Prestiżowa nagroda dla iłżeckiej biblioteki

Iłża

Prestiżowa nagroda dla iłżeckiej biblioteki

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży znalazła się w gronie 30 placówek nagrodzonych w Polsce - z 400, które wzięły udział w konkursie na przeprowadzenie w swoim regionie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka na stałe wpisał się do kalendarza świąt, tym bardziej więc cieszy tak duży odzew na ogłoszony przez Rzecznika Praw Dziecka konkurs na organizację ODPD 2017. Do Biura Rzecznika Praw Dziecka wpłynęło prawie 400 sprawozdań ze szkolnych obchodów tego święta. Wybór najlepszych był bardzo trudny. Ostatecznie Marek Michalak postanowił wyróżnić dzieci i młodzież z 30 placówek. W tym zacnym gronie jest iłżecka biblioteka.

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, 20 listopada, M-GBP w Iłży przeprowadziła lekcje biblioteczne i działania propagujące tak ważny dzień. Przebiegały pod hasłem: "Najważniejsze słowa - opieka i ochrona". Odbyło się również integracyjne spotkanie w Szkole Podstawowej w Błazinach, podczas którego była okazja do szczerej rozmowy z dziećmi, o prawach dziecka i jak oni te prawa postrzegają w życiu codziennym. Biblioteka propaguje głośne czytanie dzieciom, więc na spotkaniu dzieci poznały opowiadanie "Bracia" z książki Anny Czerwińskiej-Rydel i Renaty Piątkowskiej, pt.: "Moje prawa! Ważna sprawa! Każda z grup dzieci otrzymała karty z 12 Prawami Dziecka, a ich liderzy prezentowali znaczenie dla uczestników każdego z praw. Wspólnie z nauczycielami przeanalizowano również przepisy Konwencji o Prawach Dziecka.

Wszyscy, którzy podjęli wyzwanie Rzecznika, zrealizowali własne projekty i zrelacjonowali je w formie sprawozdań otrzymają okolicznościowe dyplomy. 30 placówek Rzecznik postanowił wyróżnić specjalnie – oprócz dyplomów otrzymają nagrody tematyczne, związane z prawami dziecka.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ