Na innych łamach

"Newsweek" nr 8

Wyłaniają się zarysy normalizacji i nowego polskiego społeczeństwa, wewnętrznie pogodzonego z życiem pod władzą PiS – pisze Cezary Michalski w "Menażerii Gnoma".

Autor widział już parę takich normalizacji w Polsce. Najpierw w połowie lat 70., potem w połowie lat 80. Wszystkie były smutne. Dla przypomnienia sięgnął po dzieła zebrane Janusza Szpotańskiego. Polskiego satyryka, który za swoje kuplety spędził dwa lata w PRL- owskim więzieniu. Natknął się u Szpotańskiego na "Gnoma", uosabiającego Władysława Gomułkę. Kuplecik brzmi: "Jaki śmieszny jest Gnom, kiedy buzię ma złą i z wściekłością tupie nóżkami! I pomyśleć, że był czas, gdy ktoś taki był przywódcą mas. Ten naród jest potwornie głupi!" Skojarzenie nasuwa się autorowi samo. Z prezesem partii, który "się uśmiechnie do gospodyń wiejskich i powie im coś o przemyśle ciężkim /.../. Kiedy indziej jednak z "wściekłością zatupie nóżkami i nazwie wszystkich "gorszym sortem" albo "zdradzieckimi mordami." /.../ Na dodatek /.../ – podobnie jak Gomułka – jest skromny. Też go wożą wszędzie partyjnym taborem /.../." Najważniejsi w menażerii są tzw. Cisi. Za Gomułki i Moczara zasiedlali głównie MSW, dziś są wszędzie. Otrzymali poczucie własnej wartości z rąk prezesa. Bo i skąd mieliby je wziąć? Z kiepskim wykształceniem, bez osiągnięć zawodowych i bez kompetencji? Dlatego nielojalność nie wpadnie im do głowy. Ten gatunek zresztą wódz ceni najbardziej. Bo nie zbuntują się jak niektórzy z przybudówek partyjnych... Gęgacze to kolejny gatunek. I oni zostali uwiedzeni przez Gnoma. Klasyczni polscy inteligenci, ale z jakimś kompleksem, poczuciem niedocenienia. Wydaje im się, że upadają z wdziękiem. W rzeczywistości coraz mniej się szanują i są bezgranicznie oddani Gnomowi. O ile Cisi są potrzebni jako aparat i pałka, o tyle Gęgacze mają potwierdzać geniusz Gnoma. Piszczyki z kolei to koniunkturaliści, zawsze gotowi zagrzewać do boju. Obojętnie kto byłby wodzem i dokąd by się kierował. Na koniec Brutuski czyli synowie marnotrawni, już wcześniej wspomniani. Uczestnicy nieudanych buntów. Przywróceni do łask. Prezes wie, że może nimi sterować i napuszczać ich na siebie. Nie zliczy się też w partii rządzącej Markietanek. Po drobnych i większych przekrętach, kompromitacjach; liczących na to, że grzechy zostaną im kiedyś odpuszczone. Są jeszcze wnuczęta Aurory (określenie z Herberta; chodzi o krążownik Aurora), którzy spóźnili się na walkę z komuną. Świetnie nadają się do każdej dintojry. I oni służą rewolucji.

"Przegląd" nr 5

Prezes PiS buduje nową elitę. Związani z nim ludzie mają dominować w gospodarce, kulturze, mediach. "Swoi zamiast swoich" – jak ich określa Robert Walenciak. Opisywanie zjawiska zaczyna od mediów.

"Bywam w Info, rozmawiam z pracującymi tam dziennikarzami. Nie ukrywają, że czują się jak w poczekalni, że każdy dzień przynosi nowe rozdanie. PiS, owszem, twardo trzyma władzę, ale poszczególne frakcje i koterie walczą ze sobą bez pardonu. /.../ Krzywda im się nie dzieje." Liczba dyrektorów i wicedyrektorów zwiększyła się prawie o jedną czwartą. Liczba doradców – trzykrotnie. "Ten wzrost liczby szefów /.../ oznacza zwiększenie budżetu płac. "DGP" podaje, że w 2016 r. średnia pensja na stanowisku dyrektora lub wicedyrektora wynosiła w telewizji 18,8 tys. zł brutto, nie licząc nagród /.../. Doradcy biorą średnio 19,2 tys. zł miesięcznie. W ten sposób kadra kierownicza kosztuje TVP, lekko licząc, ponad 40 mln zł rocznie. Skąd na to pieniądze? Z budżetu państwa. Czyli od nas." Kluczowe stanowiska w Polskiej Grupie Zbrojeniowej znalazły się w rękach protegowanych działaczy PiS. Często są to dyletanci. Kuźnią kadr była przecież nawet apteka w Łomiankach. Teraz nowy szef resortu czyści kadry i wstawia swoich ludzi. Czy podobnie zrobi również nowy szef MSWiA w Wytwórni Papierów Wartościowych? "Taki jest bowiem charakter polskiego systemu politycznego, że partie funkcjonują jako instytucje rozdawania posad. Powszechny klientelizm nikogo nie razi, a już najmniej tych, którzy krzyczą o moralnej odnowie. /.../ Rok temu "Puls Biznesu" opublikował "listę tysiąca", zwaną też listą wstydu, z nazwiskami tych, którzy posady zdobyli z partyjnego nadania." Obecnie w ślad idzie opozycja. Nowoczesna w sieci zamieściła 364 nazwiska, np. siostry byłej rzeczniczki rządu, która z salowej stała się urzędnikiem w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Za biurkami zasiedli m.in. właściciel budki z kebabami, pielęgniarka z domu pomocy. Platforma Obywatelska z kolei opublikowała ponad 100 nazwisk. Wzorem dla członków PiS stała się kariera perukarza Marka Suskiego. A że zlikwidowano konkursy na stanowiska dyrektorskie w administracji, każdy dziś może być szefem. Tyle że posad zawsze będzie mniej niż chętnych. J. Kaczyński znalazł na to sposób. Jednym obiecuje stanowiska do zdobycia, drugich straszy, że opozycja zabierze je tym, którzy je mają. I tak trzyma w garści, a zarazem mobilizuje elektorat.

"Gość Niedzielny" nr 6

"Zmiany, nie rewolucja" – mówi Bogumiłowi Łozińskiemu Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Nigdzie na świecie nie ma idealnie działającego systemu ochrony zdrowia. Pomaga się pacjentom i umożliwia im leczenie w godny sposób, z jak najmniejszą ilością cierpienia. W Polsce dzieje się podobnie.

"Niewątpliwie należy wzmocnić ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, ale większość pacjentów powinna być leczona w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, tzw. POZ. Oczywiście budowa takiego systemu wymaga czasu. Pacjenci są przyzwyczajeni, że i tak o leczeniu decyduje specjalista. To powoduje większe obciążenie tych lekarzy, a więc wydłuża też kolejki. Tymczasem często wystarczy diagnoza lekarza POZ." Już pielęgniarki mogą wypisywać recepty w przypadku przewlekle chorych. Pora na dalsze uelastycznienie pracy w poradniach i przyjrzenie się wycenom. Bo może za niektóre porady należałoby więcej płacić. "Potrzebny jest inny system kierowania na badania specjalistyczne. Teraz otrzymanie skierowania na takie badania wiąże się z wizytą u lekarza, a przecież pielęgniarka również w wielu przypadkach ma kompetencje do tego, by o takim skierowaniu zdecydować. W Polsce wykonuje się dramatycznie mało badań profilaktycznych, przez co pacjenci trafiają do leczenia już w zaawansowanych stadiach choroby. /.../ Dlatego potrzebne są systemowe rozwiązania, aby te badania były przeprowadzane." Zdaniem ministra, sieć szpitali, wprowadzona przez poprzednika, wydaje się dobrym pomysłem. Daje dyrektorom wolność w przesuwaniu pieniędzy wewnątrz szpitala. Wyeliminowano ponadto konkurencję w ubieganiu się o kontrakty. Minister nie jest zwolennikiem odpłatności za niektóre usługi medyczne. Stawia raczej na debatę o tym, co Polacy chcą otrzymywać za pieniądze, które płacą na zdrowie – czy bezpieczeństwo i stabilność w pierwszej kolejności, czy szybkość, jakość. A może rzeczywiście rozważają w wyjątkowych sytuacjach współpłacenie? Wszystkiego naraz jednak nie da się zrealizować. Zauważalny staje się niedostatek personelu medycznego. W przypadku pielęgniarek powstała luka pokoleniowa. Jest nadzieja, że powstaną nowe wydziały lekarskie, np. w UKSW, który ma umowę z włoską Polikliniką Gemelli. Być może uda się jeszcze w tej kadencji uszczelnić system w zakresie kosztów zakupów jednostek medycznych czy wywozu leków. "Natomiast jednym z moich najważniejszych celów jest przygotowanie już na przyszłą kadencję całościowych rozwiązań."

"Nie" nr 4

Arkadiusz Szczęsny, pilot – oblatywacz to "Major, który kracze", jak zatytułował publikację Maciej Mikołajczyk. Bohater jego tekstu napisał do Antoniego Macierewicza:

"Podsumowując działania, dotychczasowe wywody i konkluzje podkomisji smoleńskiej twierdzę, że jej członkowie kłamią i oszukują polskie społeczeństwo, działając na szkodę państwa.Cynizmem w czystej postaci jest marnotrawienie środków publicznych z budżetu państwa, na który ciężko pracują wszyscy podatnicy. Wasza zabawa w pseudo – naukę kosztuje Polaków zbyt wiele. /.../ Smoleńsk to przygnębiający finał patologii drążącej lotnictwo wojskowe. Tym bardziej że o tej patologii wiedzieli wszyscy, od Andrzeja Błasika przez Donalda Tuska aż po Lecha Kaczyńskiego." A. Szczęsny twierdzi, że po czystkach A. Macierewicza kolejna katastrofa jest tylko kwestią czasu. Od 10 lat namawia polityków, by gruntownie przyjrzeli się systemowi szkolenia lotników. Katastrofy śmigłowców, m.in. w Mirosławcu, też były wynikiem błędów personelu latającego. Po jego apelach, w 2009 r. powołano nawet specjalną podkomisję z jego udziałem do zbadania procesu szkolenia. Napływały do niej przerażające sygnały. Że szkoleniowcami są niedoświadczeni instruktorzy, niekiedy bez uprawnień. Że fałszowana jest dokumentacja szkoleniowa. Że zerwano więź międzypokoleniową, bez czego niemożliwe jest wyszkolenie pełnowartościowego lotnika. Wtedy jednak A. Szczęsnego z komisji relegowano, ale swojej krucjaty nie porzucił. Słał pismo za pismem, gdzie tylko mógł. Adresaci nie reagowali. "Utrzymywanie obecnego stanu bez wątpienia przyniesie kolejne tragiczne w skutkach zdarzenia lotnicze – pisał do Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Bez odzewu. Cztery miesiące później w Smoleńsku uderzył w ziemię Tu – 154 z prezydentem na pokładzie. Po katastrofie owa komisja badająca poziom szkolenia w siłach powietrznych cichaczem zakończyła pracę. Nic dziwnego, że słuchając zamachowych teorii A. Macierewicza, A. Szczęsny próbował im przeciwdziałać. Tłumaczył, że w Smoleńsku lądowano według systemu nieprecyzyjnego podejścia do lądowania. Nikt z załogi nie miał do tego uprawnień. Ale zmienników nie było. No to lądowali. Popełniając błąd za błędem. "Kluczowy to przelot nad bliższą radiolatarnią na wysokości poniżej 100 m. /.../ To był początek końca. Tyle że to nie wina załogi: do lotu ich zmuszono, a fakt, że nie posiadali uprawnień i umiejętności, to zasługa chorego systemu szkolenia." Major napisał około 200 pism. Odpowiedzi nie otrzymał. Uważa, że religia smoleńska jest niebezpieczna, bo odwraca uwagę od rzeczywistych przyczyn tragedii. "I znowu czuję, że kolejny dramat wisi w powietrzu. /.../ Gdy w grudniu w okolicach Mińska Mazowieckiego spadł MiG -29 i usłyszałem w telewizji /.../, że samolot prowadził doświadczony pilot z nalotem wynoszącym 400 godzin, zatkało mnie. Bo 400 godzin to guzik, a nie doświadczenie. /.../ Drugi Smoleńsk przed nami."

"Wysokie Obcasy" nr 2

Według WHO jesteśmy na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o złą kondycję zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – mówi Agnieszce Jucewicz, w wywiadzie "Porozmawiaj ze mną", Lucyna Kicińska, koordynatorka telefonu zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zajmujemy też drugie miejsce po Niemczech, jeśli chodzi o skuteczne próby samobójcze wśród najmłodszych. Ale w Polsce nie ma systemowych działań na rzecz ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. "Często słyszę: "Wcześniej nie było takiej pomocy, a było dobrze". Ale nie było też takiego stresu, takiej presji, żeby być idealnym, szczęśliwym, żeby mieć to i tamto. Nie było takiej atomizacji rodziny, braku transmisji wartości, braku oparcia w drugim człowieku. Nie było Internetu, ciągłego porównywania się! Wyjrzyjmy przez okno: ciemno, szaro, zimno, a na Instagramie: super opaleni, zadowoleni z siebie ludzie na plaży w Kalifornii. Człowiek dorosły, choć też nie zawsze, ma różne mechanizmy radzenia sobie z tym, potrafi to zracjonalizować – a dziecko?" W programach szkolnych nie ma rozmów o zdrowiu psychicznym, o emocjach. Wsparcia brakuje też rodzicom. Na bezpłatną konsultację u psychologa czekają kilka miesięcy. A potem dziesięć sesji i koniec. Na dodatek nie wszędzie są takie możliwości. Rodzice nie wiedzą, że dzieci uzależniają się teraz od substancji psychoaktywnych dostępnych bez recepty w aptece. Króluje kodeina. Co za problem wypić syrop w butelce... Zapija się nim stres szkolny, nie najlepsze relacje rówieśnicze, sytuacje okołorozwodowe rodziców, wyjazdy rodziców do pracy za granicę, przemoc ze strony dorosłych itd. W 2016 r. do telefonu zaufania zgłosiło się ponad 100 tys. dzieci. Dzwoni więc bez przerwy. Problemy są skomplikowane, czas rozmów się wydłuża. Nie da się uruchomić kolejnych stanowisk, gdyż rząd wycofał się z pomocy finansowej. Ale dzięki fundacji Ludzki Gest Jakuba Błaszczykowskiego i Kulczyk Fundation ruszył projekt "116 111" nocą". Od 20.00 do 2.00 nad ranem. Zdarza się też, że dzieci telefonują dla żartu. "Każdy telefon traktujemy poważnie. Przeprowadzamy konsultacje tak jak w innych przypadkach, żeby dziecko wiedziało, że jak kiedyś będzie miało prawdziwy problem, to może do nas zadzwonić. /.../ Chcemy dzieciom pokazać, że jesteśmy dla nich. /.../ I zdarza się, że dzieci dzwonią trzy – cztery godziny po takim wygłupie i mówią: "Bo pani powiedziała, że myśli, że ja to robię dlatego, żeby mnie grupa zaakceptowała. Dokładnie tak jest. Skąd pani to wiedziała?" Albo "Dzwoniłem z chłopakami dla jaj, ale pani powiedziała, że mogę zadzwonić ze wszystkim, no więc dzwonię, bo wczoraj zmarła moja babcia... I nie wiem, co z tym zrobić".

"Polityka" nr 7

Jest nowa recepta na młodość, której skuteczność potwierdzili niedawno naukowcy – ogłaszają Przemek Berg i Teresa Olszak w "Świecie młodych". Chodzi o pewne ćwiczenia, które pozwalają odmłodzić twarz. Potrzeba na to 28 tygodni.

Ćwiczenia wywodzą się z jogi mięśni twarzy. W Indiach i krajach Dalekiego Wschodu, gdzie joga jest praktykowana, ćwiczenia te stosuje się od stuleci. W Europie pojawiły się w latach 30. ub. wieku, lecz dopiero teraz zaczęto je upowszechniać. Robią prawdziwa furorę w Ameryce. Do udziału w eksperymencie poproszono 27 pań w wieku 40 – 65 lat. Badania prowadził zespół dermatologów wspomagany przez instruktora jogi. Potem każda z pań przeszła 1,5 – godzinny kurs, a następnie otrzymała zestaw ćwiczeń do domu. Przez pierwsze osiem tygodni musiała je wykonywać bezwzględnie każdego dnia przez co najmniej półtorej godziny. Przez kolejne 20 tygodni należało ćwiczyć co dwa lub trzy dni. Także przez minimum pół godziny. Wiek pań wizualnie rzeczywiście się zmienił, co potwierdzały zdjęcia, wykonane przed i po ćwiczeniach. Panie nie poczuły się co prawda młodsze, ale zyskały na wyglądzie. Ubyło im jakieś trzy lata w 28 tygodni. Azjatki z pokolenia na pokolenie przekazują córkom zasady automasażu twarzy, który jest więcej wart niż pobyty SPA. Potrzeba jednak systematyczności i silnej woli. Dzisiaj dążenie do ideału młodości jest powszechne. Toteż dzisiejsi 40-latkowie i psychicznie, i fizycznie są tacy, jak przed kiedyś 30 – latkowie. Dbałość o wygląd stała się częścią zjawiska rozciągania młodości. Jej kult generują właśnie młodzi. Tyle że akurat oni starszych ludzi nie dostrzegają. Widzą co najwyżej zamglone kontury postaci. Młodzi bowiem nie doświadczają czasu w ten sam sposób, mając go wiele przed sobą. Odczuwają bardziej przestrzeń. Starsi natomiast doskonale widzą młodych; starają się wiec tę młodość zatrzymać. Ale tych nierówności nijak się nie zniweluje.

wybrała /ewa/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ