Kolędowali dla Niepodległej

W numerze

Kolędowali dla Niepodległej

Blisko 300 artystów kolędowało dla Niepodległej podczas Noworocznego Koncertu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych, zorganizowanego przez Powiat Starachowicki wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury, w ramach obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości. Mieszkańcy mogli posłuchać znanych i mniej znanych utworów świątecznych. Gwoździem programu był występ samorządowców powiatowych i gminnych, którzy zaśpiewali dla publiczności "Wśród nocnej ciszy".

Koncert odbył się 27 stycznia w Starachowickim Centrum Kultury i tak jak poprzedni, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zgromadził tłumy, zarówno na scenie, jak i wśród publiczności.

Na zaproszenie starosty Danuty Krępy odpowiedziało ponad 20 zespołów, wśród których były zarówno chóry, zespoły muzyczne, przedstawiciele różnych placówek, ale także soliści oraz recytatorzy.

- Cieszę się, że tak licznie stawili się państwo na naszym koncercie – mówiła podczas otwarcia starosta Danuta Krępa, przypominając o celu, dla którego się zgromadzili tj. Kolędowaniu dla Niepodległej.

- Kolędowanie to jedna z najmilszych i najpiękniejszych polskich tradycji, która nas łączy i zbliża. To dzięki niej zapominamy o wszystkich problemach i czujemy się znowu wspólnotą. Niech ten dzisiejszy wieczór zbliży nas wszystkich do siebie i przyniesie radość ze wspólnego kolędowania – powiedziała starosta.

Koncert poprowadzili: Agnieszka Piwarska-Lasek, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury i Stanisław Stanecki z Zespołu Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Starachowicach. Na scenie zaprezentowali się: chórzyści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Starachowicach, Chór Kolorowe Nutki z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Starachowicach, Chóry Kameralne: "Portamento" i "Kamerton" działające przy MDK, "Belcanto", Nauczycielski Chór "Concentus", Chór Gaude Mater, Męskie Towarzystwo Śpiewacze "Łaziory" przy Parafii P.W. Matki Boskiej Częstochowskiej, uczniowie z II i III LO, Szkoły Podstawowej nr 12, Zespołów Szkół Zawodowych nr 2 i 3 w Starachowicach, Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Gimnazjum STO, Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach, Teatr "Daje Słowo" działający przy Fundacji Nasze Zdrowie, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej zarówno w Starachowicach, jak i w Kałkowie – Godowie, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej, Ochotniczych Hufców Pracy, Młodzieżowego Domu Kultury, a także 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej i Hufca ZHP Starachowice. Gwoździem programu był występ samorządowców (powiatowych i gminnych), którzy zaśpiewali dla gości "Wśród nocnej ciszy".

Podczas wieczoru można było usłyszeć również takie utwory jak: "Pierwsza Gwiazda", "Zaproszenie do szopki", "Nadziei blask", "Nad Betlejem w ciemną noc", "Zawieja i beznadzieja", "Bosy pastuszek", "Kolędnicy, wędrownicy", "W grudniowe noce", "Już noc okrywa świat", "Biała pastorałka", "Raduj się świecie". Nie zabrakło także tak znanych kolęd: "Witaj Jezu ukochany", "Gdy śliczna Panna", "Cicha noc". Na wielki finał wszyscy uczestnicy koncertu zaśpiewali wspólnie "Bóg się rodzi".

- Nasi przodkowie także kolędowali. Kolędowali w różnych okresach naszej historii, w obozach powstańczych, na polanach partyzanckich, w więzieniach. Polskie kolędy zawsze były nośnikiem patriotyzmu, to w nich kryła się polskość. Śpiewając je zaświadczamy, że przynależymy do wolnego, dumnego narodu – mówił obecny podczas koncertu poseł Krzysztof Lipiec.

Na zakończenie starosta Danuta Krepa podziękowała wszystkim za obecność i pomoc w organizacji tego wyjątkowego koncertu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ