"Nie musimy niczego zrobić, ale możemy to zrobić"

Arkadiusz Bilski, trener Staru Starachowice

Informacje sportowe

"Nie musimy niczego zrobić, ale możemy to zrobić"

Arkadiusz Bilski, trener Staru Starachowice

Pojawienie się na ławce trenerskiej Staru Starachowice Arkadiusza Bilskiego wzmogło wśród kibiców apetyty awansu. W przerwie zimowej w zespole doszło do wielu zmian. W rozmowie z GAZETĄ nowy trener "zielono-czarnych" mówi o przygotowaniach, swoim pomyśle na zespół i planach na rundę wiosenną.

W Starachowicach piłkarskie apetyty nie są zaspokojone od kilku lat. Ostatnio najwięcej radości dali nam piłkarze Juventy, którzy w powodzeniem występowali w III lidze. Jednak zespół wycofany został z rozgrywek w sezonie 2012/2013. Od tamtego czasu Star - jedyna seniorska drużyna w mieście - tuła się po niższych ligach. Co sezon praktycznie pojawiają się nadzieje, że to będzie ten właśnie czas, ten moment, kiedy pojawi się upragniony awans. Nie wszystko idzie jednak dobrze i awansu jak nie było, tak nie ma. Bieżący sezon Staru, to już piąty w Klasie Okręgowej.

Kiedy ruszyły przygotowania do nowego sezonu nadzieje odżyły na nowo. Pojawił się nowy trener Tomasz Siczek, a Star początek miał niezwykle udany i wygrywał mecz za meczem. Później jednak coś się zacięło, a za piąte miejsce na półmetku rozgrywek posadą zapłacił trener Siczek. Zimą pojawił się nowy szkoleniowiec, którego nazwisko zelektryzowało piłkarskich kibiców. Głównie dlatego, że Arkadiusz Bilski to były piłkarz, który grał w Ekstraklasie i europejskich pucharach, a poza tym w Starachowicach kojarzy się z dobrymi czasami, bo z powodzeniem prowadził Juventę w III lidze. Przyszli też nowi zawodnicy i to o uznanych w regionie nazwiskach. To wszystko spowodowało, że Star, mimo straty 7 punktów do miejsca premiowanego awansem, znów ma się liczyć w walce o najwyższe cele. Nowy trener "zielono-czarnych" przekonuje, że ma pomysł na tę drużynę.

*Jest pan już po kilkunastu treningach i kilku sparingach z nowym zespołem. Jak drużyna wygląda w tej chwili?

- W mojej ocenie nie wygląda to źle. Na pewno jest jeszcze wiele do poprawy i nad wieloma rzeczami musimy dalej ciężko pracować. Przede wszystkim chodzi o grę w defensywie całego zespołu, to jest teraz najważniejsza sprawa, nad którą się skupiamy. Natomiast siła ofensywna naszego zespołu jest wszystkim znana i rywale się tego obawiają, bo mamy wielu zawodników, którzy jak na tę ligę są bardzo solidni. Myślę nawet, że liga okręgowa to nie jest ich miejsce i powinni grać wyżej. Natomiast szwankuje nieco gra w defensywie i nad tym pracujemy od początku okresu przygotowawczego. Trochę przeszkadza nam fakt, że tak naprawdę nie mamy gdzie tego zrobić, bo grę zespołu w defensywie trzeba trenować na pełnowymiarowym boisku, a takiego dużego boiska na dzień dzisiejszy nie mamy. Staramy się szlifować organizację gry w defensywie na tych obiektach, które mamy do dyspozycji czy też w sparingach. Mimo tych drobnych trudności, na pewno widać w zawodnikach duży potencjał, tak jak i w całym zespole. To, jak będziemy odnajdować się w tym wszystkim w rundzie wiosennej, tak naprawdę okaże się podczas rozgrywek.

*Do miejsca premiowanego awansem Star traci 7 punktów. To dużo i niedużo jednocześnie, zwłaszcza, że to już runda rewanżowa. Niemniej ruchy transferowe, czy też samo nazwisko Bilski na ławce trenerskiej ponownie wzmogło apetyty na awans. Czy nie obawia się pan, że nadmierna presja będzie dodatkowym utrudnieniem?

- Wszystko będzie zależało od zawodników, jak oni poradzą sobie z tą presją. Natomiast ja od samego początku mówiłem zawodnikom, że w tym sezonie nie musimy niczego zrobić, ale możemy to zrobić. Przy takiej stracie, to tak naprawdę są dwa mecze, żeby złapać kontakt, ale przeciwnicy też będą gromadzić punkty i to nie jest takie proste. Na pewno ta zdobycz punktowa, jaka jest na koncie Staru po rundzie jesiennej, to nie jest szczyt marzeń, jeśli chodzi o ten zespół. Oglądając mecze, które Star przegrywał albo remisował, na pewno można było odnieść wrażenie, że zespół było stać na to, aby w nich zdobyć punkty. Potencjał w drużynie jest i to pozwala nam myśleć o tym, aby w tej rundzie zdobyć co najmniej o te siedem punktów więcej niż jesienią. Jeśli w rundzie rewanżowej wywalczymy około 30 "oczek", to będziemy mogli myśleć o tym, aby zbliżyć się do czołówki. Wiosna będzie na pewno cięższą rundą, bo tak zazwyczaj bywa i na pewno zdarzą się mecze, w których bardzo ciężko będzie nam grać. Terminarz ułożył się w ten sposób, że więcej spotkań rozegramy na własnym stadionie i przewiduję, że rywale, którzy do nas przyjadą, przede wszystkim będą bronili dostępu do własnej bramki. W takich meczach gra się bardzo ciężko, bo będziemy musieli odkryć się i atakować. Niemniej już w tych pierwszych sparingach zawodnicy pokazali, że bramki potrafią strzelać. Graliśmy z rywalami z wyższej ligi i tak naprawdę różnicy między zespołami nie było widać, a momentami to nawet my byliśmy drużyną lepszą. To cieszy, bo zawodnicy mogą w ten sposób sami sobie udowodnić, że liga okręgowa to nie jest ich miejsce. Jeśli dobrze wejdziemy w rundę wiosenną i będziemy gromadzić punkty, to z optymizmem będziemy mogli patrzeć na górę tabeli i gonić czołowe zespoły.

*Do zespołu dołączył Dariusz Anduła, jest Mariusz Fabjański, były król strzelców ligi, a do tego pojawili się inni ofensywni zawodnicy. Czy te ruchy transferowe spowodują dystans u przeciwników?

- To, jak będą reagować na nas rywale, ciężko jest ocenić. Ja zawsze pochodzę do tego w ten sposób, że patrzę na swój zespół, na swoją grę i jak radzimy sobie na boisku ze swoimi problemami. Będziemy wychodzić na każde spotkanie z przekonaniem, że każdego przeciwnika da się pokonać. Już jesień udowodniła, że w tej lidze nie ma zespołu, którego nie da się pokonać. Oczywiście zdarzyły się porażki, mecze, które wybiły zespół z rytmu, ale w mojej ocenie cały problem skupiał się na tym, że zespół przestał wierzyć w to, że da się walczyć o awans. W swojej pracy trenerskiej zwracam na to szczególną uwagę, jeśli pojawia się brak wiary, to trzeba te jednostki wyeliminować i w tym momencie w naszym zespole takich zawodników nie ma. Mam nadzieję, że każdy z zawodników, który trenuje od pierwszego spotkania, będzie wierzył w to, że ten pościg za czołówką da się wykonać. Jak tylko złapiemy kontakt i szansa na awans będzie na wyciągnięcie ręki, to wtedy o wszystkim będą decydowały charakter i indywidualności. Podstawy do tego, żeby gonić czołówkę i postraszyć zespoły, które są przed nami, na pewno mamy, ale jakie to będzie miało przełożenie na ligę to się dopiero okaże.

*Wraca pan do Starachowic po kilku latach, ale w obecnej drużynie są zawodnicy, z którymi pracował pan w Juvencie. Czy to ułatwiło waszą wzajemną współpracę?

- Każdy nowy trener na początku musi poznać zespół, a to, że pracowałem w Starachowicach w Juvencie nie znaczy, że znam Star, bo już ładnych parę lat minęło. Nie oznacza to też, że będziemy budować drużynę podobnie jak za czasów Juventy i podobnie grać. To są dwa różne zespoły i każdy oczekuje innego podejścia, ale pewne elementy być może wykorzystamy. Niemniej nawet ci sami zawodnicy, z którymi pracowałem w Juvencie, są teraz innymi graczami. Większe doświadczenie, czy chociażby wiek robią swoje, ale na pewno nie są to zawodnicy wypaleni i dadzą tej drużynie wiele radości.

*Nie da się pominąć porównań do pana pracy w Juvencie, bo był to bardzo udany okres dla starachowickiej piłki. W tamtym okresie do drużyny przyszli chociażby Maciej Pastuszka i Karol Drej, piłkarze ograni na najwyższych szczeblach. Te transfery podniosły poziom sportowy, ale też były znakomitym ruchem marketingowym. Czy dzisiaj, w Starze możemy spodziewać się podobnych transferów "last minute"?

- Sprawa jest cały czas otwarta, chociaż zimowe okienka transferowe są specyficzne, a fakt, że to jest liga okręgowa nie sprzyja temu, żeby takie spektakularne transfery przeprowadzić. Tamte transfery do Juventy, to na pewno są nazwiska, które do dzisiaj miło się wspomina. To była wówczas podstawa tego, że tamten zespół bardzo fajnie funkcjonował, zdobywał punkty i rywalizował w III lidze jak równy z równym. To był bardzo fajny okres dla Starachowic, dla całego zespołu, w którym była znakomita atmosfera. Te wspomniane nazwiska wytyczyły wówczas ścieżkę do rozwoju zespołu Juventy i być może teraz w Starze będziemy chcieli zrobić podobnie. Chcemy do tego młodego i mniej doświadczonego zespołu wprowadzić właśnie zawodników z większym doświadczeniem. Chciałbym, żeby ta mieszanka rutyny z młodością była na tyle stabilna i zrównoważona, żeby zespół szedł do przodu. Nie będzie to zadanie łatwe, bo na tych bardziej doświadczonych zawodnikach będzie ciążyła dodatkowa presja, ale z drugiej strony myślę, że piąta liga nie jest miejscem, które może wywierać aż tak wielką presję na zawodnikach, którzy grali wiele meczów w III lidze.

*Już niebawem ruszy runda wiosenna i trzeba będzie walczyć o punkty. Czy ma pan już w głowie wyjściowy skład na pierwsze spotkanie?

- Z perspektywy czasu i mojej pracy trenerskiej nauczyłem się, że t,o co sobie ustaliłem na samym początku, czasem wywraca się do góry nogami. Wstępną wizję składu i poszczególne pozycje mniej więcej mam już obsadzone, ale treningi i sparingi pokazują, że każdy z zawodników walczy o ten pierwszy skład. Piłkarze sami dają mi argumenty do tego, aby na nich stawiać, co jednocześnie powoduje bardzo pozytywną rywalizację wewnątrz zespołu. Gracze, którzy nie są na tę chwilę przewidziani do pierwszego składu, wywierają presję na innych piłkarzy, a to cieszy. Ta rywalizacja jest przede wszystkim zdrowa. To cieszy, bo nasłuchałem się wiele złych rzeczy, jeśli chodzi o zespół po rundzie jesiennej. Praktycznie od początku sezonu Star gromadził punkty, wygrywał mecze i był jednym z głównych kandydatów do zajęcia pierwszego miejsca, nie tylko do awansu, a później wszystko runęło. Na dzień dzisiejszy nie ma zawodników, którzy mają pewne miejsce w składzie, bo inni naciskają i też chcą walczyć o "pierwszy plac".

*Dziękuję za rozmowę.

Arkadiusz Bilski urodził się 15 lutego 1973 roku w Skarżysku-Kamiennej. Karierę piłkarską rozpoczynał w miejscowym Granacie, później reprezentował barwy Stali Stalowa Wola, GKS Katowice, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Ceramiki Opoczno i Korony Kielce, w której w 2006 zakończył karierę zawodniczą. Później miał jedynie krótki epizod jako grający trener GKS Rudki. W piłkarskiej Ekstraklasie rozegrał 149 meczów, w których strzelił 15 bramek. W sezonie 1995/1996 w barwach GKS Katowice zagrał nawet w europejskich pucharach, a konkretnie w nieistniejącym już Pucharze Zdobywców Pucharów. Po dwumeczu z ormiańskim Araratem Erywań, jego zespół odpadł, ale w pierwszym meczu Bilski wpisał się na listę strzelców. Karierę trenerską zaczynał w rezerwach Korony Kielce, później był asystentem trenera pierwszego zespołu, a następnie prowadził wspominany już GKS Rudki. W 2009 roku objął trzecioligową Juventę Starachowice, którą prowadził do 2011 roku. Później prowadził Łysicę Bodzentyn, rezerwy Korony Kielce, a od 2016 roku Spartakusa Daleszyce. Do Staru przyszedł w styczniu tego roku.

Marcin Pokrzywka

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ