Prezent

Mimochodem

 

Na stulecie uzyskania przez polskie kobiety praw wyborczych, trzymający obecnie władzę szykują Polkom najgorszy z możliwych prezentów. Zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej. Tym samym skażą żeńską część narodu na jeszcze większą samotność. 

Na nic zda się zachłystywanie faktem, że Polska jako jedna z pierwszych w Europie doceniła panie. Ba, wcześniej nawet niż USA. Kiedy bowiem cały świat idzie z postępem cywilizacyjnym (czytaj: również medycznym), Polska cofa się ograniczając społeczeństwu możliwość stanowienia o sobie. Monopol na rozróżnianie dobra i zła zagarnęli rządzący, popierani w 2015 roku przez mniejszość (w liczbach bezwzględnych). Ale czy na pewno?

Babski czarny protest jesienią 2016 roku przyciągnął na starachowicki rynek około dwustu - trzystu osób. Trafili się i panowie. Tyle że wśród kobiet wyróżniały się te, które rodzinne plany mają już za sobą. Koleżanka przyszła w imieniu córki, mieszkającej poza Starachowicami, ale i tak nie interesującej się zamierzeniami rządzących, choćby nawet chcieli ubezwłasnowolnić kobiety. Urodzona tuż przed transformacją, uznałaby to za żart. Nie wyobraża sobie, że ktokolwiek mógłby jej odebrać szeroko rozumianą wolność. Teraz więc, kiedy zanosi się na przykręcenie śruby, też nie reaguje. Jej matka natomiast mało że zamierza wyjść ze sztandarem przeciwko projektowi "Zatrzymaj aborcję", to jeszcze przymierza się do protestu w miejscowych biurach poselskich. Choć, jak ją znam, skończy się złorzeczeniem. I tyle. Zresztą, po co? Sprawami, którymi mogłaby się zająć, jeśli chce być aktywną w publicznej przestrzeni, powinny być raczej problemy seniorów – ograniczony dostęp do służby zdrowia (brak lekarzy, kolejki etc.), daleka od dobrej opieka w nielicznych domach spokojnej (?) starości, podobnie jak jej niedostatek dla osób tego potrzebujących we własnych domach oraz tym, czy wystarczy pieniędzy z emerytury na wciąż rosnące wydatki. Zastanawiające, że absolutnie o tym nie myślą starzejący się mężczyźni przy sterze rządów. Jak zawsze, zostawiają przyziemne sprawy kobietom. Niech one wiążą koniec z końcem. Zresztą, rząd się przecież wyżywi.

Ojcem wszech czasów nazwał dziennikarz radiowej Trójki mężczyznę, który w weekendy przygotowuje śniadanie dla rodziny. Znakiem tego, w pozostałe dni tygodnia posiłkami zajmuje się żona i matka. W jej przypadku to może i jakiś wyczyn, zważywszy, że kobiety dziś pracują tak samo jak mężczyźni. Kto tu jest więc bohaterem?

Alimenty na dzieci (nie)płacą głównie mężczyźni. Dzieci zostają najczęściej z matką. Owszem, zdarza się naprzemienna opieka, ale standardem nie jest. A taka nie byłaby dla dzieci zła. Na co dzień widzę, jak rzeczywiście nieźle radzi sobie przez dwa tygodnie w miesiącu znajomy ojciec. I to nie z jednym dzieckiem, a z trójką; najmłodsze dopiero wyszło z wózka. I za herosa się nie uważa. Podejrzewam nawet, że gdyby któreś z nich było niepełnosprawne, też by się od opieki nie wymigiwał. Jego koledzy jednak z powodu chorych dzieci opuszczają rodzinę, bo są za wrażliwi, by patrzeć na cierpienie dziecka (sic!). Wolą z daleka łożyć na jego utrzymanie. Jednocześnie jednak wielu z nich dalej opowiada się za przywoływaniem na świat mocno niepełnosprawnych, o których wiadomo, że albo umrą przy porodzie, albo żyć długo nie będą. Ba, w którymś momencie nawet o płaceniu alimentów zapominają. Państwo nie dołoży. Wystarczy, że dało w takim przypadku 4 tysiące złotych zapomogi. A później niech kobieta radzi sobie sama. Jak wszystkie przed nią, od zarania dziejów.

Koleżanka protestująca w zastępstwie córki, ilekroć wraca projekt zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, proponuje zapis, by każdy z parlamentarzystów był ojcem chrzestnym przynajmniej trójki nowo narodzonych niepełnosprawnych i to z konkretnymi tego konsekwencjami. Uczestniczył w wychowaniu, a co za tym idzie – łożył na opiekę zdrowotną. Ta kosztuje krocie, włączając w to czas. Wtedy gmeranie w już i tak restrykcyjnej ustawie antyaborcyjnej można by jeszcze jakoś usprawiedliwić. A tak mężczyźni - politycy, którzy zabierają kolejno - antykoncepcję, pigułkę "dzień po" i możliwość terminacji ciąży w szczególnych przypadkach, także in vitro, niech od kobiet trzymają się z daleka. I nic mi po ich uśmiechu i kwiatku 8 Marca. Bo to obłuda w czystej postaci.

/ewa/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ