Pielęgnowanie pamięci

W SDK

W numerze

Pielęgnowanie pamięci

W SDK

 

Minęła właśnie 140. rocznica urodzin wielkiego poety i prozaika Bolesława Leśmiana, którą za szczególnie ważną uważają mieszkańcy malowniczo położonej Iłży.

Miłośnicy twórczości poety oraz tropiciele jego śladów postanowili w ubiegłym roku, który ogłoszony był Rokiem Bolesława Leśmiana, godnie uczcić pamięć po wielkim i wrażliwym człowieku. Iłżeckie Towarzystwo Historyczno-Naukowe, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży, Publiczna Szkoła Podstawowa w Iłży wraz z Muzeum Regionalnym w Iłży postanowili uświetnić rocznicę zorganizowaniem wystawy składającej się z części "hrubieszowskiej" i "iłżeckiej".

W wydanym z tej okazji biuletynie czytamy, iż koncepcja wystawy polega m.in. na tym, że każda z grafik ma swojego fundatora, który jednocześnie jest jej posiadaczem. Każda z grafik obrazuje też atmosferę miejsca i czasu. Do obrazów układających się w chronologicznym ciągu dodano opisy, których swoisty język, w dużej mierze opierający się na metaforach, rozwija w warstwie słownej każda z szesnastu grafik.

Upamiętnienie 140. rocznicy urodzin poety było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób, a efekty mamy jeszcze okazję obejrzeć na wystawie w Spółdzielczym Domu Kultury SSM, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.

Omar

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ