Lekarze walczą o podwyżki

PZOZ Starachowice

Na okładce

Lekarze walczą o podwyżki

PZOZ Starachowice

 

W obawie przed zerwaniem umów przez lekarzy, a co za tym idzie problemami w funkcjonowaniu szpitala, na wzrost płac mogą liczyć medycy ze szpitala w Końskich. Również dyrekcja szpitala na Czarnowie w Kielcach planuje podwyżki dla swoich lekarzy. Jak wygląda sytuacja w starachowickiej placówce powiatowej? 

Katarzyna Arent, pełniąca obowiązki dyrektora Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej poinformowała GAZETĘ, że do tej pory otrzymała pisma z oczekiwaniem wzrostu wynagrodzeń z dwóch oddziałów oraz od Związku Zawodowego Lekarzy. Jednak, jak przyznaje, należy wnioskować, że podwyżek oczekują lekarze ze wszystkich oddziałów szpitala w Starachowicach.

O tym, czy i jak zarobki medyków wzrosną, dowiemy się pod koniec lutego.

- Rozmowy w sprawie podwyżek odbędą się w drugiej połowie lutego. Wtedy będziemy wiedzieć o jakich kwotach mówimy. Po podwyżkach dla rezydentów, rozumiem rozgoryczenie i oczekiwania lekarzy specjalistów - mówi Katarzyna Arent. - Jesteśmy przed rozmowami. Na pewno nie ma szans na podwyżki rzędu dwóch średnich krajowych. Każdy znaczny wzrost wynagrodzeń stanowi ryzyko złego wyniku finansowego oraz wstrzymania ważnych zakupów czy inwestycji. Konieczne byłoby dodatkowe wsparcie finansowe, ale jak zapowiada minister zdrowia - może to nastąpić dopiero w lipcu.

Dyrektor naszego PZOZ nie ukrywa, że, jeśli propozycje szpitala nie będą satysfakcjonowały lekarzy, istnieje groźba wypowiedzenia przez nich umów o pracę.

- (...) Taka sytuacja jest możliwa. Jednak w naszym szpitalu nikt nie stawiał dotychczas takich warunków - przyznaje K. Arent.

Oddziały szpitalne są obsadzone przez lekarzy, a z końcem lutego będą ułożone grafiki dyżurów na kolejny miesiąc. Wtedy też przekonamy się, czy praca szpitala nadal będzie odbywała się bez problemów.

- Na bazie naszej dotychczasowej dobrej współpracy, o czym świadczy brak problemów z dyżurami, mam nadzieję, że również w kolejnych miesiącach, praca nie będzie zaburzona. Liczę, że obie strony dojdą do porozumienia - powiedziała dyrektor Katarzyna Arent.

O przebiegu rozmów dyrekcji Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach z lekarzami specjalistami, będziemy informować na bieżąco.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ