Rządowa dotacja dla Opactwa

Wąchock

Na okładce

Rządowa dotacja dla Opactwa

Wąchock

 

Ponad 1 milion 100 tys. złotych na ochronę dziedzictwa kulturowego otrzymało Opactwo Cystersów w Wąchocku. 

Ponad 4,5 miliona złotych na ochronę świętokrzyskich zabytków przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacje na prace ratujące, zabezpieczające i konserwatorskie otrzymają też parafie w Bejscach, Sędziszowie, Rytwianach, Wiślicy, Nowym Korczynie, Skalbmierzu, Koniemłotach i Klimontowie. Największe wsparcie - 1 mln 200 tys. zł trafi jednak do Opactwa Cystersów w Wąchocku.

- Dzięki tym funduszom możliwa będzie kontynuacja prac remontowych drewnianej konstrukcji wraz z wymianą pokrycia dachu domu Opata oraz rozpoczęcie I etapu remontu dachu kościoła. Warto przypomnieć, iż Opactwo Cystersów w Wąchocku, od ubiegłego roku znajduje się na liście Pomników Historii i to pozwoliło na otrzymanie tak wysokiej dotacji – podkreśla poseł na Sejm RP, Krzysztof Lipiec.

Rozpoczęcie prac planuje się latem tego roku, jednak dokładny termin uwarunkowany jest opracowaniem dokładnego kosztorysu i harmonogramu robót. Cystersi aplikują również o środki z puli konserwatora zabytków na renowację zabytkowych, XVII-wiecznych mebli.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ