Bo nie

Mimochodem

Jak dotąd jeszcze nikt nie próbował ulokować w okolicach Starachowic ośrodka MONAR – owskiego. Wszędzie jednak tam, gdzie planowano lokalizację, spotykała się ona z ogromnym protestem mieszkańców.

Groźba AIDS (dziś w dużej mierze oswojona) łączyła ludzi w zwartym i głośnym marszu przeciwko inności. U nas byłoby podobnie. Że przypomnę tylko kategoryczne "nie" dla budowy socjalnego bloku przy ulicy Kościelnej. Jakby mieli w nim zamieszkać kosmici, a nie miejscowi, którzy i tak pośród nas żyją. Na dodatek wcale nie zamierzano stawiać ośrodka dla dewiantów, lecz próbowano stworzyć miejsce wyrównywania szans. Nikt przecież w centrum miasta z publicznych pieniędzy nie wznosi slumsów.

Gdyby urzędnicy magistraccy nagle zdecydowali się przyjąć do Starachowic kilka rodzin uchodźców z Syrii, przypuszczam, że również podniósłby się powszechny krzyk. Że będą nastawać na część starachowickich kobiet, dzieci, a może i mężczyzn. Ciekawe, czy gdyby z podobną inicjatywą wystąpiły tutejsze parafie, też spotkałaby się ona z negatywnym przyjęciem? A może warto spróbować zrobić coś sensownego dla ludzi właśnie przy wspólnym zaangażowaniu świeckich i nieświeckich. Bez religijnego tła. By przekonać się, czy rzeczywiście się uda.

W sprawach, które są widoczne gołym okiem, choć niekoniecznie przeszkadzają, społeczeństwo chętnie stawia im opór. Masowo. Rzadziej natomiast w fundamentalnych dla rozwoju i przyszłości następnych pokoleń, jakby były bez znaczenia. Bo może wszystko samo się ułoży...

Przez prawie pół godziny matka siódmoklasistki głośno okazywała swoje niezadowolenie z realizowanej od 1 września ub. roku reformy edukacyjnej. Dziewczynka uczęszcza do jednej z miejscowych podstawówek, które muszą sobie radzić z nagle większą liczbą uczniów, na dodatek starszych, niż to się działo w ciągu ostatnich 17 lat.

Młoda wychodzi do szkoły wcześnie rano, a wraca po godzinie 15.00. W sumie pracuje ciężej aniżeli jej rodzice. Bo ci po pracy mają wolne od służbowych obowiązków. A dziecko musi jeszcze zasiąść do lekcji. Żeby córka zdążyła ze wszystkim, ograniczyła zajęcia nieobowiązkowe. Ale w żadnym razie nie zrezygnuje z korepetycji językowych. Jeśli chce władać angielskim, program szkoły - według matki - to za mało.

Kobieta na podręczniki patrzeć nie chce. Nijak się mają do tych z czasów jej młodości. To – jej zdaniem – zlepek mało przydatnych informacji. Zero zajęć praktycznych. Pracownie – dobrze wyposażone - zostały w likwidowanych gimnazjach. Tam nawet łatwiej się oddychało w zdecydowanie większych pomieszczeniach. Gehenną w podstawówce jest gimnastyka zimą. Na korytarzach. Siódmoklasiści to już dorodna młodzież. Przy podskoku mury się trzęsą. Nie mówiąc o hałasie, przeszkadzającym innym w zajęciach w klasach.

To tylko część podsłuchanych skarg na nowy system szkolnictwa i związanych z nim niedogodności. Czego rodzice przecież mieli świadomość, gdy reformę ogłaszano. Na wniosek suwerena. A zatem i owej matki siódmoklasistki. Po co więc teraz te żale? Był czas, żeby ze swoją opinią się przebić. Tyle że pewnie ta matka – jak wiele do niej podobnych – przypuszczała, że w jej imieniu wypowiedzą się inni. A tych innych zabrakło. Owszem, podpisy pod propozycją referendum zebrano, lecz wtedy, kiedy wszystko było już postanowione. Odważni pewnie szybciej by się znaleźli do przeciwstawienia się na przykład pomysłowi systematycznego zapraszania do starachowickich szkół czeczeńskich czy wietnamskich dzieci emigrantów, bo ich chyba najwięcej uczy się w Polsce. Takie może nie "zielone", ale "słoneczne" szkoły w Starachowicach? Chyba by nie przeszły, bo rzecz działaby się tuż obok. I może obce dzieci zdeprawowałyby starachowickie? Nikomu przecież nie przejdzie przez myśl, że starachowickie dzieci mogłyby sekować czeczeńskie czy wietnamskie. Na wszelki wypadek jednak lepiej podobne projekty zdusić w zarodku. Nawet gdyby to był najlepszy z możliwych fundament pokojowej przyszłości. Integracja. A nie kontestacja.

/ewa/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ