

Przedmiotem sporu pomiędzy samorządami powiatu i miasta stał się również podatek od nieruchomości, należny Gminie od szpitala, o co wnosili do Gminy dyrektorzy lecznicy. Radni klubu „Razem dla mieszkańców” chcą, by tak jak w latach ubiegłych został PZOZ-owi umorzony.

- Już kilka miesięcy temu zaproponowałem, żeby Powiat wycenił działkę, która bezpośrednio graniczy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji przy ulicy Szkolnej, naprzeciwko PAKS i przekazał ją aportem do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej, natomiast PZOZ przekazał ją w zamian za zadłużenie, które ma w stosunku do Gminy Starachowice - stwierdził prezydent.

To działka zalesiona, przez którą przebiega ścieżka, którą mieszkańcy skracają sobie drogę do szpitala. Została utwardzona przez prywatną osobę, są postawione kosze...

- Będziemy mogli oświetlić tę ścieżkę, wykonać trwałe utwardzenie nawierzchni, a w przyszłości osoba, która będzie rządziła Starachowicami, będzie miała możliwość wybudowania tam Miejskiej Hali nr 2 - dodał Marek Materek

Radni powiatowi z klubu „Razem dla mieszkańców” uważają jednak, że miasto powinno zaangażować się w sprawy szpitala, tak jak to było w poprzednich kadencjach- Zobowiązaliśmy wicestarostę Marka Pawłowskiego do tego, aby wystąpił na Zarządzie Powiatu o podjęcie decyzji zobowiązującej dyrektora PZOZ do wystąpienia do prezydenta miasta o przekazanie środków na wyposażenie szpitala w takiej wysokości, jaką w tej chwili tworzą zobowiązania podatkowe jednostki względem miasta Starachowice. Takie działania są dopuszczalne i praktykowane w wielu samorządach - mówił w imieniu radnych, Andrzej Matynia.

Jan Wzorek dodał natomiast, że wszystkie jednostki mają za zadanie działać w ochronie służby zdrowia, dlatego klub oczekuje od Rady Miejskiej i prezydenta miasta zaangażowania w tej ważnej dla mieszkańców dziedzinie. (zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ