"Takie będą rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

W numerze

"Takie będą rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

Mijają lata i wieki, a słowa Jana Zamoyskiego są wciąż aktualne. Wychowanie i kształcenie w szkołach musi prowadzić do tego, by człowiek wiedział, kim jest, jakie jest jego pochodzenie, przeznaczenie, jakim dziedzictwem kultury polskiej i europejskiej dysponuje na co dzień, jak rozmawiać z innymi, jak zrozumieć starszych, jak być świadomym Polakiem- patriotą i Europejczykiem.

Takie przekonanie od wielu lat współtworzy model wychowania uczniów w Gimnazjum nr 1 w Starachowicach, które obchodziło Dzień Patrona Szkoły gen. A. Hedy "Szarego". Impreza wpisana jest w szkolny kalendarz obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

- W tym roku świętowaliśmy, uczestnicząc w rajdzie- lekcji historii "w terenie". Wyruszyliśmy spod szkoły, by udać się pod pomnik na Piotrowym Polu. Zapalony znicz, chwila zadumy i okolicznościowa gawęda przewodnika i historyka Bogdana Zaborskiego wprowadziły nas w miniony czas. Uczestników rajdu (wraz z drugim przewodnikiem Jerzym Krawczykiem) przywitali przy pomniku przedstawiciele Nadleśnictwa Marcule – współorganizatorzy rajdu, którzy towarzyszyli nam przez całą trasę - relacjonuje pani Grażyna Rojek.

Zlot odbył się w Centrum Edukacji Przyrodniczej im. biskupa Jana Chrapka, dzięki dyrekcji Nadleśnictwa Marcule. Młodzież złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze pod pomnikiem Niezłomnego Patrona szkoły i wysłuchała okolicznościowych wystąpień dyrektor szkoły, Renaty Topolskiej i wicestarosty Marka Pawłowskiego, który podkreślił radosny charakter Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Każdy uczestnik rajdu otrzymał okolicznościowy znaczek rajdowy.

Patriotyczny charakter imprezy był asumptem do rozstrzygnięcia, ogłoszonego wcześniej, konkursu plastycznego pt. "Żołnierze Niezłomni". I miejsce zdobył Oskar Wiśniewski, II - Cezary Hamrol – obaj z klasy II a, III miejsce przypadło natomiast Klaudii Wybraniec z klasy II b. Pięknie brzmiały także pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów z klas II b, III a i III b, a rajdowy charakter przedsięwzięcia dopełniło ognisko. Bigosu, pieczonych kiełbasek, pączków i gorących napojów nie zabrakło dla nikogo.

Zaangażowanie dyrekcji szkoły, nauczycieli i wychowawców, pracowników administracji sprawiło, że tegoroczne Święto Patrona Szkoły udało się doskonale i spełniło założone cele. Najważniejszym uczestnikiem imprezy była jednak młodzież szkolna, która swoją postawą wspaniale wpisała się w charakter tego święta. Skupieni i zasłuchani podczas podniosłych momentów wędrówki, a później radośni, rozbawieni i roztańczeni przy ognisku, potwierdzili, że imprezy o takim charakterze są potrzebne i mają głęboki sens.

(G.R.)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ