reklama

Gmina weźmie 25 mln kredytu!

Głównie na termomodernizację

Na okładce

Gmina weźmie 25 mln kredytu!

Głównie na termomodernizację

 

Prezydent zaproponował, radni zaakceptowali. Gmina Starachowice weźmie blisko 25 mln kredytu! To bardzo zawiła procedura, bowiem - zdaniem prezydenta - zadłużenie gminy na koniec roku wzrośnie jedynie o nieco ponad 2 mln złotych. Jak to możliwe?

Zaciągnięty kredyt w zdecydowanej większości przeznaczony będzie na termomodernizację obiektów. Na ten cel gmina wydatkuje w dwóch najbliższych latach 20.232.300 złotych. Pozostała kwota z kredytu już wcześniej zaplanowana była w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Łącznie kwota zaciągniętego kredytu długoterminowego wynosi 24.732.300 zł.

Przyjęta strategia gminy w tym zakresie jest bardzo zawiła. W tym roku na termomodernizację z kredytu uruchomione będzie 17.317.300 złotych, a w 2019 roku 2.915.000 zł. Tymczasem prezydent zapewnia, że na koniec roku zadłużenie gminy wzrośnie o niewiele ponad 2 mln złotych.

Wszystko przez konkurs na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, jaki ogłosił Urząd Marszałkowski w Kielcach. Prezydent przyznał, że w 99 procentach jest pewny, że gmina Starachowice uzyska dofinansowanie - 17 mln złotych, co pozwoli na przesunięcia środków i w efekcie spłatę zaciągniętego kredytu. Gdyby jednak sprawdził się najbardziej czarny scenariusz, to na koniec tego roku dług gminy wzrósłby o... 17 mln złotych. Jednak prezydent takiego rozwiązania nie bierze pod uwagę. Wyniki konkursu znane będą oficjalnie we wrześniu.

- Na termomodernizację bierzemy kredyt w wysokości 20.232.300 złotych, w tym roku spłacamy w cyklu dwuletnim dotacją 17.422.955 zł, natomiast kredyt na wkład własny w wysokości 2.809.345 zł rozkładamy na kolejne lata. Nie prosiłbym radnych o podejmowanie takiej decyzji, gdybym miał przekonanie, że jest to ryzykowne. Wiedząc jaka jest sytuacja na rynku i jaką ma Urząd Marszałkowski, mogę ocenić szanse na to, czy dostaniemy dofinansowanie, czy nie. Wiemy, że już dostaliśmy rekordowe, ale wiemy również, że potrzebujemy więcej. Pojawią się środki, które zwracają inne samorządy i automatycznie wiemy, że ta pula będzie całkiem duża - powiedział GAZECIE prezydent Starachowic Marek Materek.

Taki manewr finansowy pozwoli m.in. na ogłoszenie przetargu na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 9. Temat rezygnacji z tego przedsięwzięcia wywołał skrajne emocje wśród rodziców i uczniów, ale teraz prezydent zapowiedział, że w lipcu i sierpniu zakończone zostaną prace wewnątrz budynku. Całość inwestycji zakończy się w 2019 roku. Natomiast w tym roku mają zakończyć się prace termomodernizacyjne przedszkoli miejskich nr 11, 2 i 10, Szkoły Podstawowej nr 13 i Gimnazjum nr 4.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ