Będziemy atrakcyjniejsi inwestycyjnie

Nowe przywileje Specjalnych Stref Ekonomicznych

W numerze

Będziemy atrakcyjniejsi inwestycyjnie

Nowe przywileje Specjalnych Stref Ekonomicznych

 

Czy cała Polska będzie jedną wielką Specjalną Strefą Ekonomiczną? Taki projekt ustawy już przedstawił rząd. Marcin Perz, prezes starachowickiej strefy zapewnia, że nowe przepisy, to wielka szansa dla naszego regionu. Dzięki zmianom mamy się stać bardzo atrakcyjnym regionem inwestycyjnym.

Rząd przedstawił projekt ustawy rozszerzający Specjalną Strefę Ekonomiczną na całą Polskę. Jego główne wytyczne zakładają, że ulgi podatkowe w nowych SSE będą uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy. Premiowane będą inwestycje w miastach średnich tracących funkcje gospodarcze i społeczne. Nowe tereny stref będą mogły powstawać praktycznie wszędzie.

- To są bardzo oczekiwane decyzje, które zmienią rzeczywistość inwestycyjną. Nowe przepisy zwiększą atrakcyjność województwa świętokrzyskiego pod względem inwestycyjnym. Dla naszej strefy będzie to miało olbrzymie znaczenie, bo od przedsiębiorców, którzy będą chcieli inwestować u nas będzie się oczekiwało spełniania mniejszych kryteriów, niż w przypadku inwestowania w innym regionie. To wszystko będzie powodowało zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej całego województwa, ale także Starachowic - zapewnia Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.

Jedną z głównych zmian ma być ułatwienie rozszerzenia stref o nowe tereny. W myśl nowych przepisów, teraz to przedsiębiorca będzie mógł wnioskować o to, aby teren, na którym znajduje się jego firma, należał do Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Przedsiębiorca będzie mógł wskazać nieruchomość, na której chce inwestować, a my ten teren będziemy obejmowali przywilejami. Do tej pory przeważnie to samorządy występowały o to, żeby obejmować konkretne tereny przywilejami specjalnych stref ekonomicznych, a teraz będzie to zależeć od przedsiębiorcy. Jeśli chodzi o nasz teren, to w Starachowicach nie ma zbyt wielu możliwości rozszerzenia działania strefy, ale już w gminach ościennych takie tereny są. Od około półtora roku rozmawiamy z samorządami na temat określenia przydatności tych miejsc, właśnie pod kątem nowych przepisów. Jeśli chodzi o nasz powiat, to ta ustawa będzie dawała nam całkiem nowe możliwości ściągnięcia kolejnych inwestorów - mówi Marcin Perz.

Prezes SSE Starachowice zapewnia również, że nowe uwarunkowania prawne są szczególnie korzystne dla województwa świętokrzyskiego. Nasz region ma na zmianie przepisów zyskać bardzo dużo. Prezes przekonuje, że dzięki temu Kielecczyzna stanie się bardziej atrakcyjna inwestycyjne w stosunku do innych regionów kraju. Ma to wpłynąć na dynamiczny rozwój województwa i tym samym Starachowic.

- W województwie świętokrzyskim przedsiębiorca będzie musiał zainwestować mniej niż gdzie indziej. Będą to ułatwienia dla wszystkich typów przedsiębiorstw. Dla przykładu podam, że u nas będzie można uzyskać zezwolenie na dłuższy czas, przy jednocześnie mniejszej ilości nakładów inwestycyjnych - dodaje prezes SSE Starachowice.

Nowe przepisy mają spowodować łatwiejsze i przede wszystkim dynamiczniejsze rozszerzanie się Specjalnych Stref Ekonomicznych w całym kraju. Obecnie w Polsce strefy zajmują około 25 tysięcy hektarów. Starachowicka strefa obecnie obejmuje obszar o powierzchni blisko 708 hektarów, głównie na terenie województwa świętokrzyskiego, ale także w województwach: lubelskim, mazowieckim, łódzkim i opolskim. Prezes Perz potwierdził nam również, że niebawem strefa ma się powiększyć do około 760 hektarów, a włączone mają zostać tereny okolicy Kielc i Sandomierza.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ