Tego nie znajdziesz w szkolnych podręcznikach

W numerze

Tego nie znajdziesz w szkolnych podręcznikach

W cyklicznych spotkaniach ph. "Historyczne Czwartki w Bibliotece" omawiany był tym razem obszar nad Kamienną w XVIII wieku.

Na spotkania z wybitnym historykiem, dr. Krzysztofem Gęburą, przychodzi coraz więcej osób spragnionych wiedzy. Najświeższy wykład dotyczył doliny rzeki Kamiennej w XVIII wieku, lecz warto rzucić nieco światła na zjawiska i ludzi, którzy wiek wcześniej mieli wpływ na bieg historii.

Weźmy na przykład kontrowersyjnego magnata Jana Sobieskiego. W roku 1648 zmarł król Władysław IV, a na polski tron wybrany został Jan Kazimierz. W tym samym czasie Rzeczypospolitej zagrażało powstanie Chmielnickiego oraz spisek na dworze króla, opisany w powieści Roberta Forysia "Bóg, Honor i Trucizna". Hetman Wielki Koronny Jan III Sobieski (1668 – 1674) wybrany na króla, duże sukcesy militarne odnosił także we wspomnianym zwalczaniu powstania Chmielnickiego, w roku 1653 skutecznie podchodził Tatarów. Brał też udział w wojnie polsko-rosyjskiej (1654 – 1667) i Potopie szwedzkim. Będąc zdrajcą na usługach Karola X Gustawa, swoją niewierność Koronie zrekompensował wiedzą zdobytą w służbie w jednej z najlepszych i najlepiej zorganizowanych armii ówczesnego świata. 24 marca opuścił Szwedów przechodząc pod komendę Stefana Czarnieckiego. W roku 1658 wziął udział w kampanii antyszwedzkiej, we wrześniu 1660 r. pod Lubarem pogonił Rosjan, a w trzy lata później wziął udział w udanej wyprawie na Rosję.

5 lipca 1665 roku wziął oficjalny ślub z Marysieńką. Podczas długiego, jak na owe czasy, życia Maria Kazimiera zdołała przebyć 17 porodów i kilkanaście poronień. Cierpiała na wiele chorób wywołanych m.in. złym stanem uzębienia oraz zarażeniem się (chyba) od męża syfilisem.

Za Jana III Sobieskiego, zwycięzcy spod Wiednia, zaczęła się gruntowna odbudowa kraju. Po 80 latach panowania Wazów, Rzeczypospolita znajdowała się bowiem w opłakanym stanie. Wojna o Inflanty (obecne terytoria Łotwy i Estonii), a zwłaszcza "Potop", który zalał prawie cały kraj spowodowały zmniejszenie liczby ludności o ok. 30% i wynosiła ona 6-7 mln. Szwedzi mordowali, gwałcili i kradli. Nie mieli skrupułów okradając ze srebra nawet trumnę świętego Stanisława.

Większość gruntów leżała odłogiem więc przyszły lata głodu. Zapewne nie odczuł tego sekretarz królewski Jana III Sobieskiego Aleksander Benedykt Wyhowski. Po burzliwej elekcji, wprowadzony do najstarszego sanktuarium w Polsce na Świętym Krzyżu, wbrew woli konwentu, za co papież Aleksander VIII klasztor wraz z osobą buntowniczego opata obłożył ekskomuniką. Dopiero po 18 latach klątwę tę zdjął Klemens XI.

Ciekawa historia dotyczy insygniów niezbędnych podczas koronacji Augusta II Mocnego, jaka miała się odbyć w Krakowie. Stronnicy Sasa nie byli w stanie nakłonić kustosza koronnego do wydania kluczy od skarbca. Aktu intronizacji miał dokonać biskup Kazimierz Dąmbski i powstał poważny problem. W przeddzień uroczystości znaleźli się jednak śmiałkowie – dostojnicy duchowni: opat ze Świętego Krzyża, wspomniany już Aleksander B.Wyhowski i opat z Czerwińska Michał Wyżycki, którzy nakazali swoim sługom zrobić wyłom w murze, przez który dostali się do skarbca, z którego wykradli: koronę, berło, jabłko i miecz.

Tyle i aż tyle ciekawostek dowiedzieli się uczestnicy kolejnego "Historycznego Czwartku w Bibliotece", przygotowywanych przez wykładowcę - Krzysztofa Gęburę. Warto było!

Marek Oziomek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ