Nie będzie pikiety i negocjacji płacowych

Są propozycje podwyżek w MAN i PKC

 

Innej propozycji związkowy z MAN-a już nie dostaną. Władze firmy przedstawiły ostateczną wersję podwyżek dla załogi. W czwartek związkowcy mają zdecydować czy przyjmują propozycję.

Kolejne już spotkanie w sprawie podwyżek dla załogi starachowickiej fabryki MAN odbyło się w minioną środę (21 lutego). Władze firmy nieco zmieniły swoją poprzednią propozycję, ale zapowiedziały, że to jest ostateczna oferta, więcej negocjacji nie będzie.

Najogólniej mówiąc ostatnia propozycja zakłada wzrost wynagrodzenia podstawowego o 5 procent, przeznaczenie 1 procenta na podwyżki indywidualne oraz przeniesienie 8 procent z premii do wynagrodzenia zasadniczego. Ta ostatnia „roszada” nie będzie miała rzeczywistego wpływu na wysokość pensji, ale na inne składowe, zależne od podstawy wynagrodzenia. Takie zmiany miałyby wejść w życie już od 1 marca. Natomiast w 2019 i 2020 roku pensje wzrosłyby o kolejne 3,5 procent, a także w każdym roku 1 procent przeznaczony byłby na podwyżki indywidualne. Zaproponowana przez kierownictwo opcja nie do końca satysfakcjonuje związkowców.

- Chociaż negocjacje nie przyniosły oczekiwanego przez „Solidarność” rezultatu, to jednak pojawiła się szansa na nieco korzystniejsze rozwiązania. Bardzo pozytywne jest to, że prezes wyraził zgodę na włączenie 8% premii z oceny pracownika do płacy zasadniczej. Jest zgoda na przekształcenie umów terminowych w umowy stałe, a także przeniesienie sporej grupy pracowników zatrudnionych przez agencję pracy tymczasowej na umowy terminowe do MAN. W związku z nowymi propozycjami prezesa, Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” odwołała zaplanowaną pikietę. Od tego, jak te propozycje zostaną przez pracowników ocenione będą zależały dalsze działania związku. Rozmowy były wyjątkowo trudne i niewiele brakowało, aby były zerwane - powiedział Jan Seweryn, przewodniczący „Solidarności”.

- W naszych postulatach liczyliśmy na więcej. Oczekiwaliśmy podwyżki na poziomie 8 procent i bonusów. Z bonusów nic nie wyszło, a zamiast 8 procent mamy 5. Jest to jednak dosyć solidna podwyżka w porównaniu do lat poprzednich i jest do zaakceptowania - skomentował Wojciech Petrus, przewodniczący Związku Zawodowego „Metalowców”.

Średnie wynagrodzenie zakładowe, po zaproponowanych podwyżkach, wzrosłoby o około 160 złotych, natomiast wraz ze wzrostem premii, który również nastąpi, realna podwyżka średniego wynagrodzenia wyniosłaby około 190-200 złotych. Ostateczne decyzje mają zapaść podczas czwartkowego spotkania z władzami firmy.

Również w minionym tygodniu toczyły się rozmowy w sprawie podwyżek w zakładzie PKC. Związkowcy postulują o podwyżkę w kwocie 200 złotych, tymczasem kierownictwo zaproponowało wzrost płac o 5 procent. Zmiany miałyby również wejść w życie od 1 marca br.

- Zarząd zaproponował też likwidację tak zwanej premii 5S i włączenie kwoty 80 zł tej premii do tak zwanego frekwencyjnego, które obecnie wynosi 100 zł. Po modyfikacji frekwencyjne wynosiłoby 200 zł. Po przeanalizowaniu propozycji, związki zawodowe zajmą stanowisko w tej sprawie - informuje Jan Seweryn.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ