Kolędowy czas

Okres Bożego Narodzenia nierozerwalnie związany jest ze śpiewaniem kolęd. W polskiej tradycji wyjątkowy, bo żaden kraj nie ma tak wielu tak pięknych i tak różnorodnych kolęd chętnie śpiewanych w kościołach oraz na licznych spotkaniach opłatkowych w zakładach pracy czy podczas spotkań w rodzinnym gronie.

Pastorałki, kantyczki, kolędy tradycyjne, współcześnie pisane przez wielu kompozytorów - mamy wiele takich muzycznych, pięknych utworów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej organizowanych jest festiwali i konkursów kolęd, w których uczestniczą zarówno soliści, jak i zespoły wokalne oraz chóry.

W Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach nauka kolęd należy również do tradycji. Od sześciu lat organizowany jest Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych. Jest to także możliwość spotkania z rodzinami wychowanków i wspólnego kolędowania.

W MDK działa od 25 lat Chór Kameralny "Portamento", którego członkami są aktualnie tylko dziewczęta. Mimo napiętego terminarza różnorodnych tematycznie koncertów, chórzystki zdołały przygotować repertuar kolędowy, który zaprezentowały z powodzeniem w dwóch konkursach. Na XI Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek im. Ks. Piotra Klimczyka w Kielcach wyśpiewały wyróżnienie "konkurując" z chórami mieszanymi. Razem w konkursie brało udział 170 podmiotów wykonawczych, co przekłada się na ponad 750 osób przesłuchanych przez jurorów w ciągu 3 dni. Udział w I Konkursie Kolęd i Pastorałek "Nocy Niepojęta" zakończył się dla naszych śpiewających muzyków II miejscem w kategorii chóry. Do sukcesów tych przyczyniły się: Zuzanna Jasztal, Klaudia Wdowiarz, Alicja Surdy, Paulina Stańczak, Kinga Klepacz, Justyna Blicharz, Klaudia Tatarek, Karina Tatarek, Natalia Sowula, Patrycja Juszczyk, Wiktoria Fudalej, Maja Peryt, Amelia Sepioło, Aleksandra Cygan, Zuzanna Bednarczyk.

Przy Młodzieżowym Domu Kultury od trzech lat działa również Chór Mieszany "Kamerton" zrzeszający byłych wychowanków, instruktorów MDK oraz przyjaciół śpiewu chóralnego. Zaangażowanie chórzystów, udział w warsztatach wokalnych i systematyczne zajęcia przyniosły sukcesy i satysfakcję. Udział w XI Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Kielcach zaowocował I miejscem w kategorii chóry oraz nominacją do reprezentowania regionu świętokrzyskiego w Konkursie Finałowym 24. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Konkurs ten jest najbardziej prestiżowym w Polsce, o czym świadczy ilość regionów i uczestników. W tym roku eliminacje do finału odbywały się w 38 ośrodkach w Polsce, na Białorusi, Litwie i Ukrainie, a uczestniczyło w nich 1639 tzw. podmiotów wykonawczych, czyli solistów, zespołów, chórów, w sumie ok. 20.000 osób!!! Do Konkursu Finałowego zakwalifikowano 140, w tym gronie jest nasz Chór Mieszany "Kamerton". Prezentacja chóru została bardzo wysoko oceniona przez jurorów (chórmistrzów, pracowników naukowych polskich akademii muzycznych), którzy przyznali starachowiczanom II miejsce w kategorii chóry mieszane!!!!!

Sukcesem zakończył się również udział chóru w I Konkursie Kolęd i Pastorałek "Nocy Niepojęta" w Kałkowie – Godowie. Tym razem jurorzy przyznali Chórowi Mieszanemu "Kamerton" I miejsce w kategorii chóry. Ogromną satysfakcję i radość przyniosło chórowi wspólne kolędowanie z parafianami w Kościele p.w. Św. Judy Tadeusza na osiedlu Trzech Krzyży oraz w Kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej na osiedlu Łazy.

Obydwa chóry zaprezentowały się także na "Kolędowaniu dla Niepodległej" w Starachowickim Centrum Kultury będącym wspólnym kolędowaniem mieszkańców Starachowic i powiatu starachowickiego.

- Serdecznie dziękuję wszystkim chórzystom za piękne prezentacje konkursowe i piękne wspólne kolędowanie – mówi Bożena Magdalena Mrózek, dyrygent chóru. – Tradycyjnie zapraszam chętnych do udziału w zajęciach: chóru "Portamento" dziewczęta w wieku szkolnym, chóru "Kamerton" - osoby dorosłe, zarówno panie, jak i panów. Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Gliniana 10a – ZAPRASZA!!!!

a

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ