Sprzedaż alkoholu nikomu nie przeszkadza

W numerze

Sprzedaż alkoholu nikomu nie przeszkadza

Konsultacje w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu w mieście pokazały, że mieszkańcy wcale nie chcą zmian.

Na terenie miasta funkcjonuje ok. 120 punktów, gdzie w sprzedaży jest alkohol oraz około 20 lokali gastronomicznych. Nocną sprzedaż alkoholu prowadzi u nas 8 stacji benzynowych i trzy sklepy otwarte całodobowo. Gmina była zobligowana do przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie ich funkcjonowania w mieście i pierwsze odbyły się 20 lutego.

Czy jesteś za wprowadzeniem zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu punktów sprzedaży napojów alkoholowych na terenie Gminy Starachowice? - tak brzmiało jedno z pytań w ankiecie przygotowanej przez Urząd Miejski w Starachowicach. Frekwencja na konsultacyjnym spotkaniu nie była oszałamiająca. Oprócz prezydenta, pracowników magistratu, kilku radnych oraz przedstawicieli policji i straży miejskiej byli właściciele sklepów i mieszkańcy. W dyskusji o ograniczeniu sprzedaży alkoholu i czasu jego sprzedaży do godz. 22.00 zdecydowana większość opowiedziała się przeciw.

- Mam sklep otwarty do godziny 23.00, jeśli wprowadzimy ograniczenia, to będę go musiał wcześniej zamykać. Jak wytłumaczę klientowi, który przed 22.00 weźmie piwo do ręki, a chwilę będzie stał w kolejce i podejdzie do kasy o 22.01? Mam mu powiedzieć, że alkoholu już nie kupi, bo czas minął? - pytał jeden z właścicieli sklepu.

- Ja może nie do końca dobrze pamiętam czasy, kiedy alkohol można było kupić od 13.00,

ale pamiętam, że rodzice cieszyli, kiedy to wreszcie zmieniono. Teraz mamy do tego wrócić i cofać się do PRL-u? - dodał ktoś inny.

- Prowadzę sklep całodobowy, a takie ograniczenia spowodują, że będę musiał go zamknąć na noc, bo wiadomo, że ten ruch będzie mniejszy. Automatycznie będę musiał zwolnić co najmniej jedną osobę. Czy ktoś bierze to pod uwagę? - pytał kolejny.

- To jest całkowicie bez sensu. Przez takie ograniczenia uruchomimy szarą strefę, wrócą „mety” - dodał inny.

Spotkanie zakończyło się po około 30 minutach. Przekaz mieszkańców był jednak jasny: jakimkolwiek zmianom powiedzieli „nie”.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ