Uczy czytania i rozwija wyobraźnię

Wieści z gmin

Uczy czytania i rozwija wyobraźnię

Gdzieś w oddali słychać było jeszcze odgłosy przewalającego się frontu, a już 1 maja 1945 roku w wyzwolonej Łodzi, Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik" postarała się o prezent dla tych, którym odebrano także dzieciństwo.

W chusteczkę proszę ukryć dwuznaczne uśmiechy niedowierzania gdyż najpoważniej w świecie mowa będzie o dwutygodniku, magazynie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym Świerszczyk, którego tytuł zaproponowała powieściopisarka Ewa Szelburg-Zarębina. Artyści zdawali sobie sprawę z wagi tematu, w którym uczestniczą więc z wielką pieczołowitością okładkę namalował wytrawny ilustrator Jan Marcin Szancer, zaś pierwszą winietę Świerszczyka zaprojektował znakomity grafik i satyryk Eryk Lipiński. W wysłużonym biedermeierze redaktora naczelnego zasiadła znana pisarka i tłumaczka Wanda Grodzieńska.

Liczebnie skromny, z ogromnym potencjałem zespół zdawał sobie sprawę z wysokiego, powojennego analfabetyzmu, zwłaszcza ludzi dorosłych oraz braku podręczników. Tak więc przez kilka pierwszych miesięcy rolę elementarza Mariana Falskiego (pierwsze wydanie w 1910 r.) musiał spełniać Świerszczyk. Dla pragnących zdobycia zawodu koniecznością stała się nauka czytania i pisania, natomiast dla dzieci ilustracje, jako "literkowy plac zabaw", gdzie pierwszym etapem przed nauką czytania stało się oglądanie obrazków pobudzających i rozwijających wyobraźnię. Od 2005 roku nad kształtem czasopisma pracuje Wydawnictwo ERA, które wspomaga pracę nad tekstem. "Świerszczyk" dużo uwagi poświęca budowaniu struktur poznawczych, rozwijaniu zasobów słownictwa, poprawności składniowej, wdrażaniu systemu hierarchii wartości i wielu innym aspektom istotnym w dalszym życiu młodego człowieka. Aby lepiej i nowocześniej pomagać rodzicom w wychowaniu, właśnie w Świerszczyku powstał dla nich magazyn. Jest to internetowy przewodnik po trudnych zakrętach wychowania. Specjaliści "Magazynu dla rodziców" prowadzą poradnik z podziałem na tematykę dotyczącą domu: dyscyplina, miłość rodzicielska, prawa i obowiązki, zwierzaki w domu, szkoła: agresja, kłopoty z czytaniem, leworęczność, niechęć do szkoły itp. Także czas wolny: aktywność, komputer, podróże, wypoczynek. Na wiele bardzo ważnych pytań odpowiadają doświadczeni psychologowie dziecięcy; jakie zabawy pomagają w nauce, jak mądrze chwalić dziecko, jak mówić, aby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły. Problemy te, związane z prawidłowym poznawaniem świata, pomagali przybliżać Świerszczykowi twórcy tej miary co (nie sposób wymienić wszystkich): Wanda Chotomska, Stanisław Grochowiak, Ludwik Jerzy Kern, Maria Kownacka, Jerzy Flisak, Olga Siemaszkowa, Jan Marcin Szancer, Grzegorz Wasowski, a także nasza starachowiczanka, prezes Fundacji Kultura Czytania, redaktor naczelna najstarszego w Europie magazynu dla dzieci "Świerszczyk", pisarka, magister filologii polskiej (UW) oraz absolwentka studiów podyplomowych na UW Małgorzata Węgrzecka. Wiceprezesem Fundacji Kultury Czytania jest natomiast Robert Węgrzecki, obecnie redaktor merytoryczny stron "Świerszczyk dla dzieci". Ogromnym wsparciem dla wysokiego poziomu dwutygodnika jest Rada Fundacji Kultury Czytania, której przewodniczy mgr filologii polskiej (UW), nauczycielka języka polskiego z 25-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, autorka wielu publikacji edukacyjnych Marta Makowiecka.

Spotkanie w Muzeum Przyrody i Techniki zainicjowane zostało przez Starostwo Powiatowe (Aldona Adamczyk) oraz dyrekcję MPiT. Do obecnego na spotkaniu z szefostwem "Świerszczyka" prezydenta Starachowic Marka Materka apelowano o wsparcie projektu organizowania w naszych przedszkolach Literkowych Placów Zabaw. Jest to projekt, którego celem będzie łączenie edukacji z zabawą, co w konsekwencji doprowadzi do sytuacji, w której spotkanie z książką stanie się dla dzieci naturalną i pożądaną czynnością. Możemy być pewni, że w przyszłości projekt ten zaowocuje świadomymi i mądrymi wyborami.

Zapewne jesteśmy pod wrażeniem, że taki mały "Świerszczyk", a tak wiele może. Chodzą słuchy, iż dzieje się tak, ponieważ dzieci za Nim przepadają, a rodzice doceniają!

Marek Oziomek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ