Marek Oziomek

Historyczna wystawa

W numerze

Marek Oziomek

Historyczna wystawa

Jest w naszym grodzie wielu zacnych obywateli zrzeszonych w różnego rodzaju związkach, klubach lub towarzystwach, poświęcających swój czas i umiejętności na rzecz przywracania pamięci o ludziach i ich dziele. 

Najświeższym, skrystalizowanym pomysłem członków Towarzystwa Przyjaciół Starachowic jest wystawa pt. „Starachowice zawsze z postępem” – inwestycje z lat 30 ubiegłego wieku”, która eksponowana jest w sali głównej MBP przy ul. Kochanowskiego. Zajawką wystawy był artykuł autorstwa prezesa TPS Adama Brzezińskiego w GS nr 6, natomiast przy jej przygotowywaniu pomagał nowy, pełen zapału członek Towarzystwa Paweł Sadło.

Najlepszym i uwierzytelniającym wsparciem słowa jest obraz, dlatego wymienić należy fotografie archiwalne pochodzące ze zbiorów autorów wystawy oraz współczesne wykonane przez: Marcina Furtaka, Tomasza Kordeusza, Marię Kupiecką, Magdalenę Massalską-Osych, Karola Tokaja i Małgorzatę Zatorską. Wszystkie archiwalne fotografie dotyczą postępu w budownictwie wielorodzinnym, jaki dokonał się w latach trzydziestych ubiegłego wieku.

W Starachowicach mieściły się, nowoczesne jak na tamte czasy, zakłady zbrojeniowe. Jedną z bolączek przemysłu, bardzo przecież ważnego dla sił zbrojnych, był brak kadry kierowniczej oraz wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Czynnikami zachęcającymi fachowców do podjęcia pracy w Zakładach Starachowickich były, w miarę przyzwoite wynagrodzenia oraz dach nad głową. Wysokość zarobków nie była w tym czasie problemem, natomiast trzeba było natychmiast pomyśleć o stworzeniu przyzwoitych warunków socjalnych. Projektowaniem pierwszych budynków wielorodzinnych zajął się inżynier architekt, także wykładowca w Poznańskiej Wyższej Szkole Budownictwa, profesor Politechniki Warszawskiej Julian Puterman-Sadłowski. Eleganckie budynki z przestronnym metrażem (cztero lub trzypokojowe, ale również kawalerki dla świeżo upieczonych inżynierów), świetnie rozplanowana przestrzeń, skanalizowane łazienki, obszerne balkony i przeszklone klatki schodowe zwane termometrami, których fronty ozdobiono cegłą klinkierową, były wytworem architektury modernistycznej.

Wybudowane zostały na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku, przy zbiegu obecnych ulic: Konstytucji 3 Maja i Partyzantów, a nazwane osiedlem ZUS-owskim. Niebawem dołączyły do tegoż osiedla budynki, w których przez długie trudne lata mieścił się MOPS. W podobnym stylu wzniesiono wielorodzinny budynek przy ul. Partyzantów (dawniej Klarnerowa od nazwiska Czesława Klarnera – ministra, senatora), w którym mieściła się restauracja „Zacisze”, później Państwowa Szkoła Muzyczna i wreszcie Wojskowa Komenda Uzupełnień. Długo jeszcze będą cieszyć nasze oczy architektonicznie niby proste, solidnie wykonane, w doskonałym miejscu wśród wonnych sosen. Także w sąsiedztwie lasu powstało osiedle domków dwurodzinnych bliźniaków przy dzisiejszej ulicy Partyzantów jak również przedwojenne osiedle domów wielorodzinnych "Robotnicze" (Wzgórze) przy ul. Widok, Robotnicza, Mickiewicza. Podobną sympatię wzbudzają drewniane posesje wielorodzinne „pod Piątką” lub prawie identyczne budynki pracownicze na obecnym osiedlu Stadion. Powojenny rozwój miasta to budowa osiedla Majówka i Żeromskiego oraz najmłodszego, jakim jest osiedle Południe.

Na spotkaniu TPS poświęconym rozwojowi budownictwa starachowickich osiedli, uczestnicy zadawali pytania lub wyrażali swoje zdania. Tym razem głos z sali krytykował obecną politykę socjalną, którego zdaniem stan zapaści w budownictwie mieszkaniowym spowodowany jest iskrzeniem na linii Urząd Miejski – Starostwo. Zobligowany sytuacją, o meritum niesnasek postanowiłem zapytać prezydenta miasta.

– Owszem, jak w większości tego typu urzędów, do rozwiązania tego samego problemu wiodą różne drogi, stąd rodzą się różnice zdań – przyznał prezydent Marek Materek.

- Aby wspólnie dochodzić do rozwiązywania bolączek tego miasta, raz w miesiącu spotykamy się w celu wyjaśnienia stanowisk. Jak dotąd odbyło się już dwa podyktowane głosem rozsądku. Staramy się rozwiązywać sprawy, o których krytykujący nie mają pojęcia. Jak zwykle najgłośniej krzyczą ci, którzy sami wielu spraw nawet nie dotknęli więc jedyne co mogą teraz zrobić, to nie przeszkadzać i w ocenach kierować się wstrzemięźliwością...

Marek Oziomek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ