Mimochodem

 

Obojętność, niechęć do obcych i hipokryzja opanowują świat, nad czym ostatnio publicznie ubolewał papież Franciszek. 

Choć dla wielu jest autorytetem, wiele zdziałać nie może. Bo jego słowa jakoś nie trafiają do ludzi. Ba, do wiernych Kościoła kat., którego jest głową. Ci, owszem, mienią się wyznawcami swojej religii, nawet gorliwymi, tyle że wiarę sprowadzają najwyżej do uczestnictwa w niedzielnych mszach, a za chwilę - do święcenia dnia świętego, w ślad za ograniczaniem handlu w niedziele, wprowadzonym przez polskie państwo. Inaczej bowiem wierni by dalej spacerowali między butikami w wielkopowierzchniowych sklepach, czyli lekceważyli jedno z boskich przykazań. Na szczęście rządzący świeccy stoją na straży dekalogu, dodając doń konkretne zakazy i nakazy. Dla określonych grup zawodowych. Jedne faworyzując, innym umniejszając znaczenie. By zadowolić sprzyjający im związek pracowniczy i hierarchów kościelnych.

Bez niedzielnego handlu oficjalnie da się żyć. Bo Polak zawsze znajdzie wyjście z trudnej, nie po jego myśli, sytuacji. Zamiast negocjować korzystne rozwiązania dla ogółu, godzi się na wszystko, wiedząc, że w wcześniej czy później znajdzie furtkę w prawie. I całą swoją energię kieruje na jej szukanie, co w przypadku Polaka zazwyczaj kończy się sukcesem. Tym razem zapewne też tak będzie.

Zamknięta w niedzielę "Galardia". Jeśli gdzieś przy stacjach benzynowych u nas nie otworzą się atrakcyjne punkty handlowe, Starachowice stracą. Bo starachowiczanie oraz mieszkańcy sąsiednich gmin znajdą sobie inne kierunki. Zresztą, jak twierdzi większość znajomych, również dotąd często wybierali w niedziele gwar dużych miast, preferując Kielce czy Radom. Przy coraz lepszych ciągach komunikacyjnych również Warszawa nie jest już tak odległa. Jaki więc problem siąść za kierownicę i wywieźć rodzinę tam, gdzie stworzą się nowe możliwości? Na przykład megaprzymierzalnie do odbioru towarów opłaconych elektronicznie?

Na karb przeszłości przedtransformacyjnej składam niewielkie zaangażowanie społeczeństwa w sprawy wielkiej wagi. Przez lata przyzwyczajeni do "załatwiania" wszystkiego Polacy, z tego nie wyrośli. Dało się z tym żyć wtedy, da się i teraz, kiedy przybędzie ograniczeń. Bez względu na ich rodzaj. Wszak mało kto ogląda się na wspólny interes. Liczy się własny. Tyle że każdy komu niepotrzebne jest in vitro, prawo do aborcji w szczególnych okolicznościach, nie ma dlań znaczenia ośmioklasowa podstawówka w miejsce gimnazjum, ani wiek sędziów Sądu Najwyższego, nie mówiąc o wadze niezawisłości sędziowskiej, itd., okazuje się w ostatecznym rachunku krótkowzroczny. Perspektywa znika mu z pola widzenia. Zadowala się przekonaniem, że w razie konieczności wyjście z sytuacji się znajdzie. Ktoś zawsze przetrze wcześniej szlak. I znów jakoś będzie.

A już wydawało się, że pluralizm na dobre wkroczy w nasze życie. Że w razie potrzeby – jak nie przymierzając przy Okrągłym Stole – siedzieć będą obok siebie przedstawiciele wszystkich istniejących partii, ugrupowań i ruchów społecznych, mozolnie wprowadzając zasady sprawiedliwej egzystencji. Dla ogółu. Widocznie jednak Polak jest ułomną istotą, gdyż wciąż się nam nie udaje. Zachłyśnięci zmianą ustroju zapomnieliśmy o najsłabszych. Skorzystał na tym populizm. Owszem, rzucił jałmużnę, ale żeby wypromować siebie. Wcale nie dlatego, by rzeczywiście nadać sens publicznej przestrzeni. Nigdy bowiem nie jest tak, żeby jedna grupa z określoną wizją państwa zadowoliła wszystkich. Do tego potrzeba udziału reprezentantów z prawej i z lewej strony sceny politycznej, wierzących i niewierzących. Bogatych i gorzej sytuowanych. Młodych i starszych wiekiem. Z miasta i ze wsi. Tymczasem na długo zapowiada się znów jedna opcja. Konserwatywna. W ostateczności bardziej i mniej. I to za chwilę, kiedy wybierzemy samorządowców. Co z tego bowiem, że pójdziemy do urn, jeśli zanosi się , że osiedlowy aktywista do rady nie wejdzie, bo zwycięzcami okażą się w najlepszym razie dwie największe partie. Prawicowe. A w Starachowicach może tylko jedna, pod dyktando której będzie się toczyć życie przeciętnego Kowalskiego. Jakże inaczej, jeśli jest obojętny, niechętny nowemu i nie razi go wszechobecna dziś hipokryzja?

/ewa/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ