Mniej radnych tylko w mieście

W numerze

Mniej radnych tylko w mieście

To już pewne! W wyborach samorządowych mieszkańcy Starachowic będą wybierać 21 a nie jak do tej pory 23 radnych. Informowaliśmy o tym we wcześniejszym wydaniu GAZETY.

Wojewoda świętokrzyska, Agata Wojtyszek wydała zarządzenie w sprawie ilości radnych wybieranych w wyborach samorządowych do rad gmin, powiatów i do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. W powiecie starachowickim zaszły zmiany jedynie w ilości rajców miasta Starachowice. Z uwagi na fakt, że w naszym mieście jest aktualnie poniżej 50 tysięcy mieszkańców wybierać będziemy 21, a nie jak do tej pory 23 radnych. Będzie się to wiązało także ze zmianą okręgów wyborczych, których automatycznie będzie o dwa mniej.

W tegorocznych wyborach samorządowych wybierać będziemy tyle samo radnych co mieszkańcy m.in Skarżyska-Kamiennej, Buska-Zdroju, Jędrzejowa, Pińczowa, Kazimierzy Wielkiej, Sandomierza czy Staszowa. Większe rady będą posiadać gminy Kielce (25) i Ostrowiec Świętokrzyski (23). Natomiast do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego wybieranych będzie 30 radnych.

W pozostałych gminach naszego powiatu zmian nie ma. W Mircu, Brodach, Wąchocku i Pawłowie mieszkańcy, tak jak 4 lata temu, wybierać będą po 15 radnych, a do Rady Powiatu Starachowickiego dostanie się tak jak poprzednio 21 radnych.

O tym, że zmieni się ilość starachowickich radnych wiadomo było już od kilkunastu miesięcy. Właśnie w kontekście tych zmian dużo mówiło się o planach wchłonięcia do Starachowic sołectw Kuczów i Lipie, które obecnie należą terytorialnie do gminy Brody. Protesty tamtejszych mieszkańców sprawiły, że władze Starachowic zrezygnowały z tego pomysłu.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ