Brąz z niedosytem

Tatiana Pluta mierzyła w złoto

Informacje sportowe

Brąz z niedosytem

Tatiana Pluta mierzyła w złoto

 

Tatiana Pluta wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów w boksie. Zawodniczka Staru 1926 Starachowice stoczyła zacięty pojedynek w walce o finał, ale ostatecznie przegrała minimalnie na punkty. 

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Juniorów w boksie odbyły się w bardzo szczęśliwym dla Tatiany Pluty Grudziądzu. Starachowiczanka pojechała na mistrzostwa z ogromnymi nadziejami i zapowiadała, że jedzie po złoty medal. Podstawy ku temu miała, bowiem już dwukrotnie wywalczyła medale juniorskich Mistrzostw Polski. Najpierw był to złoty medal, a następnie srebrny. Na kilka dni przed tą imprezą wystartowała w Mistrzostwach okręgu i zaprezentowała się z bardzo dobrej strony.

Rywalizacja w wadze naszej reprezentantki zapowiadała się jeszcze przed oficjalnym startem bardzo ciekawie. Do zmagań przystąpiło 11 zawodniczek. Podopieczna Pawła Pożogi do zmagań przystąpiła od 1/8 finału i rozpoczęła je bardzo dobrze. W pierwszym starciu z Natalią Wysocką z UKS Boxing Sokółka walka skończyła się już w pierwszej rundzie przez poddanie rywalki.

- Pojechałam tam z bardzo dobrym nastawieniem, niby lekki stres był, ale czułam się bardzo dobrze. Miałam podstawy, żeby tak myśleć, bo praktycznie od początku roku trenowaliśmy codziennie właśnie pod kątem tych Mistrzostw Polski. Nie miałam praktycznie przerwy, tym bardziej że tuż przed wyjazdem do Grudziądza walczyłam jeszcze w okręgu. Mimo to, nie brakowało mi świeżości. Zaczęłam bardzo dobrze, bo pierwsze walki potoczyły się po mojej myśli i dość szybko je skończyłam - mówi GAZECIE Tatiana Pluta.

W ćwierćfinale starachowiczanka, rywalizująca w wadze 48 kilogramów, zmierzyła się z Darią Wejman z Brzeska. Zawodniczka Staru 1926 zaczęła bardzo agresywnie i od razu przejęła inicjatywę w ringu. Jej przewaga była na tyle duża, że po liczeniu rywalki w pierwszej rundzie sędzia ostatecznie przerwał walkę.

Wygrana w ćwierćfinale zapewniła naszej zawodnicze medal. Teraz pozostawała tylko kwestia jego koloru. W starciu półfinałowym los skojarzył ją z Wiktorią Łabuś z Dąbrowy Górniczej. To młoda zawodniczka, która dla Tatiany była nieco anonimowa. Walka ku małemu zaskoczeniu była bardzo wyrównana.

- Rywalka od samego początku na mnie napierała. Chciałam użyć swoich pięściarskich umiejętności, ale nie mogłam, bo przeciwniczka była bardzo agresywna i cały czas, całym ciałem powodowała, że nie miałam do niej dojścia. Kiedyś walczyłam już z zawodniczką z tego samego klubu i jej taktyka była bardzo podobna. Być może przed naszą walką trenerzy uczulili moją rywalkę, aby właśnie walczyła w ten sposób - dodaje zawodniczka Staru 1926 Starachowice.

Ostatecznie walka trwała trzy pełne rundy i rozstrzygnęła się na punkty. Sędziowie byli podzieleni, bo starcie było niezwykle wyrównane. Stosunkiem głosów 3:2 zwyciężyła Łabuś i to ona awansowała do finału.

- Ten werdykt tak naprawdę mógł iść w jedną albo w drugą stronę. Sędziowie ocenili, jak ocenili, ale ja nie czuję, że byłam gorsza. Niedosyt na pewno pozostał, bo ja chciałam boksować, a rywalka ciągle mnie pchała i wydaje mi się, że więcej atutów było po mojej stronie. Moich ciosów było mniej, ale wszystkie wchodziły czysto, a uderzenia rywalki często były niecelne. W mojej ocenie pierwszą rundę wygrałam zdecydowanie, druga była wyrównana, a w ostatniej już obie byłyśmy zmęczone i nie było już tak efektownie. Dlatego też sędziowie mogli zadecydować w każdą stronę - ocenia nasza zawodniczka.

Ostatecznie złoty medal wywalczyła Łabuś.

- Jest to dla mnie niejako lekkie pocieszenie, bo jednak przegrałam z mistrzynią, ale nie ukrywam, że ten niedosyt pozostał. Po walce się popłakałam, bo liczyłam na coś więcej, ale nie mam co się załamywać i w kolejnych zawodach będę chciała wygrać - dodaje Tatiana Pluta.

Podopieczna trenera Pawła Pożogi mogła sobie sprawić idealny prezent na 18. urodziny, które obchodziła 1 marca. Medal wywalczyła, ale nie taki jaki chciała, a ostatnie miesiące podporządkowane były właśnie tej konkretnej imprezie. W walkach sparingowych mierzyła się nawet z chłopakami.

- Nie wiem tak naprawdę, czego zabrakło w tej półfinałowej walce. Złożyło się pewnie wiele czynników, bo - jak mówiłam - zaskoczyła mnie rywalka swoim napieraniem, ja jeszcze musiałam pilnować wagi i być może odbiło się to na mojej sile, bo musiałam uważać z tym co jem. Trochę tego wszystkiego szkoda, bo przygotowywaliśmy się naprawdę bardzo solidnie. Trenowałam nawet z chłopakami w Wiśniówce, bo w mojej kategorii w województwie nie ma zbyt wielu zawodniczek. Wyglądało to wszystko naprawdę dobrze i dlatego boli ten brak złota - rozpamiętuje starachowiczanka.

Zapowiada jednocześnie, że to lekkie rozczarowanie nie wpłynie na dalszą jej karierę. Nadal chce trenować i podnosić swoje pięściarskie umiejętności. Rywalizacja jednak z roku na rok jest coraz cięższa, bo najpierw nasza zawodniczka wywalczyła złoty medal, później srebrny, a teraz brązowy.

- Wiadomo, że z każdym kolejnym rokiem dochodzi różnych obowiązków. Nie chodzi tutaj wcale o życie osobiste i o to, że zajmuje się czymś innym niż sportem, bo przecież oczywiste jest, że nie będę pytała chłopaka czy mogę pójść na trening, czy nie, bo i tak pójdę (śmiech). Po prostu jest dużo więcej różnych zajęć, więcej nauki i jest trochę inaczej. Niemniej cały czas robię to co lubię, staram się jak tylko mogę. Cały czas chcę trenować i sportowo się rozwijać. Za rok będę już seniorką i to wszystko będzie wyglądało już zupełnie inaczej. Na pewno przeciwniczki będą miały nade mną przewagę doświadczenia, ale nie zamierzam się poddawać i cały czas chcę boksować - zapowiada Tatiana Pluta.

Nasza zawodniczka potwierdza co rusz, że posiada duży sportowy potencjał. Jak sama przyznała, poprzeczka z roku na rok ustawiona jest jednak coraz wyżej, ale jeśli tylko dalej będzie podążać sportową ścieżką, to w przyszłości przysporzy nam jeszcze powodów do dumy.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ