Na innych łamach

"Newsweek" nr 6

"Ile zarabiamy i czemu tak mało" – zastanawia się Radosław Omachel. W grudniu ub. roku średnie wynagrodzenie w Polsce wyniosło 5 tys. zł. Tyle że jednocześnie GUS podaje, iż najczęściej wypłacaną pensją jest nieco ponad 1500 zł.

NBP z kolei szacuje wartość majątku przeciętnej polskiej rodziny na imponujące... ćwierć miliona złotych! Ba, według GUS Polacy otrzymują wciąż podwyżki wynagrodzenia. Wynoszą one 2,4 a nawet i 6 proc. rocznie. Prawda jest jednak taka, że średnią zazwyczaj zawyżają liczone w dziesiątkach tysięcy złotych pensje menedżerów spółek giełdowych czy oddziałów międzynarodowych korporacji. Podobnie jak wysokie wynagrodzenia pracowników państwowych molochów – kopalni czy firm energetycznych. "Z wyliczeń GUS wynika, że przepustką do grupy 10 proc. najlepiej wynagradzanych pracowników są zarobki na poziomie 5,3 tys. zł netto. Ścisła elita (ok. 2,3 proc. ogółu zatrudnionych) to ci, którym co miesiąc wpływa na konto przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych. /.../ Takich specjalistów menedżerów – opłacanych na poziomie zbliżonym do europejskiego – jest góra 150 tysięcy. Reszta, czyli miliony aspirujących do europejskich standardów, będzie musiała poczekać. Nawet kilka dekad. Przeciętna stawka godzinowa w Polsce to ledwie połowa unijnej średniej." Już na początku ustrojowych przemian płace Polaków były wyraźnie niższe niż w Czechosłowacji czy na Węgrzech. Średnią zaniżały dochody rolników; nie bez wpływu pozostawała niska wydajność pracy wynikająca z niedoinwestowania gospodarki PRL. W minionym ćwierćwieczu do Polski napłynęło 700 mld zł inwestycji zagranicznych. To one podkręciły średnią wydajność o 8 proc., a pensje o 9 proc. Co z tego jednak, że PKB rósł jak na drożdżach, jeśli wzrost płac hamowała wysoka stopa bezrobocia. A i teraz zresztą – przy niskim bezrobociu - rynek pracownika jest bardziej mitem niż faktem. Dalej przeciętny czas na znalezienie pracy wynosi 10 – 12 miesięcy. Boje o wyższe pensje więc kończą się na niczym. Rządzący, wysyłając na emerytury sześćdziesięciolatków powiększyli jeszcze deficyt pracowników. Problem rąk do pracy będzie się stale powiększał. Ponieważ zaś pracodawcy mają rezerwy finansowe, przy tym sektor prywatny chętniej zaciąga kredyty na tworzenie nowych miejsc pracy, jest nadzieja, że pensje wreszcie naprawdę wzrosną, a nie tylko w statystykach – pociesza R. Omachel.

"Polityka" nr 5

Prof. Agata Bielik – Robson, filozofka, przybliża Katarzynie Czarneckiej "Nowe Średniowiecze".

Na naszych oczach powraca w Polsce archaiczna formuła rządzenia, nieprzypadkowo związana z równie archaicznymi formami religijności. W polskim Kościele katolickim dominuje pogańska, rdzennie chłopska mentalność, związana z tragicznym kultem fatum. "Wszystkim zarządza los, a jeśli jednostka ludzka wychyli się poza z góry ustalony porządek, czyli wykaże się pychą, będzie musiała zostać ukarana. W parze z tak pojętą religijnością idzie intuicja władzy jako kapryśnego suwerena. Wobec niej obywatele nie mogą mieć praw i czegoś od niej oczekiwać. Mogą tylko biernie się jej oddać, oczekując, że jeśli się jej przypodobają, to będzie im lepiej." Ten przejaw przednowoczesnego myślenia znów doszedł w Polsce do głosu. Historia sprawiła, że Polska w stosunku do Zachodu jest kompletnie zaburzona czasowo. Nie ma szans nadrobienia 500 lat trwałego zapóźnienia. Nie wystarczą nowe wydziały europeistyki na uczelniach; pewne idee muszą się głęboko zakorzenić. Polacy zresztą nie byli przygotowani na transformację. Co z tego, że duża część społeczeństwa chciała zmian, jak z nich potem nie skorzystała. No i dziś zaciągnęła hamulec. "Wybrana przez nią partia rządzi, tanecznym krokiem powracając do PRL, ale pod auspicjami antykomunizmu. Jarosław Kaczyński znakomicie rozgrywa wszystkie nostalgie związane z ideą państwa jako przedszkola, w którym nikt nie musi stawać się dorosły, nikt nie musi się o nic troszczyć, bo zrobi to pani wychowawczyni." Nikt nie przebije PiS, który funduje Polakom syntezę różnych okresów PRL "plus telewizję, która mówi od rana do wieczora, że jesteś solą ziemi i prawdziwą elitą, oraz księdza, który mówi to samo." Przy tym Internet daje złudzenie, że nauczanie jest zbędne, a relacja uczeń – nauczyciel niepotrzebna, gdyż wszystko znajdzie się w Google. "Ci, którzy wychodzą na ulice protestować przeciwko PiS, to zwykle ludzie, którzy wyrosili tutaj, w polskiej rzeczywistości i są nią przesiąknięci. Którzy wiedzą, jak było w PRL i że warto bronić transformacji i wartości liberalnych, by nic z tamtych czasów się nie powtórzyło. Młodzi mają natomiast swoją wolność w sieci, więc wizja odebrania jej w realu do nich nie przemawia." Niby protestują, ale bez politycznego zobowiązania. Ba, opóźniają moment wejścia w dorosłość. Szykuje się upadek oświeconej formuły nowoczesnego Zachodu. W Nowym Średniowieczu możemy utknąć na długo. Tak jak wynalazek druku umożliwił rozwój cywilizacji, tak wynalazek Internetu ją zabije – uważa filozofka.

"Przegląd" nr 3

"Czy w szkołach powinien obowiązywać zakaz używania telefonów komórkowych?"

Na "Pytanie tygodnia" odpowiedzieli Michałowi Sobczykowi: dr Maciej Dębski, z Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG – "Bezwzględne zakazy używania czegokolwiek zawsze powinny być ostatecznym rozwiązaniem, pierwszeństwo powinno mieć modelowanie postaw. W tym przypadku wiązałoby się ono z rzeczywistym ograniczeniem korzystania z cyfrowych urządzeń mobilnych, ale pozostawiałoby możliwość kreatywnego ich wykorzystywania w trakcie zajęć. /.../ Miejmy też świadomość, że jeśli całkowicie odetniemy młodzież w szkole od mediów cyfrowych, zabierzemy jej nie tylko dostęp do strefy rozrywki, ale również możliwość komunikacji z innymi. Dlatego skupmy się nie na zakazach, lecz na tworzeniu szkolnych zasad. Należy przy tym pamiętać, że powinny one dotyczyć wszystkich (również nauczycieli), zostać wypracowane razem z reprezentacją uczniów, wywieszone w widocznym miejscu oraz konsekwentnie egzekwowane"; dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy – "Jestem skłonna poprzeć wprowadzenie tego zakazu. Powodów jest parę, a podstawowym jest to, że nic nie wskazuje na możliwość zapanowania nad używaniem telefonów przez młodych ludzi. Na zajmowaniu się nimi spędzają całe przerwy, a co gorsza, nie stronią od tej aktywności także w trakcie lekcji. /.../ Bardzo bym /.../ chciała, żeby rodziców i nauczycieli stać było na zgodę w kwestii tego, że telefonów komórkowych w szkolnej codzienności generalnie być nie powinno"; Katarzyna Przybysz, dyrektor SP nr 1 w Dzierzgoniu – "Moim zdaniem zdecydowanie nie. Zamiast tego należałoby rozmawiać z młodzieżą o zagrożeniach związanych z urządzeniami mobilnymi, tworzyć kulturę odpowiedniego korzystania z nich. Poza tym mogą one być bardzo dobrym środkiem dydaktycznym i nieograniczonym źródłem wiedzy, zastępując konieczność uczenia się wszystkiego na pamięć. Zakaz wywoła opór, a na pewno nie sprawi, że uczniowie zaczną spędzać mniej czasu w sieci. /.../ Nie uważam przy tym, by to było coś złego. Tak wygląda współczesna rzeczywistość"; Olaf Swolkień, czytelnik "Przeglądu" – "W mojej szkole taki zakaz funkcjonuje od lat. /.../ Wszyscy sobie to bardzo chwalą, uczniowie więcej ze sobą rozmawiają, ruszają się, bawią się, a na wyjazdach (zielone szkoły- przyp. ewa) są wyspani. Na lekcjach mamy rzutniki i Internet, więc nie ma problemu z uzyskaniem z sieci tego, co wartościowe i pomocne w nauce."

"Nie" nr 2

"Ćwierć miliona ubeków", przynajmniej tylu musi być w Polsce, jeśli właśnie tyle podpisów udało się zebrać pod projektem ustawy przywracającej emerytom mundurowym prawa nabyte – zauważa Andrzej Rozenek.

" Zbiórka była nietypowa, nie zbieraliśmy na ulicy (poza jednym namiotem w Katowicach), lecz jedynie wśród znajomych i rodzin. /.../ W akcję zaangażowali się: Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych (FSSM), liczne organizacje emerytów policyjnych i wojskowych, pogranicznicy, więziennicy, łącznościowcy oraz wielu niezrzeszonych emerytów mundurowych." Podpisy zbierało SLD, pomagali działacze KOD, działaczki Ratujmy Kobiety i Obywatele RP, a także ludzie dostrzegający w haniebnej ustawie jawny gwałt na konstytucji. Składającym podpisy towarzyszył strach. Że po peselu władza ich znajdzie i się zemści. Zaszantażowano zresztą dwóch generałów, więc wycofali się z inicjatywy. "Zagrożono, że ich dzieci, będące w czynnej służbie, spotkają nieprzyjemności." Wynik głosowania w Sejmie jest do przewidzenia. Projekt głosami PiS i Kukiz `15 na pewno zostanie odrzucony. Ale ten obywatelski zryw to tylko jedno z działań. "Emeryci zostali wyposażeni w komplet pism procesowych ułatwiających złożenie odwołań do sądu oraz ewentualne skorzystanie z prawa łaski (art. 8a). Federacja zebrała też liczne opinie najwybitniejszych konstytucjonalistów polskich, które jednoznacznie dowodzą, iż pisowska ustawa jest w wielu miejscach niezgodna z konstytucją. /.../ Kolejnym krokiem będzie przedstawienie problemu na arenie międzynarodowej. Już 28 lutego w Brukseli odbędzie się specjalne publiczne wysłuchanie /.../. Odpowiedzialność zbiorowa, łamanie konstytucji skutkujące ofiarami śmiertelnymi, poniewieranie munduru i tradycji – to zjawiska, które politykom europejskim nie mieszczą się w głowie."

"Tygodnik Powszechny" nr 1-2

"Prawą stronę języka" przedstawia Magdalena Nowicka – Franczak.

"Z ust liberalnych i lewicowych publicystów często słyszy się pełną lęku diagnozę, że został on przez prawicę zawłaszczony, przejęty, skradziony, a wręcz unicestwiony. Tak stawiając sprawę, popadają w nostalgiczną iluzję, że kiedyś ten język był prawdziwy, czysty i rzeczywiście wspólny. A on zawsze był czyjś, a czyjś mniej. Jedne racje admirował, drugie wykluczał. Dzisiaj prawicowa mowa jest w ofensywie, ale nie dlatego, że brutalnie podbiła komunikację publiczną, lecz dlatego, iż liberałowie i lewica przegrali ten mecz walkowerem. Skupieni na językowych gierkach i "skrzydlatych" inwektywach, na "kaczyzmie", "pisuarach" i "moherach", oddali bez walki wielkie pojęcia, jak "naród", "suwerenność" czy "patriotyzm". Założenie, że same się obronią i zawsze będą definiowane tak, a nie inaczej, okazało się jednym z najbardziej brzemiennych błędów elit III RP." Hegemonia języka prawicowego nie zaczęła się wraz z "dobrą zmianą". Już w latach 2005 – 2007 wykreowano słowa "sitwa", "układ" czy "salon". A określenie "TKM"? Padło "z ust Jarosława Kaczyńskiego w kontekście plotek o antyrynkowym programie gospodarczym Akcji Wyborczej Solidarność." Tyle ze skrót "TKM" J. Kaczyński usłyszał od Marka Kuchcińskiego na określenie najsilniejszej partii. Dziś słownik prawicy dostosowuje się do zdemokratyzowanych czasów, wsłuchuje się w potoczną mowę, gra na emocjach. W każdym razie nie pozostaje obojętnym. Wspierając się na autorytecie części elit staje się populistycznym. Za przykład niech posłużą dyskusje o projekcie ustawy zakazującej aborcję na podstawie... "przesłanki eugenicznej". Brzmi naukowo. To skuteczna broń. Bo określenie jest jednoznacznie źle odbierane. I uruchamia skojarzenia z nazizmem. Choć nieodwracalne uszkodzenie płodu z eugeniką nie ma wiele wspólnego. W ten sposób jednak sprawdza się zasada języka prawicy - eksploatowanie słów, które stają się naturalnym środkiem opisu rzeczywistości i same wchodzą do głowy. Inna rzecz, że język prawicy jest autokarykaturalny. Bo jak się nie uśmiechnąć, słysząc: "dobra zmiana", "Polska w ruinie", "oderwani od koryta", "wstawanie z kolan" czy " niepokorni". To gotowy materiał na skecz, mem lub hasztag. Ale zarazem uwiarygodnia obraz świata, którego naprawdę nie ma. Można drwić z pasków w TVP Info, lecz wielu wierzy bez zastrzeżeń w ten przekaz, bezrefleksyjnie powtarzany przez nieprawicę. "Jest to myśl o tym, że są dwie Polski, dwa obozy, dwa systemy wartości, dwie hierarchie spraw ważnych i nieważnych – a pomiędzy nimi przepaść i nic więcej."

"Forum" nr 2

Philip Alston jest sprawozdawcą ONZ ds. biedy i praw człowieka. Postanowił sprawdzić, dlaczego 41 mln Amerykanów żyje w nędzy. "Witajcie w innej Ameryce" to tytuł tekstu w "Guardian News & Media".

Dwa tygodnie trwała podróż do ciemnego jądra amerykańskiego marzenia. Dziewięć milionów spośród owych 41 nie ma żadnego dochodu. Tymczasem "trzech ludzi – Bill Gates, Jeff Bezos i Warren Buffet – zgromadziło tyle bogactwa, co połowa wszystkich Amerykanów." Biedy daleko nie trzeba szukać. Jest w samym Los Angeles. Widoczny gołym okiem koszmar składa się z 50 przecznic ubóstwa i poniżenia. Dziewięć toalet przypada na 1800 osób bezdomnych. To o wiele mniej niż ONZ zaleca w obozach dla uchodźców z Syrii. Poza kościołem św. Bonifacego i jej siostrzaną świątynią, żadne miejsce kultu religijnego nie przyjmuje bezdomnych w swe progi. Ba, wiele z nich zamyka przed nimi drzwi na klucz. Jest to tzw. "przemoc odwróconego wzroku". Postawa ta towarzyszy zresztą Ameryce od chwili jej powstania. "Zrzucenie brytyjskiego jarzma w oczach wielu Amerykanów było równoznaczne z przyjęciem praw dla każdego stanu i skrajnie indywidualistyczną ideą głoszącą, że każdy jest kowalem swego losu. Sęk w tym, że ci z gorszych dzielnic nie mają w czym go wykuć." W Alabamie nędzę widać jeszcze bardziej. "Tysiące czarnych rodzin żyje tu bez kanalizacji, a nieopodal ich domów płyną rynsztoki z nieczystościami. Prowadzi to do epidemii pasożytów układu pokarmowego /.../. Choroba nękająca kraje rozwijające się znów ma się dobrze w najbogatszym państwie świata." W maju 2018 r. P. Alston opublikuje swój raport. Ma nadzieję, że zawstydzi nim amerykański rząd. To zresztą porażka nie tylko dla władz, lecz również dla społeczeństwa, które pozwoliło na ten upadek.

wybrała /ewa/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ