Lubi fotografować i być chwalona

W numerze

Lubi fotografować i być chwalona

Z braku miejsca godnego BWA, rolę tę musi spełniać uniwersalny "Refleks", który - dzięki uprzejmości dyrekcji MBP - stał się także siedzibą Starachowickiego Towarzystwa Fotograficznego.

Działacze kultury oraz wysocy urzędnicy przeważnie uwielbiają odznaczenia, a jeszcze lepiej medale, lecz żaden z nich nie wziął pod uwagę szansy powiększenia ilości baretek, a przy okazji zdobycia czegoś najcenniejszego, czym jest zyskanie dozgonnej wdzięczności artystów każdej dziedziny. Wdzięczność ta będzie zapamiętana za zorganizowanie w naszym mieście Biura Wystaw Artystycznych z prawdziwego zdarzenia – Ostrowiec ma takowe już od dawna.

Wystawa fotografii Katarzyny Gritzmann „TY – TO – TE” jest jednym z bogatszych, jak dotąd, posagów artystycznych wniesionych do sztuki przez starachowiczanki. Podobny zamysł nie należy do łatwych, gdyż każdy twórca wystawiając swój projekt czy wizję artystyczną; w tym przypadku fotografie pretendujące do rozdziału: „sztuka”, musi mieć świadomość, że autor w pewnym sensie otwiera się przed publicznością, tym samym zawierając z nią symboliczne przymierze. Oglądający wystawę lustrują kolejne fotografie chcąc się z nich dowiedzieć, co autor chce nam powiedzieć. Młody, uzdolniony amator, poszukujący swojego tzw. stylu, będzie starał się pokazać swoją wszechstronność prezentując kram pełen: ryb, grzybów i gołębi. Być może należą one do grupy udanych, lecz nie jest to powód, aby w tym przypadku móc zacytować Dostojewskiego, iż... piękno zbawi świat.

Miłym akcentem ciekawego wernisażu okazał się konkurs na spostrzegawczość. Cały dowcip polegał na tym, aby spośród prezentowanych fotografii znaleźć tę, która zawieszona jest „do góry kołami”. Najbardziej spostrzegawczą okazała się kronikarka UTW Aniela Kopyś, która zgarnęła oryginalną nagrodę w postaci dorodnego ananasa.

Marek Oziomek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ