Seniorskie srebro Mateusza!

Znakomity start Borkowskiego podczas Halowych Mistrzostw Polski

 

Mateusz Borkowski wywalczył srebrny medal podczas Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu. Zawodnik pochodzący z Krynek zajął drugie miejsce w biegu na dystansie 800 metrów. Przegrał jedynie ze swoim klubowym kolegą, utytułowanym Adamem Kszczotem.

Niespełna 21-letni Mateusz Borkowski dopiero wchodzi w seniorską rywalizację, a już może pochwalić się dużym sukcesem. Ostatnie tygodnie pokazały, że jest w naprawdę dobrej formie, a szczególnie szczęśliwy okazała się dla niego Arena Toruń, gdzie zaprezentował wysoką formę na początku nowego sezonu. Wystarczy wspomnieć, że również w tym samym miejscu, w 2017 roku ustanowił swój aktualny rekord życiowy na 800 metrów na hali, który wynosi 1:47:11.

W Mityngu Copernicus Cup wychowanek LKB Rudnik wystartował 15 lutego, a był to główny sprawdzian przed Halowymi Mistrzostwami Polski Seniorów. W międzynarodowej rywalizacji, Mateusz Borkowski na swoim koronnym dystansie 800 metrów, z czasem 1:47.39, zajął czwarte miejsce. Podium przegrał zaledwie o 3 setne sekundy, a drugi na mecie zawodnik wyprzedził go o 17 setnych! Wygrał jego klubowy kolega z RKS Łódź, Adam Kszczot. Tak udany występ był zapowiedzią kolejnych wielkich emocji.

Dwa dni później w Toruniu wystartowały 62. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski. W finale na dystansie 800 metrów, nie zabrakło oczywiście Borkowskiego. Rywalizował w biegu numer 2, gdzie był najmłodszy w całej stawce. Było to dobre rozwiązanie, bowiem silni zawodnicy zawsze dyktują wyższe tempo i była okazja, aby powalczyć o naprawdę dobry rezultat. Faworytem do tytułu mistrzowskiego był wspomniany już Adam Kszczot, który ze wszystkich zawodników był tym najbardziej doświadczonym. Mając jednak w pamięci udany występ sprzed dwóch dni Mateusz Borkowski liczył na sprawienie niespodzianki.

Obok utytułowanego Kszczota "chrapkę" na wygraną, a przynajmniej czołową lokatę, miał również Patryk Marmon z AZS AWF Kraków. Przewidywania co do faworytów potwierdziły się zaraz po sygnale z pistoletu startowego. Na prowadzenie wysunął się Marmon, a tuż za nim biegł Borkowski. W pewnym momencie ta dwójka miała już sporą przewagę nad resztą stawki, a w międzyczasie Adam Kszczot przesunął się na trzecią pozycję. Po przebiegnięciu około 450 metrów nasz zawodnik wyszedł na prowadzenie, a z biegu wycofał się Marmon. Najlepszy międzyczas na 600 metrach, czyli na jedno okrążenie przed końcem, miał nadal Borkowski (1:20.12) i pewnie zmierzał do mety. Na około 100 metrów przed metą zaatakował doświadczony Adam Kszczot i wyprzedził naszego lekkoatletę, który ostatecznie z czasem 1:48:23 linię mety przekroczył jako drugi. Pochodzący z Krynek zawodnik wywalczył srebrny medal, ale niestety nie udało mu się wywalczyć minimum na Halowe Mistrzostwa Świata. Kwalifikację zapewniał wynik na poziomie 1:46:50.

W tej rywalizacji wraz ze swoim klubowym kolegą daleko w tyle pozostawili resztę stawki. Trzeci w kolejności był na mecie Adrian Wyrzykiewicz z Piły z czasem 1:51.26.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ