Grzech nieczytania

Mimochodem

 

Wstydzę się za rodaków, kiedy słyszę, że rocznie na Polaka przypada jedna przeczytana książka. W Czechach jest to ponoć siedem książek. Czyżbyśmy zatem nieczytaniem byli obciążeni genetycznie?

Za bardzo nie ma się co temu dziwić, jeśli po II wojnie światowej wraz z odbudową kraju, jego elektryfikacją, likwidowano analfabetyzm, którym dotknięta była przynajmniej trzecia część społeczeństwa. Również w Starachowicach i okolicy do mieszkań pukali uczniowie miejscowych szkół, nawet jeszcze bez matury w kieszeni, by uczyć ludzi czytać i pisać. Moi bliscy przypominają sobie rodziny z ulicy Marszałkowskiej, którym pomagali w edukacji. Jednocześnie powstawały biblioteki, gdzie nagle oświeceni mogli sprawdzać swoje nowo nabyte umiejętności i poprzez słowo pisane poznawać świat. Tyle że do czasu.

Niech mi nikt nie mówi, że nowo budowane osiedla w latach 50. wznoszono bezmyślnie. Wystarczy przyjrzeć się "Majówce" i "Żeromskiego". Owszem, powstawały bloki, ale razem z doskonale zaprojektowaną infrastrukturą. Sklepy, punkty usługowe to jedno, a coś dla ducha – drugie. I na "Majówce", i na "Żeromskiego" w centralnym miejscu znalazły się biblioteki i księgarnie. Tylko biblioteki jeszcze się trzymają, zresztą nieźle sobie radząc. Mają widocznie z prawdziwego zdarzenia kadrę, która z bibliotek robi małe centra kulturalne. Z dobrymi programami edukacyjnymi zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, co widać po ciekawie zagospodarowanych witrynach placówek. Nie ma już jednak księgarni. W mieście ostały się chyba zaledwie trzy, w tym empik, prowadzące zarazem towarzyszącą działalność, czyli handel nie tylko książkami. Inaczej pewnie nie utrzymałyby się na rynku.

Na pewno sprzedaż internetowa ma przewagę nad stacjonarną. Tym bardziej książek, których przecież przymierzać nie trzeba. Z faktu, że właśnie książki są jednym z najczęstszych prezentów gwiazdkowych i okolicznościowych nie wynika jednak, że czytelnictwo w Polsce ma się dobrze. Sondaże są dla nas bezwzględne. Co z tego, że nawet zdarza się nam książki kupować, jeśli są one odkładane na półkę i nie czytane. Kilkusettysięczne nakłady wydawnicze pozostają wyłącznie wspomnieniem. Bo nawet te kilka tysięcy nie chce się sprzedać. Stąd tania książka w dyskontach, gdzieś pośrodku, w koszach, przeceniona na ok. 10 zł za egzemplarz. Dla niektórych to prawdziwa gratka, gdyż można tam trafić na prawdziwe perełki.

Polski gen nieczytania książek przenosi się na czasopisma. Poważne w swej treści periodyki również docierają tylko do wąskich grup odbiorców, które jeszcze wyciągają po nie ręce. Wzięcie natomiast mają wszelkiego rodzaju tabloidy, w których znaleźć można informacje z rodzaju "zabili go i uciekł", jak mawiał senior rodu. Pełno zresztą takich w Internecie. I chyba to jedyny rodzaj słowa pisanego, który dociera do zdecydowanej większości społeczeństwa. Nie z książek zatem, nie z ambitnej prasy czerpie ono swoją wiedzę, a właśnie z sieci, po której wszystkiego można się spodziewać, tylko nie rzetelnego osądu współczesnej rzeczywistości. I tak to gen nieczytania odbija się nam czkawką na intelekcie.

Wąskie horyzonty budzą wszelkie strachy, niezdrowe emocje. Zamykają ludzi na świat. Przez lata ciekawi czegoś nowego Polacy nagle uwierzyli, że ten świat generalnie jest zły. A z obcowania z kimś spoza Polski może wyniknąć wyłącznie dyskomfort, choroba, a nawet zagłada. No to zamykamy się w swoich granicach, nie rozumiejąc, że na samowystarczalność dziś nikogo nie stać. Choćby i rolnika. Wszak nie ma już wsi mlekiem, masłem i jajkami płynących. Rolnicy te produkty przywożą z miasta. Ze sklepów. Jeszcze chwila i nie będzie żadnej dziedziny życia, w której sami nie damy rady. Najgorsze, że na pierwszy ogień pójdzie służba zdrowia i opieka społeczna. Zachodnie społeczeństwa już dawno zrozumiały, że bez polskich Grażyn i Januszów sobie nie poradzą. Stąd na Zachodzie wziął się polski hydraulik i polska opiekunka seniorów. Prosty rachunek jest taki, że jeśli oni są na Zachodzie, to nie ma ich w Polsce. A jak nie ma, to mamy deficyt. I bez kogoś z zewnątrz nie uda się nam dalej funkcjonować. Tyle że jakoś ta prawda nie ma siły przebicia. Ale jak ma mieć, skoro przeciętny Polak nie czyta. Nie ma więc jak wyrabiać sobie własnych sądów. Rozleniwiony intelektualnie, chętnie bierze za dobrą monetę wszystko, co jest mu wciskane. Na swoją zgubę.

/ewa/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ