Rozmowy po podwyżkach trwają

W MAN i PKC Group

 

Kolejne rozmowy związkowców z kierownictwem MAN& Bus nie przyniosły rozstrzygnięć. Podwyżek żądają także pracownicy PKC Group. 

Nie osiągnięto porozumienia na zapowiedzianych 15 lutego rozmowach związków zawodowych w MAN&Bus z kierownictwem zakładu w sprawie podwyżek i kontynuowane będą w najbliższą środę. NSZZ "Solidarność" wnioskowała o podwyżkę płacy zasadniczej o 300 złotych. W negocjacjach uczestniczy także Związek Zawodowy Inżynierów i Techników oraz Związek Zawodowy "Metalowcy", proponując m.in. wzrost płacy zasadniczej o 8 procent, przeznaczenie 5 procent z premii do płacy zasadniczej, jednorazowy bonus w kwocie 1000 zł w czerwcu, a także 1 procent na podwyżki indywidualne.

Przedstawiciele trzech związków zawodowych uczestniczyli 15 lutego w telekonferencji z Michaelem Kobrigerem, prezesem firmy MAN, który przebywał akurat w Turcji. Zaproponował 3-letni program podwyżek, według którego płace w tym roku miałyby wzrosnąć o 5 procent, a w dwóch kolejnych latach o 3,5 procent rocznie. Dodatkowo w każdym roku 1 procent miałyby wynosić podwyżki indywidualne. Taka propozycja nie została przyjęta i strony do rozmów zasiądą ponownie w tym tygodniu.

- Kolejne spotkanie jest po to, aby wszystko jeszcze przedyskutować i wypracować jak najlepsze rozwiązanie - powiedział GAZECIE Wojciech Petrus, przewodniczący Związku Zawodowego "Metalowcy".

Negatywnie oceniła propozycje płacowe prezesa Kobrigera Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność". Proponowany wzrost płac jest dla "Solidarności" i załogi nie do przyjęcia, bo 5% podwyżki to w praktyce dla większości pracowników podwyżka o 120 – 130 zł brutto. Wykazując dobrą wolę Komisja wypracowała stanowisko, w którym zmodyfikowała wcześniejsze propozycje płacowe. Niebawem przedstawione zostaną prezesowi - czytamy w oświadczeniu Jana Seweryna, przewodniczącego "Solidarności", przesłanym do GAZETY.

Podwyżek płac o 200 zł domaga się także załoga PKC Group.

- W tym przypadku rozmowy idą fatalnie, bo nie usłyszeliśmy jeszcze żadnej propozycji ze strony kierownictwa - mówi Jan Seweryn.

Rozmowy zapowiedziano w środę, 21 lutego br.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ