Na innych łamach

"Polityka" nr 4

Dlaczego upadają demokracje i czy może to spotkać Polskę – omawia z Jackiem Żakowskim w "Możemy lepiej!" politolog z New York University, prof. Adam Przeworski. Teoretycznie nie powinno się to zdarzyć, lecz każdy przypadek jest inny.

Z dochodem powyżej 12 tys. Polska powinna się obronić. Bo te demokracje, które upadły, miały średnio mniej niż 6 tys. dolarów. Tyle że marzeniem wszystkich polityków jest mieć władzę na zawsze. Wystarczy opanować aparat państwa, media i sądy. "Potem można zmanipulować wybory." Politycy nauczyli się obchodzić bezpieczniki i niszczyć demokrację, udając, że nic złego nie robią. Ba, umieją robić właśnie wybory. "Wynik kontrolują przez manipulacje prawne, łagodne represje, wpływ na media, rzadziej przez oszustwa. Kiedy taka sytuacja powstanie, w zasadzie jest nieodwracalna. Opozycja nie ma szans wygrać wyborów i przejąć władzy. Demokracja zsuwa się po takiej zjeżdżalni ku faktycznej dyktaturze. Nikt nie wie, jak zawrócić na tej śliskiej zjeżdżalni, żeby odzyskać demokracje w Rosji, Turcji, Wenezueli, Polsce. I mam coraz więcej wątpliwości, czy będziemy umieli odtworzyć dobrą demokrację w USA." Hamulcem bywa opór społeczny. Tyle że łatwo go demobilizować. Jak opozycja wychodzi na ulice za wcześnie, reakcja zazwyczaj jest prorządowa. Jak za późno – opozycję się krytykuje. Nie wiadomo, kiedy jest ten dobry moment. "W XXI w. wielu dyktatorów potrafi zachować władzę bez otwartej przemocy. Kontrolując aparat państwa, media, sądy i wybory, można rządzić, niemal nie używając pałek. Wystarczą argumenty trafiające do części społeczeństwa." I tak prawdopodobnie będzie w Polsce. Chyba że zbuduje się wizję, która przekona część obozu władzy. W zamian za gwarancje bezpieczeństwa może uda się porozumieć z częścią obozu władzy? "Opozycja musi do tego dojrzeć. To oczywiście potrwa. Ale w głównym stopniu od opozycji zależy, jak długo. Mój slogan wyborczy by brzmiał: "MOŻEMY LEPIEJ!" Lepiej niż jest, i lepiej, niż było. Tylko to musi być wiarygodne. To trzeba naprawdę umieć. Jak opozycja już będzie wiedziała, jak to zrobić, na pewno się uda."

"Gazeta Wyborcza" nr 10

Przez 14 lat nie udało nam się wyjaśnić wielu Polakom, że Bruksela nie jest żadną zagranicą. Proszę sobie wyobrazić, że pewnego dnia u bram Białegostoku stają tysiące ludzi, którzy uciekają przed wojną – a my w Poznaniu na to, że niech sobie Białystok sam radzi – ubolewa prof. Roman Wieruszewski w wywiadzie Michała Nogasia "Bogaci mają obowiązki".

Polacy nie chcą uchodźców. Ze strachu. Bardzo wielu uwierzyło w nieustannie powtarzane stwierdzenia, że uchodźcy chcą do nas przyjechać, by zniszczyć naszą kulturę. Na dodatek zmieniono znaczenie słowa uchodźca. Na terrorysta. "Dramat polega na tym, że rozmawiamy o zjawisku, które w ogóle w Polsce nie jest realne. /.../ Skutki tego chwytu propagandowego są niebezpieczne. /.../ Niechęć do obcych teraz mści się pod postacią ataków na ludzi o innym kolorze skóry i mówiących innymi językami. Łatwo wygenerować taki strach, ale kontrolować go już bardzo trudno." Nie jest prawdą, że Polska nie ma możliwości sprawdzania potencjalnych przyjezdnych. Mamy sprawny system, współpracujemy z innymi krajami, więc można prześwietlić każdego. Zasłanianie się brakiem zamachów, bo nie mamy uchodźców, też jest bzdurą. "Zamachy robi się po to, by wzburzyć opinię międzynarodową, a Warszawa nie jest Brukselą, Paryżem czy Londynem." Polacy zupełnie nie rozumieją, że uchodźctwo jest czymś strasznym. Nikt bez przyczyny nie rzuca swojego kraju. Na pewno nie po to, żeby gwałcić kobiety w kraju, który go przyjął. Zachowanie Polaków jest aktem tchórzostwa. Dowodzi płytkości naszych przekonań, wartości i wiary. Doszło do tego, że nawet bezdomnego Polak nie przyjąłby dziś do domu! Można zrozumieć niechęć do uchodźców w Grecji, we Włoszech, w Niemczech, bo tam oni są. Tam jednak tak radykalnych jak u nas nastrojów nie ma. Poza tym, czy zdarzył się jakiś zamach w Grecji? Polska nie buduje europejskiej obywatelskości. Dla nas akces z UE oznacza jedynie przystąpienie do klubu bogatych i czerpanie korzyści materialnych. Nie pojmujemy, że to również zgoda na wspólne rozwiązywanie problemów. I wypełnianie zobowiązań. "Zadziwia mnie, jak do tego doszło w kraju, w którym od lat nie było zagrożenia, za to sam dawniej generował uchodźców i emigrantów." I to od czasów powstań. "To tym bardziej dziwne, że Polacy na zachodzie latami cierpieli z powodu stereotypu "Polaka – złodzieja". Czy "Polak – złodziej" nie brzmi podobnie jak "uchodźca – terrorysta"? – pyta profesor nauk prawnych specjalizujący się w prawach człowieka.

"Gość Niedzielny" nr 3

Z Polski na Zachód są wywożone nielegalnie tony leków refundowanych, których brakuje pacjentom w kraju – alarmuje Andrzej Grajewski w "Znikających lekach". Oszuści zyskują na tym rokrocznie jakieś 2 mld zł. Od lat wykorzystują luki w prawie i być może... polityczny parasol.

Na czym polega tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji leków? Prawidłowy to: producent – hurtownia – apteka - pacjent. W odwróconym leki nie trafiają do pacjentów, lecz wracają do hurtowni, skąd są sprzedawane na Zachód. Tam zbywa się je z wielkim zyskiem. W 2008 r. powstała w Polsce lista leków refundowanych. Dzięki temu może je kupić przeciętnie zarabiający Polak. Tyle że często nie ma ich w obrocie. Nieuczciwi hurtownicy stosują różne sztuczki, by ponownie pozyskać leki sprzedawane aptekom. "Najprostszym pomysłem jest organizowanie fikcyjnego skupu leków. Do aptek przychodzą więc podstawieni pacjenci, dysponujący receptami na określone leki refundowane, które zakupują najczęściej w większych ilościach. Oczywiście lekarze wydający recepty pacjentom, którzy tych leków nie potrzebują, także biorą udział w przestępczym procederze. Sprzedaż leków refundowanych jest monitorowana, ale obchodzi się to przez zapisanie leku ze 100 – procentową odpłatnością. Hurtownik, jeśli sprzeda go na Zachód, i tak na tym zarobi." Leki pozyskiwano też przez pozorowaną utylizację rzekomo przeterminowanych medykamentów. Wtedy większa ilość nikogo nie dziwi. Proceder jest poza tym możliwy między aptekami tej samej spółki, położonymi w różnych regionach kraju. "Wyjątkowo wyrafinowanym oszustwem jest tworzenie przez nieuczciwych hurtowników fikcyjnych placówek niepublicznej służby zdrowia. Taki podmiot leczniczy zamawia w aptekach leki refundowane, oczywiście płaci za nie, ale nikt nie jest nimi leczony, gdyż placówka jest tylko atrapą mającą przykryć nielegalny obieg leków. Pacjentów tam nigdy nie było, ale lekarstwa zużywano w dużych ilościach." Proceder jest stosunkowo bezpieczny dla pseudoprzedsiębiorców. Do niedawna nie groziły za to żadne sankcje karne, jedynie postępowanie administracyjne. A że zarabiają sporo, stać ich na grzywny. Aby skutecznie przeciwdziałać oszustwom, konieczne są zmiany w przepisach i organizacji inspekcji farmaceutycznych. Kontrolą 500 hurtowni zajmuje się w Polsce zaledwie 8 inspektorów. Nie ma wspólnej bazy informacyjnej. W Wielkiej Brytanii czy Irlandii istnieje odrębna policja farmaceutyczna. U nas jej powstanie wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Lepiej wykorzystać istniejące struktury państwowe, z urzędem centralnym i przedstawicielstwami w terenie. Potrzeba też współpracy między GIF, KAS, policją i prokuraturą, co już się dzieje. Ponieważ zaś odwrócony łańcuch dystrybucji produktów leczniczych jest łamaniem prawa farmaceutycznego, osoby uczestniczące w tym procederze trzeba przede wszystkim ścigać karnie. Bo proceder zagraża bezpieczeństwu pacjentów i stanowi jawną kpinę z praworządności.

"Newsweek" nr 5

Deweloperzy nie mają już gdzie budować – informuje Radosław Omachel w "Komórkach do wynajęcia". Obawiają się kupowania gruntów, których nie obejmują miejscowe plany zagospodarowania. A te dotyczą zaledwie 28 proc. powierzchni kraju.

Nowe plany wymagają zgody mianowanych przez rząd wojewodów. Ci coraz częściej odrzucają takie projekty. Z kolei państwowe podmioty, dysponujące zasobami ziemi pod zabudowę, przekierowują swoje działki do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Ten państwowy bank ziemi ma posłużyć do realizacji rządowego programu Mieszkanie +. Na połączone efekty zmniejszonej podaży ziemi i rąk do pracy (brakuje pracowników budowlanych; coraz częściej wchodzą na rynek Ukraińcy) nie trzeba będzie długo czekać. Zmaleje liczba rozpoczynanych inwestycji. Oznacza to wzrost cen metra kwadratowego. Za mieszkaniową hossą kryje się chroniczny deficyt mieszkań. "Przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej ma do dyspozycji średnio 1,6 izby, a statystyczny Polak musi gnieździć się w jednej. Mieszkamy w ciasnych, przeludnionych, często zrujnowanych i niedostatecznie wyposażonych mieszkaniach. Do takich unijnych standardów brakuje nam nad Wisłą nawet 2 – 3 mln mieszkań i domów. Za roczną pensję brutto przeciętnie zarabiający Niemiec może kupić ok. 15 m kw. mieszkania w Berlinie. Polakowi wystarczy na 6 -7 m kw., w Warszawie. Ale to się zmienia. "W siedmiu największych miastach Polski blisko 50 tys. nowych mieszkań zostało w ubiegłym roku kupionych wyłącznie za gotówkę. /.../ Polacy wyciągnęli z banków i zainwestowali w mieszkania ok. 20 mld zł. W ślad za drobnymi inwestorami do wynajmu ruszyły firmy skuszone wizją rentownej, a przy tym bezpiecznej inwestycji." Mają przewagę nad drobnymi inwestorami, gdyż zyskują prawo do nawet 10 – proc. odpisów amortyzacyjnych rocznie. Oficjalny rynek wynajmu generuje po kilkanaście miliardów złotych rocznych obrotów. I rośnie. Atrakcyjność inwestycji w wynajem spadnie, jeśli wzrosną stopy procentowe i pójdzie w górę oprocentowanie lokat bankowych. Lekkie schłodzenie zresztą nie zaszkodziłoby mocno rozgrzanemu rynkowi nieruchomości.

"Angora" nr 2

Kamil Turecki (Onet 31 XII) dowiedział się od prof. Waldemara Dziaka, politologa i pisarza, że "Świat przespał sprawę. Teraz jest już za późno".

Chodzi o sukces Korei Północnej. Pracowała na to 70 lat. Pokazała światu, że może stworzyć bombę atomową. I wystrzelić ją nie tylko z baz stałych, ale i z wyrzutni ruchomych. Był czas, żeby świat zapobiegł nieszczęściu. "ONZ naliczyła 60 państw, które odpowiadają za taki stan rzeczy. Te państwa pomagały Korei Północnej pośrednio lub bezpośrednio, dobrze wiedziały, co Korea Północna robi i temu się nie sprzeciwiały." Wśród tych krajów jest Polska. "Od ponad 20 lat Polska pozwala, by Korea Północna łamała konwencję wiedeńską. Chodzi o to, że większa część infrastruktury ambasady północnokoreańskiej (trzeciej w Warszawie pod względem powierzchni – przyp. red.) jest wynajmowana przez KRLD w celach komercyjnych. /.../ Na jej terenie nie wolno prowadzić żadnej działalności gospodarczej, tymczasem Koreańczycy z północy taką działalność prowadzą, a Polska przymyka na to oczy. Koreańczycy zarabiali pieniądze, które szły na rozwój programu atomowego." Dziś bardzo prawdopodobnym rozwiązaniem jest pogodzenie się ze statusem nuklearnym KRLD. Nadszarpnie reputacją USA. Tyle że rozpocznie się szaleńczy wyścig zbrojeń na całym świecie. Poza tym Korea Północna może zacząć eksportować know-how programu nuklearnego i rakietowego. Nie można wykluczyć, że w ten sposób uzbroi bandyckie państwa w Afryce i Azji. Chyba że ONZ wywrze presję na Korei Północnej, np. poprzez ekonomiczne sankcje. Inaczej wariantem może być wojna. "W tej wojnie nie będzie chodziło o zniszczenie arsenału nuklearnego. Zniknąć musi Korea Północna w obecnym kształcie. /.../ Aby zapobiec kataklizmowi na skalę światową, czasem trzeba wywołać małą wojnę... Proszę to wyraźnie napisać: Hitlera można było powstrzymać w 1933 roku. Nie zrobiono tego i zginęło 50 milionów ludzi. Ta historia czegoś powinna była nas nauczyć. Czy Korea Północna jest chętna do negocjacji? Zdecydowanie: nie." Scenariusz wojny? "Wojska amerykańskie wkraczają na obszar Korei Północnej z armią południowokoreańską. Chiny zachowują neutralność, ale dogadują się z Amerykanami, że po zabezpieczenie pozostałej broni biologicznej, chemicznej i nuklearnej USA wycofują się poza 38 równoleżnik." Nie ma mowy o zjednoczeniu obu Korei. Status Północy zostaje utrzymany, choć rządy Kimów przechodzą do historii. Korea Północna tworzy komunistyczny rząd na wzór chińskiego i podobnie rozwija gospodarkę.

"Duży Format" nr 2

Z Katarzyną Dowbor w wywiadzie "Remont na żywo" rozmawiała Bożena Aksamit.

Program telewizyjny "Nasz nowy dom" ma już na koncie 110 wyremontowanych domów. Rodziny zgłaszają się same, albo robią to też znajomi czy rodzina. Wiele wniosków jest odrzucanych ze względu na nieuregulowane sprawy spadkowe. Takimi domami nie można się zajmować. Bohaterem nie może też być osoba karana. Ani uzależniona od nałogów. Osoby, którym program pomaga, to najczęściej rodziny z niewielkim dochodem, osoby niepełnosprawne, samotne matki, samotni ojcowie, mniej zaradni czy chorzy. Są tacy, którzy wymagają pomocy, ale nie chcą pokazać się na wizji. To przesądza o odrzuceniu wniosku. "Na początku byliśmy przerażeni, bo remonty sporo kosztują. Trzeba zapłacić ekipie budowlanej, kupić materiały. Przy remoncie zatrudnionych jest 25 osób, pracują w parach – mamy zaledwie pięć dni, a domy są w kiepskim stanie. Do tego dwie kamery, dwóch dźwiękowców, kierownictwo produkcji, kierowcy, obsługa – około 20 osób. Polsat wykłada pieniądze, a gdyby ich nie odzyskał, to nie wiadomo, jaka byłaby przyszłość programu. Niesamowite, że komercyjna telewizja robi "Nasz nowy dom". Powinien to być misyjny program w telewizji publicznej, ale dziś TVP zajmuje się czymś innym." Za wszystko płaci stacja, nawet podatek od wzbogacenia, bo rodziny w ten sposób podnoszą swój status życia. "Program uruchamia w ludziach pokłady dobra. Gdy remontowaliśmy dom w Bieszczadach, musieliśmy zrobić dach od nowa, finansowo już nie dawaliśmy rady. Zgłosił się właściciel firmy kładącej dachy, który mieszkał we wsi obok. Zadeklarował, że zrobi to na własny koszt. My zaczynamy, a inicjatywa idzie dalej. /.../ Pojawiają się członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej albo harcerze. Zawsze jest ktoś, kto chce pomóc, na ogół kończy się na sprzątaniu, bo chłopcy z ekipy budowlanej nie mają na to czasu."

wybrała /ewa/

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ