Słowo

W numerze

Słowo

Jeden ze znanych dziennikarzy sportowych powiedział niedawno: "Zaczyna się cyberświat, do którego ja nie należę. (...) Stajemy się skrótowi, pospieszni. (...) Jeśli słowo odchodzi, to muszę odejść i ja".

Nieuchronność wkraczania w przytoczony "cyberświat" wymaga zaakceptowania tego zjawiska i nowej rzeczywistości. Nie uciekniemy od tego, choć wielu osobom trudno się odnaleźć w takim otoczeniu i nowych warunkach. Jak zwykle łatwiej "dostroić się" młodemu pokoleniu niż osobom w starszym wieku, przyzwyczajonych i obdarzonych doświadczeniem innych czasów i realiów. Tym bardziej zatem konieczna jest wyrozumiałość i cierpliwość dla tych, którzy będą się gubić w cyfrowej rzeczywistości i internetowym szaleństwie.

Przytoczony na wstępie dziennikarz wspomniał o słowie, które jest najważniejszym narzędziem jego pracy. Stwierdził przy tym, że "słowo odchodzi". Gdyby rozejrzeć się wokoło, to należałoby przyznać rację, że słowo ma coraz mniejsze znaczenie w naszej aktualnej rzeczywistości. Nieraz rzucamy nim na prawo i lewo bez zastanowienia i bez jakichkolwiek konsekwencji. Składamy przysięgi i obietnice, których później nierzadko nie dotrzymujemy. Cyfrowa rzeczywistość staje się powoli tą prawdziwą. Popularne powiedzenie brzmi: "jak cię nie ma na Facebooku, to nie istniejesz". Jednak nawet i tu pojawiają się kolejne ewolucje internetowej egzystencji. Mało kto zwraca już uwagę na treści wypisywane na portalach społecznościowych. Dłuższe wypowiedzi są odczytywane zazwyczaj przez nielicznych. Zamiast tego berło pierwszeństwa przejęło zdjęcie lub krótki filmik. Walka trwa o liczbę tzw. "lajków". Im więcej kliknięć świadczących o polubieniu danej fotki, tym większy sukces jej autora.

Warto czasami posłuchać transmisji z wydarzeń sportowych w radiu. Szczególnie starsi spikerzy posiadają jeszcze doświadczenie i "ten" dar żywego komentowania obrazów, które mają przed oczami. Znamy takich dziennikarzy radiowych, którzy poprzez niebanalne porównania, bogate słownictwo, umiejętność pięknego wysławiania się w takim sposób przekazują radiosłuchaczom informację, że transmisja radiowa staje się znacznie bardziej emocjonująca i ciekawa niż obraz przekazywany przez telewizję lub internet. Do tego potrzeba jednak pracy, cierpliwości i sięgnięcia do bogactwa polskiej literatury. Najlepsza cyberrzeczywistość tego nie zastąpi.

Michał Walendzik

Radny Rady Miejskiej

radny.mw@gmail.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ